pultuszczak

Facebook


Kalendarz ciąży – czym jest i dlaczego warto z niego korzystać?

2019-04-18 10:12:50
Kalendarz ciąży to nic innego, jak opis poszczególnych etapów przebiegu ciąży podzielony na trymestry, miesiące lub tygodnie. Instrument ten służy do śledzenia rozwoju małego człowieka w łonie matki od poczęcia aż do porodu. Dostępny jest w wielu wariantach na różnych stronach internetowych. Występuje w wersji uogólnionej- podzielony na trzy trymestry, nieco bardziej szczegółowej- oparty na 9 miesiącach oraz bardzo dokładnej, opisującej 42 tygodnie życia płodowego.

 

Po czym poznać dobry kalendarz ciąży?

Wartościowy kalendarz ciąży opisuje nie tylko stan fizyczny dziecka na każdym etapie ciąży, ale także samopoczucie przyszłej mamy, konieczne badania kontrolne oraz usg. Najdokładniejszy jest w wariancie tygodniowym. Mówi o prawidłowym rozwoju płodu, jego wielkości, masie, obwodzie główki, rozwinięciu kończyn i rysów twarzy, wzrastaniu i funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, uaktywnieniu mózgu, czynności życiowych i zmysłów. Śledząc kalendarz możemy dowiedzieć się, kiedy maluch zaczyna reagować na światło i dźwięki, poruszać się, kopać, zaciskać piąstki, trawić pokarm, a nawet śnić. Ponadto dowiadujemy się na jakim etapie ważne staje się to, co spożywa ciężarna i jaki wpływ ma na dziecko. Opisywany jest także zmieniający się wygląd kobiety, dostosowywanie się jej ciała do rosnącego w łonie maluszka, do porodu i późniejszego okresu karmienia piersią oraz towarzyszące tym przemianom objawy.

Kalendarz ciąży – dlaczego warto go stosować?

Śledzenie kalendarza ciąży daje duże poczucie świadomości i kontroli. Pozwala nie tylko zaspokoić ciekawość, dotyczącą tego, jak akurat może wyglądać dziecko, co może czuć i jak wykształcił się już jego organizm, ale przede wszystkim umożliwia sprawdzenie, czy z maluchem wszystko jest w porządku, uspokaja przyszłą mamę lub ewentualnie ostrzega w porę o niepokojących symptomach, które należy zgłosić lekarzowi. Podpowiada, jak postępować, by złagodzić dokuczające ciężarnej objawy. Kalendarz sugeruje co jeść, pić i suplementować, aby w najwyższym stopniu wspierać rozwój płodu. Ostrzega, jakie aktywności i produkty mogą być niebezpieczne zarówno dla dziecka, jak i samego utrzymania ciąży. Przypomina o ważnych badaniach kontrolnych i usg. Mówi o tym, co sprawia, że maluch jest już gotowy do przyjścia na świat. Doradza, kiedy spakować torbę do szpitala, co zawrzeć w wyprawce i jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie. Odpowiednio wcześniej opisuje pierwsze objawy rozpoczynającej się akcji porodowej, jej możliwy przebieg i dostępne sposoby radzenia sobie z bólem. W przypadku przedłużającej się ciąży, informuje o niezbędnych badaniach i sytuacjach, gdy zgłoszenie się pod opiekę lekarską jest już konieczne.

Kalendarz ciąży to instrument świadomej kobiety, która nie tylko z ciekawości, ale i z troski o zdrowie swoje i swojego dziecka śledzi prawidłowy przebieg ciąży i porównuje przedstawione w nim informacje do własnej sytuacji. Opis rozwoju płodu tydzień po tygodniu pozwala wspomagać rozwój malucha, uniknąć wielu powikłań i chorób wrodzonych, a także przygotować się najlepiej na jego przyjście na świat.

Artykuł powstał przy współpracy z kalendarzciazy.com.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *