pultuszczak

Facebook

Mała architektura nowych osiedli – czy Warszawa ma się czym pochwalić?

2018-06-06 1:57:22

Ławka, trzepak i betonowa piaskownica – to obraz osiedla, który wynieśli z dzieciństwa dzisiejsi 30- i 40-latkowie. Dzisiaj wybierając miejsca do życia dla siebie i swoich najbliższych, szukają miejsca, z które spełni ich marzenie o funkcjonalnej, eleganckiej przestrzeni. Gdzie w Warszawie można znaleźć nowocześnie zaprojektowane osiedla mieszkaniowe? Sprawdzamy!

 

Mała wielka architektura

Lokalizacja, metraż, cena, ale także bezpieczeństwo, funkcjonalność i estetyka – to elementy, które decydują o wyborze danej inwestycji. Obecnie trudno sobie wyobrazić nowoczesne osiedle mieszkaniowe, na którym brakuje miejsca do wypoczynku i relaksu. Przestrzeń wokół inwestycji jest wizytówką całego osiedla i współtworzy jego charakter. Ławki, kwietniki, parkingi dla rowerów i skwery rekreacyjne – to elementy małej architektury, które mają istotny wpływ na komfort życia jego mieszkańców.

Wola – przestrzeń miejska z charakterem

Przykładem udanego romansu sztuki i architektury jest osiedle 19. Dzielnica na warszawskiej Woli. Nowoczesne budynki powołał do życia zespół architektów z warszawskiej pracowni JEMS Architekci. Jego realizacji podjęła się spółka Pro Urba. Obecny na polskim rynku od 2004 roku deweloper ma na koncie już dwie udane inwestycje: Przy Parku Królikarnia na Mokotowie oraz Ogrody Wilanowa. Nowo powstały projekt wyróżnia nowoczesna architektura oraz doskonale przemyślana koncepcja urbanistyczna. Dzięki temu osiedle ma na koncie już wiele prestiżowych nagród m.in. tytuł Najlepszego Budynku Wielorodzinnego w Polsce w latach 2000-2012 (konkurs „Życie w architekturze”), I nagrodę w ogólnopolskim konkursie Ministra Środowiska „Projekt: Przestrzeń” oraz nominację do europejskiej nagrody im. Miesa van der Rohe.

Budynki zostały zaprojektowane w oparciu o proste, geometryczne bryły. Inwestycję wyróżnia doskonale rozplanowana infrastruktura, spójność architektoniczna oraz wysoki standard wykończenia. Deweloperowi udało się stworzyć przyjazną do życia przestrzeń otwartą na mieszkańców, idealną do wypoczynku i rekreacji. Zgodnie z najnowszymi trendami zadbano o nowoczesne oświetlenie oraz minimalistyczną stylistykę małych elementów architektury. Osiedle posiada wyodrębnioną przestrzeń wspólną z ogólnodostępnymi placami i ulicami. Na terenie inwestycji są skwery z fontannami, zielone patia i siłownie pod chmurką – dla dzieci i dorosłych.

Wola – nie tylko biznesowa wizytówka stolicy

Nowoczesne inwestycje mieszkaniowe w niczym nie przypominają osiedli z lat 70. i 80., w których wychowywali się dzisiejsi 30- i 40-latkowie. Wola to nie tylko dynamicznie rozwijająca się dzielnica biznesowa, ale także miejsce, które sprzyja rodzinom z dziećmi. 19. Dzielnica zlokalizowana w pobliżu Ronda Daszyńskiego jest doskonale skomunikowana z pozostałymi dzielnicami miasta. W pobliżu znajdują się liczne żłobki, przedszkola i placówki edukacyjne. Położone niedaleko parki Szymańskiego, Moczydło czy Sowińskiego dają wiele możliwości spędzania wolnego czasu.

Niebanalny projekt, bogate zaplecze handlowo-usługowe i elementy małej architektury sprawiają, że 19. Dzielnica to przykład doskonale zaprojektowanego osiedla.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…