pultuszczak

Facebook


Jezuici w Pułtusku i ich dziedzictwo – zaproszenie na wystawę

2016-09-14 11:11:26

W tym roku mija 450 lat od przybycia zakonu jezuitów do Pułtuska i rozpoczęcia ich działalności, która doprowadziła do rozwoju naszego miasta oraz podniesienia jego prestiżu wśród innych miast Rzeczypospolitej

Kolegium jezuickie cieszyło się ogromnym uznaniem i popularnością. Odwiedzały go koronowane głowy, m.in. Anna Jagiellonka, Zygmunt III Waza i Władysław IV Waza, a naukę pobierały tak sławne postacie, jak kanclerz wielki koronny Jerzy Ossoliński, czy wybitny poeta Maciej Kazimierz Sarbiewski. Wykładowcami byli m.in. słynny kaznodzieja, autor Kazań Sejmowych, ks. Piotr Skarga, a także autor pierwszego przekładu Pisma Świętego na język polski, ks. Jakub Wujek.
Dnia 16 września 2016 r. odbędą się uroczyste obchody 450-lecia przybycia jezuitów do Pułtuska zorganizowane przez Burmistrza Miasta Pułtusk, Parafię św. Jana Pawła II w Pułtusku oraz Akademię Humanistyczną im. A. Gieysztora w Pułtusku. W ramach jubileuszu Muzeum Regionalne w Pułtusku przygotowało wystawę „Jezuici w Pułtusku i ich dziedzictwo”. Jej współorganizatorami są: Burmistrz Miasta Pułtusk oraz Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Pułtusku. Wystawa zostanie zaprezentowana w bocznej nawie kościoła pw. św.św. Piotra i Pawła w Pułtusku. Serdecznie zapraszamy do kościoła o godz. 17:00 na uroczystą Mszę św., po której nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz otwarcie wystawy.
Ekspozycję będzie można zwiedzać od 16 września do 23 października 2016 r. Grupy zorganizowane prosimy o uprzedni kontakt telefoniczny pod nr 23 692 51 32. Zapraszamy!

Muzeum Regionalne w Pułtusku

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *