pultuszczak

Facebook


Krok za krokiem

2015-09-11 8:31:01

„TP” towarzyszył Krzysztofowi Nuszkiewiczowi w wizytacji placów budowy i miejsc, które mają być poddane metamorfozom. Przy okazji gospodarskiej wizyty burmistrz roztaczał przed nami swoją wizję estetyzacji miasta, np. poprzez budowę ławeczek – pomników (Gomulicki, Klenczon), uporządkowanie amfiteatru przy ul. Baltazara i nadkanałkowych alejek

ALEJKI Wiktora Gomulickiego

– No płakać się chce. Jak ktoś  zobaczy alejki z zewnątrz, to powie: „Gospodarza tu nie ma”.  Najpierw więc będzie pełna demolka – mówi burmistrz, któremu przysłuchuje się ratuszowa kierownik Marianna Bochenek oraz Sławomir Bloch i Elżbieta  Cachel, szefowie PPUK.
A miejsce to urokliwe, ale zaniedbane. Najpierw pod kilof pójdą stare krawężniki, potem pod nożyce i piły zbyt rozrośnięte konary drzew. W ten sposób odsłonięta zostanie zabytkowa baszta, też piękna, chociaż naruszona zębem czasu (pęknięcia). Zostaną usunięte pnie po wyciętych brzozach oraz zamalowane graffiti (przy baszcie). W końcówce „demolki” znikną również zdziesiątkowane krzewy w pobliżu wody. – Nie będzie to prosta sprawa, ale trzeba to zrobić. Przynajmniej przez  kilkanaście lat, a może i dłużej nic nie było tu robione… Jeszcze w tym roku powalczymy z tym, co szpeci, więc będą prace przygotowawcze, rozbiórkowe, a prace montażowe w następne lata. Jak znajdę pieniądze i PUP mi dopomoże, to zatrudnię architekta krajobrazu.
Burmistrz już „widzi” alejki przyszłości. – Piękna ścieżka dla pieszych, także dla rowerzystów, no i bulwary, czysty kanałek, pięknie oświetlone miejsce…  Tymczasem zdewastowane  ławki otrzymały nowe siedziska, a nadkanałkowe przejście od strony MCKiS, szczególnie trudne w użytkowaniu, weszło w fazę modernizacji (będzie kostka). – Długość  chodnika będzie się równała siedmiu paletom kostki, około 30 m – podaje burmistrz. No i sprzed pomnika Nepomucena zniknęły  zupełnie niedobrane kolorystycznie, podeschnięte kwiaty.
PRZYSTAŃ wodna
– Piękna rzeka, piękny park, piękne miejsce, kładka w zasięgu wzroku. „Widzę” tu  park linowy. Szukamy inwestora na zagospodarowanie przystani, ale  na razie go nie mamy.

KOMPLEKS sportowo-rekreacyjny przy ZS nr 2 na Popławach
– Przewidziany termin  oddania kompleksu do użytku to 1 września 2016 roku. Mamy za sobą prace ziemne, czyli zdjęty humus i teren przygotowany do dalszych etapów pracy. To inwestycja bardzo potrzebna na terenie Popław, bo tu nie ma takiego kompleksu. Korzystać z niego będą uczniowie jak i mieszkańcy dzielnicy przestrzegający ściśle określonego regulaminu. Jest szansa, że inwestycja będzie dofinansowana w 33 %.
PLAC zabaw przy Sarbiewskiego na Popławach.
Otwarcie placu już  4 września w połączeniu z piknikiem rodzinnym.
BOISKO wielofunkcyjne przy Widok
Boisko będzie ogólnie dostępne dla dzieci i młodzieży. Prace idą zgodnie z harmonogramem, w bieżącym roku wykonano prace ziemne, kolejne  będą kontynuowane w przyszłym roku, kiedy to również przewidziane jest oddanie boiska do użytku.
KOSZARY, budynki

Klatki schodowe budynków nie były malowane od ponad trzech dziesiątków lat. Te, które czekają na odnowę, przedstawiają żałosny widok. – Tu, gdzie już klatka jest  pomalowana, jest elegancko – mówi jeden z lokatorów. – Radny Kłosiński bardzo zabiega o podniesienie poziomu życia mieszkańców koszar – podaje Nuszkiewicz, wskazując jednocześnie na sposób pomalowania klatki –  część górna ścian biała, dolna barwna i olejna.  – Mamy też wymienione okna i chwała mieszkańcom za to, że utrzymują porządek.
A więcej i bardziej szczegółowo o remontach na zapomnianym wcześniej osiedlu już w następnym numerze.

ŻŁOBEK przy Krajewskiego

Termin zakończenia prac przewidziany jest na  koniec października. – Robota idzie szybko, chociaż wcześniej spowolniały ją badania geologiczno-archeologiczne.  Od grudnia, mam ogromną nadzieję, dzieciaczki będą w nowym żłobku (55 miejsca – dop. gmd) – mówi burmistrz.  Stanie on na terenie wspólnym dla Przedszkola Miejskiego nr 4 i dla nowego żłobka. – Starego przedszkola, mam nadzieję, za kilka lat już tu nie będzie, mimo tego wykonaliśmy tu nowy chodnik (kostka) –  bezpieczny, ponadto  wykonywane są ciągi komunikacyjne. Nie chcemy tu obecnie zbyt dużo inwestować, tylko tyle, ile wymaga bezpieczeństwo dzieci.  Ja tego blaszaka „nie widzę” za parę lat.

Dofinansowanie inwestycji (i wyposażenie żłobka) pozyskano z konkursu Maluch  – edycja 2015. Łączna kwota na realizację projektu (budowa i utrzymanie obiektu) wynosi 3 248 052,00zł,  w tym dotacja z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej  2 266 00,00zł, co stanowi 69,76% wartości zadania.

PG 1 im. Klaudyny Potockiej

Trwa remont dachu gimnazjalnego budynku. Burmistrz:  – Remont był konieczny, dachówki spadały z dachu, przez pewien czas chroniła je siatka zabezpieczająca.  Istnieje ryzyko, że ów  remont trochę się przedłuży, ale nie zaburzy on pracy szkoły. Po rozmowie z panią dyrektor wiem, że to nie koniec inwestycji. Mury wymagają osuszenia! Tynk trzeba zrobić od nowa. No i elewację, wymianę parapetów. Wszystko to wymaga sporej kwoty, ale to sprawa na nowy rok kalendarzowy.

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *