pultuszczak

Facebook

Konkurs Poezji i Piosenki Francuskiej na 102

2017-05-17 8:23:46

Podczas tegorocznego konkursu ART POETIQUE (dwunasta edycja) zaprezentowano 21 kreacji (niektóre w duetach) w kategoriach: recytacja w języku polskim i francuskim oraz piosenka francuska w oryginale i piosenka francuska. Wykonawcy owych kreacji to uczniowie szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych i gimnazjów, szczególnie utalentowani

Dyrektor LO im. Piotra Skargi, Barbara Meredyk: – Organizatorami od początku trwania konkursu jest LO im. Piotra Skargi w Pułtusku oraz Pułtuska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela. Patronami honorowymi dzisiejszych zmagań oraz fundatorami nagród są panowie: starosta pułtuski Jan Zalewski i burmistrz Krzysztof Nuszkiewicz. Konkurs co roku cieszy się dużym zainteresowaniem, zmagania są na bardzo wysokim poziomie i tym razem zgłosiło się 27 uczestników, którzy wykonają 21 utworów poetyckich bądź piosenek. W związku z tym konkurencja jest naprawdę duża, życzymy więc udanych występów. Wśród nas są uczniowie szkół podstawowych ze szkoły na Popławach oraz ze szkoły w Płocochowie. Wśród uczniów szkół gimnazjalnych reprezentowane są szkoły: PG 1, PG2, PG3 z Pułtuska oraz PG w Świerczach. Zaś w kategorii szkół ponadgimnazjalnych mamy uczestników z ZSZ w Nasielsku, z LO w Wyszkowie i LO w Pułtusku. Konkurs poprowadzą: Kinga Lesińska i Kuba Czarnecki.
– Witam naszą wolontariuszkę z Francji, witam panią Krystynę Farską, której rodzina w zeszłym roku uczestniczyła w naszym konkursie i ufundowała nagrodę, w tym roku nie przybyła z Francji, ale w przyszłym roku kto wie… – objaśniła dyrektor PBP Bożena Potyraj, jednocześnie podając skład jury (dr Joanna Popielska – Grzybowska – przewodnicząca, Grażyna Maria Dzierżanowska, Lech Chybowski, Bożena Potyraj, Barbara Meredyk oraz wolontariuszka z Francji).
Najliczniej obsadzona była kategoria piosenka francuska w oryginale – prezentacje gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych (11); najmniej piosenka francuska – dwie prezentacje ze szkół podstawowych. Recytacji w języku polskim podjęły się cztery uczennice z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych; recytacje w języku francuskim również prezentowały cztery uczennice – z PG3 i LO im. P. Skargi.
Z pośród występujących w kategorii piosenka francuska w oryginale na pewno pozostaną w pamięci olśniewające kreacje Karoliny Ambroziak i Marceliny Krawczyk oraz Klaudyny Zając wespół z Szymonem S. Piątkiem – Miłoszewskim czy Wiktorii Sepełowskiej. Wśród najmłodszych śpiewających zabłysnęły: Aleksandra Szulc i Julia Lepert (duet) oraz Estera Szczygieł. Doskonale – w języku francuskim – recytowały: Julia Grzybowska, Klaudia Falęcka i Karolina Prewęcka. A recytacje w języku polskim? Tu bezsprzecznie uwagę jury skupiły: Julia Górska, Natalia Szymańska i Alicja Marcinkowska.
– Uczestniczę w drugim już konkursie, bardzo czuję się zaszczycona faktem bycia przewodniczącą komisji. Rzeczywiście, mieliśmy bardzo trudne zadanie – zauważyła dr Popielska – Grzybowska i przeszła do podania werdyktu jury – nagrodzonych i wyróżnionych.
Oto oni – recytacja w języku polskim: 1. Julia Górska – ZSZ w Nasielsku, 2. Natalia Szymańska – LO w Pułtusku, 3. Alicja Marcinkowska – PG3, wyróżnienie – Amelia Krzykowska z PG2.
Recytacja w języku francuskim: 1. Julia Grzybowska – PG3, 2. Klaudia Falęcka – LO w Pułtusku, 3. Karolina Prewęcka – LO w Pułtusku, wyróżnienie Amanda Orłowska LO w Pułtusku.
Piosenka francuska: 1. Aleksandra Szulc i Julia Lepert z PSP2, 1. Estera Szczygieł z PSP w Płocochowie. 1. Marcelina Krawczyk z LO w Wyszkowie, 1. Karolina Ambroziak z LO w Pułtusku, 2. Klaudyna Zając i Szymon Stanisław Piątek – Miłoszewski z PG1, 3. Wiktoria Sepełowska z LO w Pułtusku, wyróżnienia – Alicja Toska z LO w Pułtusku i Zuzanna Majewska z PG w Świerczach.
Zarówno wicestarosta Beata Jóźwiak jak i burmistrz Krzysztof Nuszkiewicz byli od urokiem 12 edycji ART POETIQUE i zaprezentowanych talentów. K. Nuszkiewicz wyszedł z pomysłem, aby nagrodzeni w kategorii PIOSENKA wystąpili na pułtuskiej scenie wobec szerokiej publiczności, zaś przewodnicząca jury podała myśl o zorganizowaniu konkursu ART POETIQUE w języki angielskim.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…