pultuszczak

Facebook


Jesteś studentem i chcesz wynająć mieszkanie? Sprawdź jak to zrobić i na co zwrócić uwagę

2016-09-13 11:36:21

Szukasz mieszkania do wynajęcia? Wyjeżdżasz na studia, ale nie chcesz zakwaterować się w akademiku? Myślisz o tym, aby w końcu przejść na swoje? Dowiedz się, jak znaleźć tanie lokum, czym się kierować, wybierając mieszkanie, i na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać.

Pokój, mieszkanie a może dom?
Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Wynajem pokoju w mieszkaniu prywatnym to oczywiście najtańsze rozwiązanie, pod tym względem idealne na studencką kieszeń. Ma ono jednak pewne wady. Dzieląc mieszkanie ze współlokatorem czy właścicielem, trzeba ustalić wspólne reguły funkcjonowania, godziny ciszy nocnej, zasady korzystania z kuchni, łazienki itd.

Tak naprawdę zyskujesz więc miejsce do spania, ale żadnych bonusów, które zwykle daje wynajęcie własnych czterech kątów. Jest to natomiast opcja idealna dla osób o małej zasobności portfela, dobra również w przypadku, gdy lokalne akademiki znajdują się daleko wybranego przez Ciebie wydziału uczelni. Często jednak w podobnej cenie można znaleźć małą kawalerkę o niższym standardzie, więc warto rozważyć, czy aby na pewno się to opłaca. Opcja trzecia to wynajęcie pokoju w domu prywatnym. Właściciele domków mieszczących się w pobliżu uczelni wyższych często wynajmują pokoje studentom. Jednak tu znów wchodzi w grę dzielenie lokalu z innymi osobami, z którymi niekoniecznie będziemy się dobrze dogadywać. Jak więc znaleźć tani lokal?

Mieszkanie do wynajęcia na każdą kieszeń
Główne czynniki, które mają wpływ na cenę wynajmu to wielkość lokalu oraz jego standard. Jednak uważaj! Często tak zwany „wyższy standard” okazuje się być w rzeczywistości niczym więcej, jak – przykładowo – świeżo odmalowanymi ścianami. Osoby prywatne wynajmujące mieszkania zazwyczaj ubarwiają ogłoszenia, odbiegając od rzeczywistości. Koniecznie więc nie tylko obejrzyj uważnie lokal, ale dopytaj również o to, kim są sąsiedzi, sprawdź, czy wszystkie instalacje i sprzęty są w pełni sprawne, dowiedz się, jak daleko jest do przystanków tramwajowych lub autobusowych. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne wynajęcie mieszkania, niekoniecznie wybieraj to o wyższym standardzie. Czasami właściciele zgadzają się obniżyć czynsz w zamian za pomalowanie przez Ciebie lokalu, wykonanie drobnych napraw itp. W ten sposób zyskują obie strony. Ty mniej płacisz, a właściciel ma pewność, że dbasz o lokal.

Współlokator: tak czy nie?
Jak jeszcze zaoszczędzić, gdy szukamy mieszkania do wynajęcia? Jeśli marzy Ci się większe lokum, pomyśl o znalezieniu współlokatorów. To rozwiązanie, oprócz pewnych wad opisanych wyżej, ma też kilka niewątpliwych zalet. Jedną z nich jest możliwość dzielenia czynszu. Dogadaj się ze znajomymi i podzielcie się opłatami. Jest to często o wiele tańsza opcja niż samodzielne wynajęcie pokoju. Warto również zdecydować się na wynajem długoterminowy, bowiem w przypadku krótkiego okresu ceny są zwykle wyższe. Jeśli na studia przeprowadzasz się do innego miasta, w którym nikogo nie znasz, idealnym sposobem jest poszukanie współlokatora przez media społecznościowe lub nawet przez zamieszczony w prasie czy na portalu ogłoszeniowym anons. To wbrew pozorom bardzo częsta praktyka, pamiętaj jednak, żeby najpierw przynajmniej raz spotkać się i porozmawiać z ewentualnym przyszłym współnajemcą, aby zyskać pewność, że się dogadacie.

Pamiętaj, podpisz umowę!
A co z kwestiami formalnymi? Podstawowa sprawa to umowa najmu mieszkania. Dzięki niej zarówno ty, jak i właściciel lokalu, jesteście chronieni prawnie. Obie strony mają pewność, że wspólnie ustalone na starcie warunki będą respektowane. Co powinno się znaleźć w umowie? Oprócz standardowych punktów takich, jak dane osobowe, powinny się tam zawrzeć następujące informacje: długość okresu najmu i okresu wypowiedzenia, wysokość opłat oraz sposób ich regulowania, a także sytuacje, w których właściciel może wejść do wynajmowanego przez Ciebie mieszkania. Pamiętaj, że zgodnie z polskim prawem podatkowym osoba wynajmująca musi zapłacić podatek od wynajmu mieszkania. Jeżeli właściciel będzie wzbraniał się przed podpisaniem umowy, może to oznaczać, że planuje nie uiszczać tego podatku. W takiej sytuacji lepiej jest zrezygnować i poszukać innego lokum. W przeciwnym razie może się okazać, że właściciel będzie nie tylko nieuczciwy wobec organów państwa, ale również wobec Ciebie – postanowi na przykład nagle skrócić czas wynajmu czy podwyższyć czynsz. Drugą istotną kwestią formalną, która wiąże się z wynajęciem mieszkania, jest konieczność opłacenia tzw. kaucji. Zwykle właściciele proszą o wpłacenie na początku kwoty będącej równowartością miesięcznego czynszu. Ma to być zabezpieczenie w przypadku sytuacji, gdy powstaną jakieś szkody ze strony najemcy. Ale nie martw się, jeśli akurat brakuje Ci funduszy na uiszczenie kaucji, możesz skorzystać z szybkiej pożyczki, na przykład w MoneyMan.pl, i w ten sposób łatwo zdobyć wymaganą kwotę.

Podsumowując, wynajęcie mieszkania to nic trudnego, nawet jeśli dopiero zaczynasz studia i masz niewielkie fundusze. Nie jesteś w końcu sam, codziennie przed podobnym wyzwaniem stają setki studentów na całym świecie!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *