pultuszczak
JESTEM POD WRAŻENIEM PIKNIKU DLA STASIA

2022-06-07 12:10:11

W ubiegły piątek, w przyzamkowym amfiteatrze, odbył się piknik rodzinny, którego hasłem było POMAGAMY STASIOWI z SMA. Obfitował w wiele atrakcji i zdarzeń

Oto konkurs na portret Stasia. Skierowany był do przedszkolaków i uczniów klas I-III. Zarówno jedni jak i drudzy wzięli w nim gremialny udział, co wprowadziło jury (Bożena Potyraj, Andrzej Popowicz, Grażyna M. Dzierżanowska) w niemałą konsternację. Po długim debatowaniu, spośród wielu wielu portretów, wybrano konkursowych zwycięzców.

Jury brało pod uwagę oryginalność pracy, koloryt portretu, samodzielność i wkład pracy i przede wszystkim przekazanie w niej informacji o Stasiu, jego teraźniejszości i przyszłości. Oto nagrodzeni i wyróżnieni: (kat. szkoły podstawowe) – I miejsce – Wioletta Jenach z PSP 4, II Zuzanna Nożewska z Winnicy, III Oliwier Nożewski z SOSW, wyróżnienia – Aleksander Księżyk z Płocochowa, Katarzyna Bulizowska z Winnicy. W kat. oddziały przedszkolne i przedszkola: I miejsce – grupa Biedronki z Winnicy, II Alicja Zamiejska z PSP4, III grupa Biedronki z Winnicy, wyróżnienia – Marcel Olender z Płocochowa i Jakub Kaczmarczyk z

PSP 4.

– Jestem bardzo zadowolona i z konkursu plastycznego, i z piątkowego pikniku, jego przebiegu i zaangażowania dorosłych i uczniów. Wiele się działo, jak to się mówi, było coś na ząb i były różnorodne rozrywki, także kiermasze – ciast i książek, było stoisko z maskotkami, grami planszowymi. Dzieci malowały twarze i włosy, strzelały z łuku, malowały na folii, dla dorosłych były konsultacje kosmetyczne. Towarzyszyło nam KGW z Klask, Czerwone Korale (ciasta), OSP z Trzcińca, przybył GODAN ze STREFĄ UŚMIECHU. A sceną zawładnęły uczennice ze szkoły w Przewodowie Poduchownym – tańczyły i śpiewały, ale jak! Dały prawdziwy popis artystyczny. Uczniom towarzyszyły nauczycielki – panie Lidia Lachowska i Justyna Dudzikowska. Jestem pod olbrzymim wrażeniem pani Justyny, jej aktywności i pomocy dla Stasia – powiedziała TYGODNIKOWI Ewa Bochenek, nie ustająca w działaniu koordynatorka na rzecz zbierania funduszy na terapię genową dla chłopca.

Śpiewała też (m.in. pieśni ludowe) i grała na gitarze utalentowana Marina Kovton z Winnicy nad Bohem. – Jej pieśni w języku ojczystym były niezwykle przejmujące – powiedziała “TP” znana poetka Lidia Lachowska. Z dużą przyjemnością i uwagą przysłuchiwano się również śpiewającej Patrycji Przychodzkiej. Wykonała utwór “Być kobietą” z repertuaru Alicji Majewskiej, “Rzekę marzeń” Beaty Kozidrak i “Szukaj mnie” Edyty Geppert.

Po raz pierwszy na pikniku dedykowanemu Stasiowi, z inicjatywy Lidii Lachowskiej, widownia uczestniczyła w literackiej części artystycznej. Pani Lidia, ze znawstwem poezji i prozy, przeczytała wiersze ze swojego tomiku “JUŻ”, Barbary Sitek – Wyrembek z “PSALMY PISZE SERCE”, Teresy Kaczorowskiej z “LISTY DO MARII KONOPNICKIEJ 2010-2022” oraz Grażyny M. Dzierżanowskiej z “W PUŁTUSKĄ SOBOTĘ”.

Konto Stasia zasiliło się o 4.015 zł.

Grażyna M. Dzierżanowska (zdjęcia GMD i Krzysztof Rupiński)

MÓWI DR LIDIA LACHOWSKA, NAUCZYCIELKA W PSP W PRZEWODOWIE PODUCHOWNYM

 Od 2021 roku zajmuję się szkolnym kołem wolontariatu. Należą do niego uczennice i uczniowie od VI do VIII klasy. Nasze zadanie polega na podejmowaniu różnych działań na rzecz potrzebujących. Wspieraliśmy m.in. Ukraińców, którzy zamieszkali na terenie naszej gminy Gzy i dzieci z Chmielnickiego, które znalazły schronienie w partnerskim mieście Ciechanowie. O pomoc w zbiórce materiałów szkolnych dla tych dzieci zwróciła się do nas poetka ciechanowska pani Barbara Sitek-Wyrembek.

***

Z kolei z inicjatywy pani Justyny Dudzikowskiej, która jest zaangażowana w pozyskiwanie pieniędzy na terapię genową dla Stasia Pucka zmagającego się z SMA, poznaliśmy historię tego chłopca. Szkolne koło wolontariatu wraz z samorządem szkolnym przeprowadziło w szkole zbiórkę pieniężną. Zebrano ponad 600 złotych.

***

Szkolne koło wolontariatu przekazało też pani Dudzikowskiej fanty na licytację. Były tam: karnet igiełek, kubek z wizerunkiem Jana Pawła II, rękodzieło uczennicy Kingi Ciach (szydełkowa pszczółka), książki, portmonetka, naszyjnik i inne przedmioty. Pieniądze z licytacji online również zasiliły konto Stasia.

***

Szkolne koło wolontariatu zbiera dla Stasia również monety (wzorem “góry grosza”). Pod koniec roku szkolnego przekażemy je pani Justynie Dudzikowskiej.

***

Nasz wolontariat wyraził życzenie zaangażowania się w wydarzenie artystyczne (3 czerwca 2022 – dop. red.), również dla Stasia. Rozważałyśmy z panią Justyną, które miejsce będzie najlepsze – szkoła w Przewodowie czy Dom Polonii. Pan dyrektor Domu Polonii udostępnił nam amfiteatr. Rodzice Julki Grabowskiej skontaktowali się z panem Robertem Lisem. Julka przekazała mu zgrane na pendrive ścieżki dźwiękowe i tak to się już dalej potoczyło.

***

Dziewczęta, które zadeklarowały swój udział to: obok wspomnianych Kingi Ciach i Julki Grabowskiej, Kinga Kucharczyk, Ola Jasińska, Ola Ostaszewska, Kinga Ołdakowska,  Ewelina Sawicka i Julka Piecychna. Kinga Ciach próbuje swoich sił w występach wokalnych. W amfiteatrze zaśpiewała “Mamo tyś płakała”, “Don`t start now”, “Początek”. Akompaniowała jej Julka Grabowska, grając na gitarze basowej. Julka jest autorką układu choreograficznego, który dziewczęta wykonały. Julia Piecychna deklamowała wiersz swojego autorstwa “Jesienny stan”. Dziewczynka ta została stypendystką Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia“. Kinga Kucharczyk zaś zbierała datki dla Stasia.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *