pultuszczak

Facebook


KTO CZYTA, ŻYJE WIELOKROTNIE

2021-02-12 6:36:47

Z dyrektor PBP im. Joachima Lelewela, Bożeną Potyraj, rozmawia Grażyna Maria Dzierżanowska

Pani dyrektor, Kto czyta, żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany. A co Pani ostatnio czytała? Czy była to książka z Lelewela?

Właśnie jestem w trakcie lektury książki Miry Marcinów „Bezmatek”. Jak wiemy to publikacja nagrodzona Paszportem Polityki 2021 r. w kategorii „Literatura”.

Trudno ją ocenić, czyta się jak intymny dziennik, „pamiętnik”. Książka o obsesyjnej relacji córka – matka w obliczu umierania. Napisana bardzo prostym językiem. Prawdziwa. Wciągająca. Polecam. Oczywiście książka wypożyczona z Wypożyczalni Głównej Lelewela.

Jak często pułtuszczanie odwiedzają tę zacną książnicę? To kobiety, mężczyźni, w jakim wieku najczęściej?

W murach naszej książnicy codziennie gościmy po kilkadziesiąt osób. Nie ma reguły, co do częstotliwości odwiedzin, są czytelnicy, którzy odwiedzają nas co kilka dni, a bywają i tacy, z którymi spotykamy się rzadziej. Kobiety są bardziej zaangażowanymi odbiorcami literatury, zwłaszcza te powyżej 40 roku życia.

Mężczyźni oczywiście też odwiedzają bibliotekę, często przychodzą towarzysko z żonami, a wychodzą już jako nasi czytelnicy.

Czy pandemia zatrzymała wizyty pułtuszczan w BIBLIOTECE, czy wręcz odwrotnie, spowodowała, że antidotum na złe czasy jest właśnie książka?

Mimo pandemii nie zauważyliśmy, aby nasi czytelnicy bali się odwiedzać wypożyczalnię, działamy oczywiście w ramach reżimu sanitarnego. Wręcz przeciwnie, ludzie podczas pandemii więcej czasu spędzają w domach, większość właśnie teraz znalazła czas na nadrobienie zaległości czytelniczych.

Myślę, że w tym trudnym czasie szukamy oderwania od rzeczywistości, od szarej codzienności, pragniemy przenieść się w inny świat, a książka jest najlepszym do tego sposobem.

Co czytamy najczęściej? Czy jest tak, że kobiety proszą o romanse, a mężczyźni o kryminały? Czy poezja jest czytana? Wypożyczana? Jaka?

Jeśli chodzi o to, co czytane jest teraz najczęściej, to nie ma reguły, myślę, że każdy gatunek ma swoich zwolenników, choć przyznaję, że książki o miłości to domena pań, najczęściej czytane (niezmiennie od lat) są powieści obyczajowe, biografie. Bardzo popularne są powieści poczytnych polskich autorek: Katarzyny Michalak, Gabrieli Gargaś czy Ałbeny Grabowskiej. Prawdą jest, że mężczyźni częściej wybierają „mroczne” klimaty, ale przygodowo-sensacyjne książki np. Olgi Rudnickiej czy Katarzyny Puzyńskiej są wybierane również przez panie.

Poezja… Z przykrością muszę stwierdzić, że ostatnio nieliczni sięgają po poezję, natomiast duża grupa czytelników przekierowała się na literaturę faktu.

Poezja jest niestety marginalizowana przez wydawców, dlatego niewiele jej w bibliotece, a jeśli ktoś po nią sięga, to po to, żeby przypomnieć sobie wiersze ulubionego poety np. ks. Jana Twardowskiego czy Wisławy Szymborskiej.

Jak w Lelewelu z nowościami? A w filiach? Czy filie też cieszą się odwiedzinami czytelników?

Nasze zbiory uzupełniane są systematycznie o nowości wydawnicze, również dzięki pozyskanej dotacji z Biblioteki Narodowej.

Nowości kupowane są na bieżąco do BIBLIOTEKI, jak i jej filii. Wszystkie nasze filie cieszą się zainteresowaniem. Codziennie odwiedzają je czytelnicy, zazwyczaj seniorzy, którzy wybierają je ze względu na bliższą odległość od miejsca zamieszkania. Filia nr 1 znajdująca się na Popławach przyciąga również dzieci i młodzież. O zakupionych nowościach piszemy na naszej stronie, na facebooku, zapraszam do odwiedzin – zawsze można coś dla siebie wybrać.

Ciekawa jestem, co Pani powie o czytelnictwie młodzieży. Młodzi w ogóle czytają, czy czytają jedynie lektury, bo muszą, i to niektóre?

Pandemia to trudny czas dla młodzieży, pozbawiona kontaktu z rówieśnikami, ucząca się zdalnie, stara się osiągnąć wyniki i dbać o plany… Młodzi nie zawsze mają czas sięgnąć po książkę inną niż tę na liście lektur. Na całe szczęście w naszej BIBLIOTECE, jak i w jej filiach jest dosyć duża grupa młodzieży, która czyta nie tylko lektury. Największym zainteresowaniem cieszy się fantastyka. W przypadku chłopców to fantastyka przygodowa, zaś dziewczęta częściej sięgają po fantastykę o zabarwieniu romantycznym.

Dzieci czytają? Mają swoich ulubionych autorów?

Dzieci uwielbiają czytać! Od września prowadzimy projekt „Mała książka – wielki człowiek” skierowany do dzieci urodzonych w latach 2014 -2017 – kiedy zapiszą się do BIBLIOTEKI, otrzymują książki-wyprawkę, a za każdą kolejną wizytę dostają naklejkę. NAKLEJKI zbierają na swoją kartę biblioteczną, a po zapełnieniu karty otrzymują dyplom, jest to wspaniała akcja promująca czytelnictwo, zapisaliśmy w ten sposób już około 100 dzieci w naszej Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży i w filiach. Ulubionymi książkami maluchów są serie: „Martynka”, „Jadzia Pętelka”, „Kicia Kocia”, „Psi Patrol”, „Świnka Peppa”, starsze dzieci czytają powieści autorstwa m.in.: Zofii Staneckiej, Justyny Bednarek, Barbary Supeł, a także Holly Webb.

Co jest ostatnio hitem czytelniczym w Lelewelu, w filiach? I czy sugestie czytelników co do zakupów brane są pod uwagę? Czy jest kontynuacja zakupów kolejnych tomów danych utworów? I czy BIBLIOTEKA dysponuje zadowalającymi środkami pieniężnymi na zakup książek?

Hitem są książki Joanny Jax, z którą w roku ubiegłym planowaliśmy w czerwcu spotkanie autorskie, niestety pandemia pokrzyżowała nam plany.

Sugestie naszych czytelników zawsze brane są pod uwagę. Bibliotekarze w działach udostępniania i filiach zapisują propozycje czytelników, rozmawiają z nimi o nowościach, same świetnie się przygotowują do zakupów-śledzą wydarzenia literackie, przyznawane nagrody, kontynuacje popularnych serii. Hitem czytelniczym są i powieści obyczajowe, i każda kolejna książka Remigiusza Mroza, ale też autobiografia Michelle Obamy czy reportaże z Wydawnictwa Czarne, których zbiór sukcesywnie powiększamy.

Na bieżąco sprawdzane są nowości wydawnicze, dzięki czemu systematycznie księgozbiór jest uzupełniany o nowe powieści oraz o kontynuacje kolejnych tomów wybranych utworów. Od zawsze sugestie naszych czytelników odnośnie zakupu nowych pozycji książkowych są dla nas ważne, ponieważ chcemy spełniać ich oczekiwania, tym samym bardziej zachęcić do odwiedzin w naszej BIBLIOTECE.

Zakupy nowości…

Wielkość wydatków na ten cel ma zasadniczy wpływ na możliwości realizowania przez BIBLIOTEKĘ zadań statutowych. Środki na zakup nowości pochodzą z dotacji organizatora, a udział tych środków w budżecie BIBLIOTEKI świadczy o docenieniu ich roli przez władze samorządowe. Pozyskujemy również środki z Biblioteki Narodowej w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytetu 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych. Choć to wciąż za mało…

Najbardziej poczytna książka ostatniego czasu??? Mocno zaczytana? Czy są w ogóle książki zaczytane, jak to kiedyś bywało? Czy czytelnicy, obecnie, bardziej o nie dbają?

Najbardziej poczytne książki są autorstwa: Katarzyny Michalak, Wojciecha Chmielarza, Olgi Tokarczuk. Pułtuszczanie chętnie czytają kryminały Katarzyny Bondy. Fantastyka jest również popularna w każdej kategorii wiekowej. No i oczywiście klasyka „Władca Pierścieni”. Na liście bestsellerów znajdziemy także sagę „Millenium” Stiega Larssona. Najmłodsi chętnie czytają Andrzeja Maleszkę i jego serię „Magiczne drzewo”.

Ostatnio czytelnicy zaglądają też na półkę z książkami Stanisława Lema, którego zaczytane książki wymieniamy na nowe egzemplarze. 2021 to Rok Stanisława Lema.

Nasi czytelnicy dbają o książki!

Czytelnicy dzielą się uwagami z bibliotekarzami odnośnie czytania z czytników e-booka? Czy one nie zabierają Państwu czytelników, tzw. papierowych? Czy przewiduje się zaopatrzenie BIBLIOTEK w czytniki i ich wypożyczanie? Zakładam, że ich do tej pory nie ma w bibliotekach. A audiobooki?

Czytelnicy, którzy nas odwiedzają, szukają raczej książki papierowej, rozmowy o czytnikach zdarzają się sporadycznie, nie mamy w planach kupować czytników. Według mnie czytnik ebooków nie jest zagrożeniem dla książki papierowej, jest po prostu inną formą spotkania z literaturą i raczej nie odbiera czytelników bibliotece… O audiobookach też była kiedyś taka dyskusja, a z doświadczenia widzimy, że wspaniale „koegzystują” z naszymi książkami papierowymi, często czytelnicy wypożyczają i audiobook na przykład na podróż i książki do poczytania.

Natomiast w czasach pandemii oferujemy czytelnikom korzystanie z internetowej czytelni e-booków platformy LEGIMI dysponującą bazą 60 000 tytułów.

Czytanie mobilne jest idealną alternatywą sięgnięcia po dobrą książkę i miłe spędzenie czasu w domu. Łącznie wypożyczono w ten sposób 1451 książek.

Czy można korzystać z CZYTELNI BIBLIOTECZNEJ?

Niestety wciąż nie można korzystać z czytelni, ubolewamy nad tym bardzo… szczególnie, że wkrótce Tłusty Czwartek – w naszej BIBLIOTECE od 2012 roku obchodzony jak Literacki Tłusty Czwartek u Lelewela, zawsze był on początkiem naszych bibliotecznych spotkań, dyskusji o książce i spotkań autorskich. Nie dalej jak rok temu śmialiśmy się wspólnie z przygód z planu serialu „Alternatywy 4”, które opowiadał Janusz Płoński, współscenarzysta serialu. Żałujemy, że nie możemy się spotkać, ale szykujemy dla Państwa niespodziankę – proszę obserwować profil biblioteki na facebooku.

Na koniec naszej rozmowy porozmawiajmy o wystawach…

W ubiegłym roku biblioteka zorganizowała dwie wystawy planszowe:

– „Karol Wojtyła. Narodziny” zorganizowaną w 100. rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II – Patrona Roku 2020. Prezentowana była przed budynkiem Biblioteki, w bazylice kolegiackiej Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, w kościele pw. św. Piotra i Pawła i FILII nr 1 na Popławach.

– „Rzeczpospolita w 1920 roku. Konteksty” towarzysząca międzynarodowej konferencji naukowej „Bitwa Warszawska z perspektywy wieku”. Organizatorzy: Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Pułtusku, Akademia Finansów i Biznesu Vistula Filia Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, Pułtuska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela, Pułtuskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne, Muzeum Regionalne w Pułtusku, Dom Polonii w Pułtusku, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Ze względu na zamknięcie czytelni, BIBLIOTEKA swoją aktywną działalność przeniosła do sieci, podejmując różne inicjatywy realizowane online i kierowane do czytelników, ułatwiając im tym samym dostęp do kultury i informacji, które prezentowała na fanpage BIBLIOTEKI i kanale YouTube Biblioteka Pułtusk, a oto tytuły niektórych z nich: Nowości wydawnicze, 30 lat temu…, Najstarsze monografie Pułtuska, Narodowe Czytanie – Balladyna J. Słowackiego, Modna Niepodległa. Moda lat 20. XX wieku, Poniedziałki ze sztuką, Piątkowe zagadki dla dzieci, Ferie i wakacje w formie wirtualnych spotkań, Wiersze dla dzieci – czytamy online (z udziałem burmistrza, sekretarz miasta, radnych i dziennikarzy).

W serwisie YouTube na kanale Biblioteka Pułtusk umieszczono ponad 50 nagrań.

Nasza aktywność w sieci dotarła do 14 tys. odbiorców.

Dziękuję za rozmowę. Serdecznie zapraszam do korzystania z naszych zbiorów.

Też dziękuję, bywam w LELEWELU albo wysyłam umyślnego po książki.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *