pultuszczak

Facebook


Jestem za i czekam na więcej

2020-05-05 5:23:30

Tak radny Adm Knochowski skwitował głosowanie nad uchwałą pomocową dla przedsiębiorców w gminie Pułtusk
Chodzi o przedłużenie terminu płatności rat podatku od nieruchomości za maj i czerwiec, które mogą być wnoszone najpóźniej w terminie do 30 września 2020 roku.

Odroczenie obejmuje wymieniane w uchwale branże -gastronomiczną, fryzjerską, kosmetyczną, sportowo – rekreacyjną, hotelową – przedsiębiorców, którzy z powodu epidemii nie prowadzą teraz działalności. Jedynym dokumentem który trzeba złożyć, jest oświadczenie z którego wynika rodzaj prowadzonej działalności. Z odroczenia mogą skorzystać przedsiębiorcy nie posiadający zaległości podatkowych na dzień 31 grudnia 2019.
Radny Adam Knochowski pytał, dlaczego w uchwale nie są ujęci dentyści, masażyści, biura podróży, usługi przewozowe, sklepy odzieżowe, obuwnicze, handel na rynkach i straganach. Dalej radny zaproponował, by nie tylko przesunąć płatności podatkowe, ale w ogóle, na te trudne miesiące, zwolnić przedsiębiorców z opłat. Przecież, w przypadku jedynie odroczenia, do podatków bieżących we wrześniu dojdą zaległości, a nie wiadomo jaka będzie sytuacja przedsiębiorców. Zdaniem radnego, całkowite zwolnienie pomoże w zachowaniu miejsc pracy i utrzymaniu małych firm. Do samego odroczenia podatku nie potrzebne jest podejmowanie uchwały. Wystarczyłoby złożyć wniosek do gminy, uzasadniając go trudną sytuacją i takie odroczenie zapewne przedsiębiorca by otrzymał.
Głos Adama Knochowskiego poparł Mariusz Osica również twierdząc, że gmina powinna iść za tym co robi rząd i pomóc przedsiębiorcom w zachowaniu płynności finansowej, zwalniając z podatku od nieruchomości na trzy miesiące.
Z kolei radny Łukasz Skarżyński pytał co dalej, jaką dalszą pomoc dla przedsiębiorców przewiduje gmina, skoro ta uchwała ogranicza jej zakres, bo są z niej np. wykluczeni przedsiębiorcy podnajmujący lokale.
Jest też druga strona medalu. Gmina musi jakoś funkcjonować i realizować swoje zadania, a dochody z podatków wpływają już znacznie niższe, np. PIT 10 o około 400 tys. zł mniej. Gdyby zwolnić przedsiębiorców z podatku od nieruchomości na trzy miesiące, oznaczałoby to stratę około półtora miliona złotych. Skąd wziąć pieniądze na załatanie takiej budżetowej dziury? W ocenie kierownik Lidii Dworeckiej, stan finansów gminy nie pozwala na całkowite zwolnienie z podatków. Burmistrz podtrzymał tę argumentację dodając że samorząd jest największym pracodawcą gminie, w jednostkach pracuje około 700 osób, a w spółkach ponad 160. Gmina prowadzi też rozległe inwestycje. Zaproponował więc pilne zwołanie komisji budżetu i finansów i wspólne przeanalizowanie przedstawionych przez radnych propozycji i skutków finansowych, jakie one będą miały dla gminy.
Radny Franciszek Piórek zgłosił propozycję, aby z podatku zwolnić również rolników, których produkty potaniały i w związku z zamknięciem targowisk, nie maja ich gdzie sprzedać.
Z kolei Michał Kisiel zapytał, czy po rozważeniu za i przeciw, będzie jednak istniała możliwość umorzenia podatku firmom prowadzącym usługi gastronomiczno – hotelarskie, które w czasie epidemii ponoszą ogromne straty, a podtrzymują zatrudnienie. Wniosek o umorzenie można oczywiście złożyć na dotychczasowych zasadach, uzasadniając trudną sytuacją firmy, potwierdzoną odpowiednimi dokumentami.
Na razie w gminie Pułtusk mamy więc możliwość odroczenia przedsiębiorcom podatku. Na kolejne kroki czekamy.

Zdjęcie: Nasi radni po raz pierwszy obradowali zdalnie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *