pultuszczak

Facebook

Kredyt hipoteczny będzie twoim pierwszym kredytem? Uwaga, możesz go nie dostać!

2017-11-03 2:51:27

Zwykle opiewają na kilkaset tysięcy złotych, które należy spłacić w terminie 20-30 lat. Kredyty hipoteczne, ponieważ to o nich mowa, to dla wielu osób jedyny sposób na zakupienie własnego mieszkania albo wybudowanie domu. Gdy zamierzamy wnioskować o kredy hipoteczny i nigdy wcześniej nie mieliśmy żadnego kredytu lub pożyczki, możemy spotkać się z odmową!

Instytucje bankowe bardzo skrupulatnie sprawdzają swoich klientów przed pożyczeniem im pieniędzy. Pieniędzy nie otrzyma ta osoba, która nie spełnia podstawowych wymogów. Jednym z nich jest posiadanie pozytywnej historii kredytowej. Czym dokładnie jest historia kredytowa i jak wpływa na zdolność kredytową?

Czym jest historia kredytowa

Historią kredytową określamy zbiór informacji o kredytobiorcy obejmujący jego wcześniejsze i obecne zobowiązania finansowe. Dotyczy ona nie tylko kredytów czy pożyczek, ale również kart kredytowych, debetów, linii kredytowych.

Informacje o historii kredytowej gromadzone są w Biurze Informacji Kredytowej. Dane do BIK przekazywane są przez banki, SKOK-i oraz pozabankowe firmy pożyczkowe, które także korzystają z nich wtedy, gdy chcą dowiedzieć się więcej o potencjalnym kliencie przed pożyczeniem mu pieniędzy.

Własnej historii kredytowej nie mamy wtedy, gdy nie pożyczaliśmy nigdy wcześniej pieniędzy. Oczywiście, brak potrzeby zaciągania pożyczek i kredytów zasługuje na pochwałę, ale z drugiej strony bank czy inna instytucja nie wiedzą, czy jesteśmy wiarygodnym klientem. Nie mają informacji o tym, czy spłacamy zobowiązania w terminie. Wówczas możemy otrzymać odmowę przyznania kredytu.

Jak budujemy historię kredytową?

Budowanie historii kredytowej nie jest trudne – wystarczy, że weźmiemy pożyczkę albo kredyt, a następnie spłacimy go w terminie. W ten sposób tworzymy swoją pozytywną historię kredytową. Jednak wtedy, gdy nie spłacimy zobowiązania terminowo, nasza historia kredytowa będzie negatywna. Jeśli będziemy wnioskowali o kredyty hipoteczne czy nawet zwykłe pożyczki gotówkowe, możemy spotkać się z odmową.

Gdy chcemy łatwiej otrzymać kredyt, po prostu weźmy małą pożyczkę, na przykład kupmy coś na raty 0% w sklepie. Tym prostym sposobem nasza historia kredytowa nie będzie pusta.

Źródła opracowania: Préstamos rápidos online oraz Lån

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…