pultuszczak

Facebook


Kolejne upalne dni przed nami. Policjanci apelują o rozsądek!

2017-08-02 11:17:08

Wszyscy, którzy tęsknili za słoneczną i upalną pogodą w końcu się doczekali. Najbliższe dni będą słoneczne i bardzo gorące. Czerpmy z tego korzyści ale postępujmy „z głową”. Od zdrowego rozsądku i rozwagi zależy nasze życie, zdrowie i bezpieczeństwo

Według ekspertów wewnątrz auta w upalny dzień temperatura może dojść nawet do 90°C.
Podróżując z najmłodszymi należy zwrócić szczególną uwagę, aby zapewnić dziecku wodę do picia i w miarę możliwości robić przerwy podczas podróży. Starajmy się często schładzać wilgotną chusteczką dziecku twarz, kark, a także klatkę piersiową. Takie postępowanie uchroni nasze pociechy przed poparzeniem czy udarem. Absolutnie nie zostawiajmy dzieci w aucie podczas upałów. Temperatura ciała dziecka wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż u dorosłego człowieka. Szyby w samochodzie najpierw umożliwiają dostawanie się promieni słonecznych do wnętrza, a następnie działają jak izolator i zatrzymują ciepło w środku.
Zostawienie uchylonego okna w samochodzie daje tak naprawdę niewielki efekt. Ryzyko przegrzania dziecka jest ogromne!
Pomyślmy również o samotnych starszych osobach z otoczenia – nie zaszkodzi zapytać, czy nie potrzebują zakupów czy pomocy. Pamiętajmy także o zwierzętach, by miały zapewniony dostęp do cienia i wody.
Za bezmyślne narażenie ludzkiego życia, zgodnie z art. 160 §1kk, grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, a jeśli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo- nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Za pozostawienie czworonogów w wysokiej temperaturze w aucie grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności- zgodnie z art. 36 ust 1a Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Jeśli natomiast będziemy świadkiem takich zdarzenia powinniśmy natychmiast interweniować i niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby ratunkowe.
Można dzwonić pod numer alarmowy 997, 998, 999 lub 112.

sierż. sztab. Milena Kopczyńska, KPP Pułtusk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *