pultuszczak

Facebook


Kryminalni najlepsi w województwie!

2016-03-04 12:24:00

Kolejną już debatę na temat bezpieczeństwa, która odbyła się w Urzędzie Miejskim w Pułtusku prowadził komendant powiatowy policji Zbigniew Matusiak, poruszano wiele ciekawych i ważnych dla mieszkańców spraw

KILKA SŁÓW O NASZEJ POLICJI

W pułtuskiej Komendzie Powiatowej Policji, kierowanej przez Zbigniewa Matusiaka, pracuje 108 policjantów, z czego 68 w prewencji (w tym 14 policjantów wydziału ruchu drogowego), a 38 funkcjonariuszy to policjanci kryminalni. Na komendzie zatrudnionych jest 23 pracowników cywilnych.

JEST CORAZ BEZPIECZNIEJ!

W powiecie pułtuskim co roku spada liczba przestępstw. W 2014 było ich ogółem 1187, a w 2015 już 1154. Mniej jest również groźniejszych przestępstw kryminalnych. Najwięcej kradzieży i kradzieży z włamaniem. Włamań do mieszkań jest mało, podobnie jak do samochodów. Na tę statystykę wpływają głównie włamania do domków letniskowych i domów w budowie, skąd zabierane są materiały budowlane, metalowe elementy, np. instalacji, które potem trafiają na złomowiska. W 2015 roku doszło tylko 9 rozbojów, nie było natomiast zabójstw ani gwałtów. Problemem są zniszczenia mienia, szczególnie uszkadzanie samochodów zaparkowanych na osiedlach mieszkaniowych.

WYKRYWALNOŚĆ NA MEDAL

Wykrywalność przestępstw ogółem jest bardzo dobra, wynosi ponad 80 procent i tylko jedna jednostka na terenie województwa mazowieckiego ma lepszą. Natomiast jeśli chodzi o przestępstwa kryminalne mamy najlepszą wykrywalność w województwie wśród 28 powiatów!

Jest mniej odnotowanych przypadków przemocy w rodzinie, znęcania się psychicznego

i fizycznego. Na przestrzeni minionego roku mieliśmy 38 wypadków drogowych, w tym 4 śmiertelne, ale jest to i tak niewiele w porównaniu z innymi powiatami. Przyczynami sa jak zwykle bezmyślność i brawura, łamanie przepisów, ale również alkohol. Doszło do 390 kolizji drogowych, w których ranne zostały 43 osoby. Nowym „batem” na nierozważnych kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość o 50 km, jest zatrzymywanie prawa jazdy. Policjanci dysponują tym narzędziem od maja 2015 roku, a już zatrzymali 87 praw jazdy. Pod lupą policjantów znajdują się także tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy są narażeni najbardziej na poważne skutki wypadków drogowych, a często poruszają się niezgodnie z przepisami, nie posiadając elementów odblaskowych. Dla przykładu, aż dwie osoby zginęły na przejściu dla pieszych w Dzierżeninie, gdzie być może wróci tam fotoradar, który skutecznie zapobiegał wypadkom i kolizjom.

MŁODZIEŻ GRZECZNA I DOBRZE WYCHOWANA?!

O dziwo, komendant Matusiak pochwalił naszą młodzież, wskazując na małą liczbę przestępstw z udziałem nieletnich. Czy jest lepiej, trudno tak naprawdę odpowiedzieć, bo wszyscy wiemy, że wiele groźnych sytuacji, przypadków pobicia czy drobnych kradzieży po prostu nie zgłasza się na policję.

SKUTKI POPRZEDNICH DEBAT

Komendant poinformował również o realizacji wniosków mieszkańców, które pojawiły się na poprzednich debatach o bezpieczeństwie. Chodziło między innymi o skierowanie większej liczby patroli na zagrożone przestępczością osiedle Tysiąclecia, w okolicę ZS Nr 4, gdzie kierowcy notorycznie łamali przepisy, zagrażając bezpieczeństwu dzieci oraz do Świercz. Tam na dworcu PKP pojawiały się osoby posiadające substancje odurzające, dochodziło do aktów wandalizmu, których sprawcami byli „zażywający”. Nałożono kilkadziesiąt mandatów oraz wszczęto postępowania o posiadanie narkotyków.

W tym roku powstanie mapa zagrożeń bezpieczeństwa, którą stworzy policja, przy wsparciu mieszkańców. Mapy zagrożeń mają być tworzone na szczeblu państwowym, wojewódzkim i powiatowym. Będą udostępniać dane dotyczące np. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przestępczości ogólnie i przestępczości kryminalnej. Dane z naszego powiatu będą zgromadzone na około 20 mapach, które będzie można oglądać w Internecie. Dane umieszczone na mapach będą również pokazywały czas reakcji policji na zdarzenie w poszczególnych gminach powiatu. Najdłuższy, bo 16 minut, jest w gminie Świercze.

GŁOŚNE IMPREZY NA RYNKU

My, w imieniu mieszkańców, zasygnalizowaliśmy sprawę wieczornych i nocnych spotkań młodzieży na naszym Rynku, konkretnie w okolicy straganów. Młodzi ludzie zachowują się bardzo głośno, włączają muzykę, zdarzają się też wyścigi samochodowe wokół Rynku. Jak poinformował komendant Matusiak, młodzież ma prawo tu się spotykać, ale nie może zakłócać spokoju mieszkańców. Policja robi co może, ale czeka też na konkretne sygnały od mieszkańców, w chwili gdy coś się dzieje. To że komenda jest blisko, nie oznacza iż policjanci zawsze są na miejscu. Co do wyścigów, nie było sygnałów, więc apelujemy o takowe gdyby sytuacja się powtórzyła.

KŁADKA

Nową kładką cieszymy się od niedawna. Jeden z uczestników debaty prosił o wyraźne wydzielenie pasów dla rowerzystów i pieszych, dla jasności i bezpieczeństwa. Oznakowanie na kładce ma być poprawione, choć kierowca z Makowa już zaryzykował i przybył do Pułtuska, by przejechać się autem po nowym moście. Został zarejestrowany przez kładkowy monitoring i ustalono jego personalia. Uwaga, podobno kamery są tu bardzo dobre!

DOPALACZE

– Tak szybko jak się pojawiły, tak zniknęły- stwierdził burmistrz- kierując szczególnie podziękowania do naszych policjantów, bo ich skuteczne działania spowodowały znaczne ograniczenie dostępności do tych substancji w naszych szkołach. Postanowiliśmy temat zgłębić i dowiedzieć się, na czym te działania polegały. Otóż, zatrzymano osobę, która rozprowadzała duże ilości dopalaczy w naszym mieście. Została tymczasowo aresztowana. To oczywiście nie rozwiązuje problemu w stu procentach, gdyż zamawianie dopalaczy przez Internet jest nie do opanowania, a przy tym dużo z tych środków jest uważanych za legalne. Wszystkim przypadkom nie da się zapobiec. W ubiegłym roku było 61 zarzutów o posiadanie narkotyków, ale po zbadaniu okazywało się, że część z nich to dopalacze, często substancje nie wpisane na listę zakazanych. Burmistrz uspokaja – ze spotkań z dyrektorami szkół wynika, że naprawdę nie ma problemu z dopalaczami!

OBWODNICA WAŻNA SPRAWA

Jeden z uczestników debaty pytał zarówno o obwodnicę Pułtuska jak i możliwość przejazdu przy wale czyli zapowiadana kiedyś szumnie małą obwodnicę, która znacznie ograniczyłaby korki na moście wyszkowskim. Gmina planuje wykonanie wcześniejszego jazd w kierunku miasta w prawą stronę i możliwość przejazdu przy ogrodzeniu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, bo na rozjeżdżanie drogi przy samym wale nie zgodzą się jednostki odpowiedzialne za stan zabezpieczeń przeciwpowodziowych.

WOPR PO MACOSZEMU
Pierwszy raz się zdarzyło że pułtuskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, które dba o nasze bezpieczeństwo na wodzie, nie dostał środków na funkcjonowanie od wojewody. Wcześniej władze wojewódzkie miały swoje sympatie i antypatie, czasem dawały mniej pieniędzy, ale jakieś były. Szkoda, że na debacie nie było nowego wojewody, który nie dba o naszych wodniaków. Za to komendant Matusiak poinformował jakby na pocieszenie, że w tym roku kolejny policjant będzie przeszkolony do pływania. Wcześniej były łodzie, ale brakowało wyspecjalizowanej kadry policyjnej, która mogłaby z nich korzystać. Teraz mamy pięć osób z KPP w Pułtusku, które wspomogą działania WOPR-u.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *