pultuszczak

Facebook

Kamienie Pamięci- uczniowie LO proszą o informacje

2015-12-11 10:12:57

Historia Polski jest historią niezwykle zawiłą. Pełno w niej bólu, cierpienia, ale i bohaterstwa, być może przede wszystkim bohaterstwa.

Nasza ojczyzna zrodziła przecież wiele wybitnych postaci, które nie wahały się poświęcić dla niej najcenniejszej wartości, czyli życia. Piłsudski, Anders, Kleeberg… przykłady pewnie można mnożyć w nieskończoność. Ale bohaterstwo naszego narodu, to nie tylko znane nazwiska, to nie tylko postacie, o których czytamy w książkach. Ponieważ bohaterstwo to również dziesiątki, setki tysięcy ludzi, którzy ginęli w wojnach, którzy działali w podziemiu, którzy zraszali swą krwią bruk powstańczej stolicy i konali w komunistycznych więzieniach. Ilu z nich poległo bezimiennie? Ilu takich nazwisk nie dane nam będzie już nigdy poznać? Tego nie wiemy. Jedno jest natomiast pewne, na nas, kolejnych pokoleniach, ciąży obowiązek spłacenia długu, odnalezienia ich imion, spisania ich bohaterskich czynów. Obowiązek i jednocześnie przywilej dotyczy również nas Pułtuszczan, bo przecież i nasz powiat był miejscem działania właśnie takich cichych bohaterów.
Wielu z mieszkańców Pułtuska i okolic nie zgadzało się bowiem z sytuacją zaistniałą w Polsce po II wojnie światowej, czyli z sowiecką okupacją. Wielu nadal włączało się w działania podziemnych struktur, po to, aby kontynuować walkę o wolną i demokratyczną Rzeczpospolitą. Ci niezłomni, gdyż tak właśnie należałoby o nich mówić, padali ofiarą niesprawiedliwych i zbrodniczych wyroków, które wiązały się z natychmiastowym rozstrzelaniem. Pamięć o miejscach ich pochówków, miała na zawsze pozostać tajemnicą, tak, aby zatrzeć w świadomości pokoleń wszelki ślad po nich. W przywróceniu godności bohaterom pomagają projekty organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej, takie jak „ Kamienie Pamięci- …za to, że byli Polakami…”. Istotą projektu jest poznanie i rozpowszechnienie życiorysu jednej z takich osób, osób, które za swoją postawę przypłaciły życiem, a do tego potrzebne są fakty, do których trudno dotrzeć po tak wielu latach.
Uczniowie klasy II D Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku, zdecydowali się wziąć udział w tym projekcie. Niestety dotarcie do ukrywanych przez dekady życiorysów lub jakichkolwiek związanych z nimi dokumentów wiąże się z dużymi trudnościami. Dlatego pomoc znajomych, bądź krewnych osób, które padły ofiarą komunistycznych zbrodni sądowych, a także świadków tych wydarzeń jest dla nas niezwykle cenna.
Poszukujemy informacji o ofiarach komunistycznych zbrodni sądowych, skazanych w procesach pokazowych zorganizowanych w Pułtusku w latach 1946- 1951. Wszystkich, którzy posiadają na ten temat jakiekolwiek informacje prosimy o kontakt.
Ci miejscowi bohaterowie, o których świat miał zapomnieć zasługują na wydobycie ich czynów z kurzu przeszłości i oddanie im należnej czci.
Informacje prosimy przekazywać na adres : Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Pułtusku, ul. Piotra Skargi 2 lub adres e- mail akh@vp.pl
Uczniowie klasy II D Liceum Ogólnokształcącego
im. Piotra Skargi w Pułtusku:
Artur Samsel, Natalia Cienkowska, Aleksandra Dąbrowska ,
opiekun projektu Anna Krawczyńska.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…