pultuszczak

Facebook


Kompozycje kwiatowe na cmentarz. Jak udekorować grób bliskiego?

2019-12-19 4:32:24
Wybierając się na imprezę imieninową czy urodziny bliskiej osoby raczej nie mamy większego problemu z wyborem bukietu konkretnych kwiatów, kierując się z reguły zwłaszcza gustem obdarowywanego. Kupujemy to, co spodoba się solenizantowi. Dużo cięższym dylematem okazuje się natomiast wybór wiązanki cmentarnej. Przystrojenie rodzinnej mogiły niestety to coś więcej niż kwestia estetyki. Wbrew pozorom, strona wizualna jest w tym przypadku najmniej istotna. Kluczowe okazuje się dostosowanie kompozycji kwiatowych przede wszystkim do panujących warunków atmosferycznych, pory roku oraz zbliżającego się konkretnego sezonu świątecznego. Poniżej kilka praktycznych wskazówek dla wszystkich zainteresowanych umiejętnym doborem roślin na grób.

 

Określona symbolika

To, co wpadnie Ci w oko po przekroczeniu progu kwiaciarni wcale nie oznacza, że od razu powinieneś się na tego rodzaju wiązankę decydować. Musisz wiedzieć, że akurat w kwestii dekorowania miejsc pochówkowych warto kierować się nie tyle swym indywidualnym gustem, co w szczególności symboliką wybieranych kwiatów. W końcu my odchodzimy z cmentarza, a bukiet czy wieniec zostają na długie tygodnie, czy nawet miesiące, więc dobrze jest nie pozostawiać na płycie nagrobnej kompletnie przypadkowych bukietów. W szczególności powinniśmy się dowiedzieć więcej odnośnie samego gatunku i jego symboliki, a także tego, jakie skojarzenia budzi kolor kwiatów. Dla przykładu irysy to żałoba, więc zalecane są na groby osób niedawno pochowanych. Lilie zwiastują duchowość i wieczne życie, z kolei chryzantemy oznaczają szczerość, uczciwość i prawdę. Do tego dochodzi to co wyżej wspomnieliśmy, czyli symbolika poszczególnych barw – fiolet czyli smutek, biel jako niewinność, a błękit nawiązanie do zmartwychwstania. Jako klasykę, która zarazem nie ma niczego konkretnego symbolizować warto wybrać dekoracje kwiatowe w odcieniach białych, żółtych oraz czerwonych i różowych. Dla tych, którzy do tej pory kompletnie nie mieli pojęcia o symbolice funeralnej, warta rozważenia jest usługa przystrajania grobów przez profesjonalistów takich jak chociażby rekomendowana od lat firma Jakubisiak. Specjaliści odpowiednio zadbają za nas o to, aby miejsce pochówkowe naszego bliskiego zawsze dobrze się prezentowało, odpowiednio do uroczystości religijnych, estetycznie i w zależności od czynników zewnętrznych typu pogoda.

Praktyczne rozwiązania

Jeżeli decydujesz się na przystrojenie miejsca na cmentarzu w sezonie letnim czy późno wiosennym, nie wahaj się przed użyciem kwiatów żywych, które będą pięknie dekorowały mogiłę. W cieple i przy dostępie promieni słonecznych w stanie idealnym przetrwają z reguły tydzień – maksymalnie dwa. Warto jednak wiedzieć, jakie odmiany i gatunki najlepiej nadają się na cmentarz ze względu na ich długotrwałość i wytrzymałość. I tu ponownie odsyłamy do poradzenia się bądź kompletnego zdania na ekspertów z firmy Jakubisiak czy jakiejkolwiek innej specjalizującej się w rozlicznych usługach funeralnych, w tym opiece nad grobami. W okresie późnojesiennym doskonałym i od zawsze sprawdzającym się wariantem są chryzantemy. W zimie natomiast najbardziej sensowne jest postawienie na kompozycje ze sztucznych kwiatów. Odpowiednio przymocowane do grobowca, na pewno nie ulegną zniszczeniu, nawet przy silnych wichurach czy intensywnych opadach śniegu bądź przymrozkach.

 

Artykuł zewnętrzny

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *