pultuszczak

Facebook


Kolejne upalne dni przed nami. Policjanci apelują o rozsądek!

2017-08-02 11:17:08

Wszyscy, którzy tęsknili za słoneczną i upalną pogodą w końcu się doczekali. Najbliższe dni będą słoneczne i bardzo gorące. Czerpmy z tego korzyści ale postępujmy „z głową”. Od zdrowego rozsądku i rozwagi zależy nasze życie, zdrowie i bezpieczeństwo

Według ekspertów wewnątrz auta w upalny dzień temperatura może dojść nawet do 90°C.
Podróżując z najmłodszymi należy zwrócić szczególną uwagę, aby zapewnić dziecku wodę do picia i w miarę możliwości robić przerwy podczas podróży. Starajmy się często schładzać wilgotną chusteczką dziecku twarz, kark, a także klatkę piersiową. Takie postępowanie uchroni nasze pociechy przed poparzeniem czy udarem. Absolutnie nie zostawiajmy dzieci w aucie podczas upałów. Temperatura ciała dziecka wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż u dorosłego człowieka. Szyby w samochodzie najpierw umożliwiają dostawanie się promieni słonecznych do wnętrza, a następnie działają jak izolator i zatrzymują ciepło w środku.
Zostawienie uchylonego okna w samochodzie daje tak naprawdę niewielki efekt. Ryzyko przegrzania dziecka jest ogromne!
Pomyślmy również o samotnych starszych osobach z otoczenia – nie zaszkodzi zapytać, czy nie potrzebują zakupów czy pomocy. Pamiętajmy także o zwierzętach, by miały zapewniony dostęp do cienia i wody.
Za bezmyślne narażenie ludzkiego życia, zgodnie z art. 160 §1kk, grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, a jeśli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo- nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Za pozostawienie czworonogów w wysokiej temperaturze w aucie grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności- zgodnie z art. 36 ust 1a Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Jeśli natomiast będziemy świadkiem takich zdarzenia powinniśmy natychmiast interweniować i niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby ratunkowe.
Można dzwonić pod numer alarmowy 997, 998, 999 lub 112.

sierż. sztab. Milena Kopczyńska, KPP Pułtusk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *