Kolejne włamania w mieście i powiecie
2022-11-29 10:20:55
Czy można się przed tym ustrzec?
Dom lub mieszkanie, w którym gromadzimy dorobek z wielu lat naszej pracy, stanowi niejednokrotnie łakomy kąsek dla złodziei. Zawsze warto zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć włamania do domów i kradzieży naszej własności z mieszkań.
W minioną sobotę doszło do włamania przy ul. Krajewskiego w Pułtusku. Złodzieje ukradli laptopa, biżuterię oraz dwa aparaty telefoniczne należące do 30-letniej mieszkanki Warszawy.
Kolejne włamanie miało miejsce w niedzielę, do domku letniskowego na terenie gminy Zatory. Tym razem włamywacze ukradli dwa telewizory. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu, funkcjonariusze apelują o wzmożoną ostrożność i czujność.
Co zrobić, aby nie stać się ofiarą złodziei?
– najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, dewiz, biżuterii, akcji jest bank,
– nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, nie wieszaj ich także na szyi swojej pociechy,
– zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóż dobrej klasy zamki.
-jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego wykonaj solidne ogrodzenie, załóż oświetlenie na zewnątrz budynku,
– nie zasłaniaj domu gąszczem drzew i krzewów zainstaluj alarm przeciwwłamaniowy,
– zawsze po zmroku zaciągaj żaluzje lub zasłony, tak, aby wnętrze Twojego mieszkania było niewidoczne na zewnątrz,
– zanotuj lub sfotografuj marki i typy (numery identyfikacyjne) posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne,
– spowoduj, aby światło na klatce schodowej oświetlało stojącą pod Twoimi drzwiami osobę,
– zwracaj uwagę na przebywających na klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj, kogo szukają?
– współdziałaj zawsze z sąsiadami, zwracaj uwagę także na ich mieszkania, a podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami,
– nie rozgłaszaj tego, że mieszkasz sam(a),
– trzymaj psa w mieszkaniu, on też może Ci pomóc,
– opuszczając na dłużej mieszkanie nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności, poproś sąsiada by podlewał kwiaty, otwierał okna, opróżniał skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączał na krótki okres światło
PAMIĘTAJ!
Najlepszym zabezpieczeniem domu lub mieszkania jest życzliwy sąsiad. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom i kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”. Jeżeli zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu – dzwoń do Policji. Dzisiaj pomożesz Ty -jutro pomogą Tobie!
Autor: sierż. Renata Soból