pultuszczak
Kampania SMART-STOP w świetle nowych przepisów

2021-06-02 11:29:53

O ile zakaz korzystania z telefonu komórkowego przez kierujących pojazdami był usankcjonowany odpowiednimi przepisami prawnymi, o tyle pieszych obowiązywał jedynie art.13 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym mówiący o zachowaniu szczególnej ostrożności.

W związku ze zmianą przepisów obowiązujących od 1 czerwca br., które zabraniają pieszemu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych, na terenie Radomia pojawiły się kolejne informacyjno-ostrzegawcze piktogramy SMART-STOP.

Pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu wspierający profilaktyczną działalność policjantów z mazowieckiej drogówki w maju, przed wprowadzeniem nowych przepisów, przystąpili do malowania przed przejściami dla pieszych kolejnych piktogramów, które przypominają osobom, korzystającym z przejść dla pieszych o zwiększeniu uwagi i zachowaniu w tym miejscu szczególnej ostrożności. Osoba zapatrzona w ekran swojego telefonu widząc przed swoimi stopami napis SMART-STOP zwróci większą uwagę na swoje zachowanie, a tym samym bezpieczeństwo na przejściu.

Piktogramy, będą umieszczane między innymi w okolicach szkół, galerii handlowych, dworców i innych miejsc, które generują duże natężenie ruchu pieszych,
w tym młodzieży.

Tego typu działania realizowane będą perspektywicznie we wszystkich jednostkach KMP/KPP garnizonu mazowieckiego.

Patrząc na ekran telefonu tracimy orientację i czujność.
Nagłe wtargnięcie na jezdnię może skończyć się dla pieszego, czy rowerzysty tragicznie.

,,Nie odcinaj się od rzeczywistości!” – PATRZ NA DROGĘ

 

WRD KWP zs. w Radomiu

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *