pultuszczak

Facebook


Leczenie łysienia androgenowego – przeszczep włosów

2020-05-13 11:28:07
Łysienie androgenowe może mieć różne podłoża, od genetycznego po środowiskowe. Zazwyczaj jest wywołane nadwrażliwością cebulek włosowych na pochodne testosteronu. Podatne na wypadanie włosy znajdują się w okolicach skalpu oraz czoła (gdzie tworzą się zakola), zaś miejscami, których łysienie androgenowe nie dotyka, są zwykle okolice skroni oraz potylica. Samo schorzenie stwierdza się aż u 75% mężczyzn i około 40% kobiet między 25. a 45. rokiem życia. Dotychczas nie powstała żadna metoda leczenia, która byłaby nieinwazyjna, a jednocześnie skuteczna. Jedyną terapią, która przynosi zadowalające rezultaty, jest przeszczep włosów. Dzięki zdobyczom nowoczesnej technologii możemy go dziś przeprowadzać niezwykle efektywną metodą Smart Graft.

 

Na czym polega zabieg przeszczepu włosów?

Jednym z najskuteczniejszych dostępnych na rynku urządzeń do wykonywania przeszczepu włosów jest Smart Graft. Klinika Miracki w Warszawie oferuje leczenie łysienia androgenowego z wykorzystaniem właśnie tej innowacyjnej metody. Jest ona nie tylko wyjątkowo skuteczna (potwierdzona przeżywalność cebulek włosowych aż do 98%), ale także niespotykanie wydajna. Zabieg przeprowadzany jest bowiem jednorazowo i nie ma potrzeby jego powtarzania. W ten sposób osiągamy naturalne efekty bez nadmiernego bólu i nadwyrężania budżetu! Przeprowadzenie ponownej procedury dla jeszcze wyraźniejszego zagęszczenia włosów jest mozliwe po kilku latach od pierwszego zabiegu.

Smart Graft pozwala również na przywrócenie owłosienia na tych obszarach skóry, które przy innych metodach przeszczepu włosów są wyjątkowo trudne lub wręcz niemożliwe do przeprowadzenia. Należą do nich:

 • rzęsy,
 • brwi,
 • męski zarost,
 • skóra poparzona,
 • skóra pokryta bliznami.

Włosy po przeszczepie rosną równo i nie widać na nich wyraźnych przerzedzeń. Jest to spowodowane wyjątkową precyzją urządzenia Smart Graft, które posiada wiele wymiennych głowic oraz igieł o różnej grubości. Pozwala to lekarzowi medycyny estetycznej na bardzo dokładne pokrycie nowymi cebulkami włosowymi określonego obszaru zabiegowego.

Jak przebiega zabieg przeszczepu włosów?

Cebulki włosowe, które zostaną użyte do przeszczepu, są pobierane od samego pacjenta. Miejscem pobrania jest zwykle potylica, którą porastają włosy odporne na działanie testosteronu. Linia pobrania nie jest widoczna na skórze pacjenta, dzięki czemu efekt końcowy jest naturalny.

Pobrany materiał zostaje następnie wszczepiony w miejsca, w których występują przerzedzenia. Cała procedura przebiega w znieczuleniu miejscowym i trwa zwykle od 4 do 6 godzin. Po jej zakończeniu nie są zakładane szwy ani opatrunki. Okres rekonwalescencji trwa stosunkowo krótko i rozpoczyna się po ustąpieniu znieczulenia. W tym czasie skóra głowy jest podrażniona, zaczerwieniona i nadwrażliwa. U większości pacjentów zauważalne są też drobne ranki, które goją się samoistnie i zwykle znikają w ciągu pierwszej doby po zabiegu.

Przygotowanie do przeszczepu włosów rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej. Ustalany jest wówczas zakres pracy oraz jej oczekiwane efekty. Ważnym punktem tego spotkania jest również wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu. Należą do nich przede wszystkim:

 • nieustabilizowana cukrzyca,
 • choroby układu krążenia,
 • łysienie plackowate,
 • aktywne infekcje skóry w obszarze zabiegowym,
 • łuszczyca,
 • niska krzepliwość krwi,
 • alergia na substancje znieczulające,
 • ogólny zły stan zdrowia.

Zakorzenienie przeszczepionych cebulek włosowych w nowych miejscach trwa od 2 do 3 miesięcy. W tym czasie włosy nadal wypadają, ale ich cebulki zostają pod skórą, gdzie rozpoczynają nowy cykl wzrostu. Pierwsze efekty zabiegu możemy obserwować już po kilku tygodniach od opuszczenia gabinetu medycyny estetycznej. Rezultat ostateczny jest osiągany po około roku od zabiegu, czyli po upłynięciu pełnego okresu wzrostu włosa.

Artykuł zewnętrzny

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *