pultuszczak

Facebook
KOBIETY NA TAPETY – IZABELA SOSNOWICZ – PTAK

2022-11-22 4:20:29

KOBIETY NA TAPETY TO NASZ TYGODNIKOWY POMYSŁ NA PROMOWANIE WYBITNYCH KOBIET WSZELKICH ZAWODÓW. Prezentowaliśmy już dwie panie – nauczycielki ZSZ im. Jana Ruszkowskiego – Dorotę A. Sobocińską i Annę Świerczewską. Dziś czas na dyrektor MCKiS Izabelę Sosnowicz-Ptak, a za tydzień pokażemy Izabelę Trzcińską, nauczycielkę PSP 3, od której zaczęliśmy akcję KOBIETY NA TAPETY (sylwetki I. Trzcińskiej i I. Sosnowicz-Ptak ukazane już były na FB niżej podpisanej)

Oto ona, Izabela Sosnowicz-Ptak – powszechnie znana w Pułtusku, wieloletnia dyrektorka MCKiS, plastyczka, animatorka i menedżerka kultury. Zasłużona dla pułtuskiej kultury szeroko rozumianej. Kobieta z bogatym dorobkiem w dziedzinie upowszechniania tejże kultury oraz edukacji dzieci i młodzieży, aktywizująca lokalne społeczeństwo poprzez najróżniejsze formy artystyczne. Kobieta pełna pomysłów i twórczej inwencji.

Gdy myślę IZA, natychmiast mam przed oczami Galerię Sztuki 4 STRONY ŚWIATA (rok założenie 2004). Ciekawe estetycznie miejsce, w którym, jak mówiła jej założycielka, pokazywane są “okruszki świata”, miejsce upowszechniania sztuki i kultury Polski, świata oraz pułtuszczan, prezentujących w GALERII swoją twórczość – malarstwo, grafikę, ceramikę, fotografię, witraż, papieroplastykę, hafciarstwo, biżuterię…

Gdy myślę IZA, zaraz mam w głowie ZBIOROWE WYSTAWY ARTYSTÓW PUŁTUSKICH i związane z nimi, co ważne, publikacje. WYSTAWY, cykliczne, TERAZ PUŁTUSK to niebywała okazja do prezentacji prac lokalnych twórców, do obcowanie z ich artystycznym postrzeganiem świata.

Gdy myślę IZA, zaraz przychodzi mi na myśl MAŁE MUZEUM KINA. Tak o nim mówiła Izabela przed laty: “Postanowiłam stworzyć Małe Muzeum Kina po to, by pokazać młodszemu pokoleniu, jak kiedyś – na początku XX wieku – funkcjonowała kinematografia, chciałam także pobudzić wyobraźnię młodych ludzi. Skłoniło mnie do tego pytanie synów, czy w moich czasach istniały telewizory. Na pewno nie było łatwo, ale udało się”. Udało się ! Znacie miasta mające TAKIE KINA??? A nasze powstało z okazji jubileuszu 90-lecia KINA, jednego z najstarszych w Polsce.

Gdy myślę IZA, zaraz myślę: PROJEKTY, bardzo liczne. A projekt nad projektami to PTA-K!!! Projekt autorski Izabeli. SOSNOWICZ- PTAK to matka teatru odrodzonego, rodzimego, łączącego aktorów – amatorów i teatromanów. MAESTRA, nie bójmy się tego słowa, maestra w dziedzinie sztuki teatralnej. Dzięki PTA-K-owi pławimy się w teatralnej atmosferze, przeżywamy przygodę teatralną, doznajemy królewskiej uczty duchowej, cieszymy zmysły. Kocham pułtuski TEATR – PTA-K-a. Daję temu wyraz co roku, bo PTA-K to przecież impreza cykliczna (jakże ważna jest cykliczność!). W jednym z numerów TYGODNIKA PUŁTUSKIEGO, w tekście JEDEN WIELKI TEATR, pisałam: “Kiedy przylatuje PTA-K, życie pułtuskich teatromanów staje się JEDNYM WIELKIM TEATREM. Co wieczór, przez kilka dni, podążam do naszego TEATRU, aby w objęciach Melpomeny oddawać się premierowym emocjom i aby uczestniczyć w kolejnym sukcesie teatru amatorskiego. Sukces… W nim to udział dyrektor MCKiS Izabeli Sosnowicz-Ptak, twórczyni autorskiego projektu TRADYCJE TEATRALNE PUŁTUSKA, poszczególnych grup teatralnych oraz pracowników MCKiS. Kłaniam się nisko wszystkim z widowni”. Z pierwszego rzędu. Z którego wszystko widać jak na dłoni.

IZABELA SOSNOWICZ – PTAK, kobieta, która się kłania SZTUCE i KULTURZE.

Grażyna M. Dzierżanowska, fot. z FB MCKiS

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *