pultuszczak
Jakie zabiegi stomatologiczne należy wykonywać regularnie? 5 podpowiedzi

2023-01-02 5:36:00
Fakt, że stan uzębienia jest niezwykle ważny, jest chyba oczywisty dla każdego. Warto dbać o to, aby zęby pięknie się prezentowały i były zdrowe. Uśmiech jest bowiem wizytówką człowieka, a choroby zębów i dziąseł mogą prowadzić także do innych chorób organizmu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i właściwa higiena jamy ustnej. Warto jednak dodatkowo regularnie korzystać z nowoczesnych zabiegów stomatologicznych, dzięki którym zapewnić można sobie zdrowy i piękny uśmiech. Jakie to zabiegi?

1. Skaling zębów

Przede wszystkim zadbać trzeba o regularne usuwanie kamienia nazębnego. W tym celu warto korzystać z zabiegu, jakim jest z skaling zębów. Zabieg ten polega na wykorzystaniu urządzenia, jakim jest skaler, którego wibrujące końcówki wytwarzają ultradźwięki, które skutecznie kruszą kamień nazębny i go usuwają. Co ważne, skaling usuwa kamień nazębny nawet z miejsc trudno dostępnych, takich jak przestrzenie międzyzębowe. Pamiętać trzeba, że kamienia nazębnego nie da się najczęściej usunąć zwykłym szczotkowaniem. Jego gromadzenie się może prowadzić do osłabienia korzenia oraz do stanów zapalnych. Z zabiegu skalingu skorzystać powinno się przynajmniej raz w roku. Osoby palące oraz pijące duże ilości kawy i herbaty z zabiegu korzystać powinny nawet częściej.

2. Piaskowanie zębów

W celu usunięcia kamienia nazębnego, zwłaszcza czarnego osadu, warto dodatkowo skorzystać z piaskowania zębów. Zaleca się, aby zabieg ten był przeprowadzany zawsze po skalingu. Piaskowanie polega na wykorzystaniu urządzenia, jakim jest piaskarka, z której wydobywający się pod ciśnieniem specjalny piasek usuwa osad ze szkliwa. Zaletą tego zabiegu jest to, że skutecznie usuwa on kamień nazębny z miejsc, do których nie mógł sięgnąć skaler. Piaskowanie zębów nie tylko poprawia ich wygląd, ale również zapobiega rozwojowi bakterii, a tym samym chorobom zębów i dziąseł, o czym przeczytasz na: https://www.niebodent.pl/zabiegi/usuwanie-kamienia-wybielanie-zebow-warszwa.

3. Fluoryzacja

Omawiając zabiegi stomatologiczne, z których powinno się korzystać regularnie, nie można pominąć fluoryzacji. Jest to skuteczny zabieg zapobiegający próchnicy, z którego korzystać powinny nie tylko dzieci, ale i osoby dorosłe. Zabieg ten polega na pokryciu zębów fluorem, który wzmacnia szkliwo i chroni zęby przed szkodliwymi kwasami. Pamiętać jednak trzeba, że fluoryzację musi poprzedzać dokładne usunięcie kamienia nazębnego. Najlepiej, aby zabieg wykonywany był co pół roku, co proponuje np. Niebodent.

4. Wybielanie zębów

Trudno jest zapewne znaleźć osobę, która nie pragnęłaby mieć śnieżnobiałego uśmiechu. Jest to oczywiście możliwe, a pomoc w tym może zabieg wybielania zębów. Pamiętać jednak trzeba, że może być on przeprowadzony wyłącznie w przypadku zdrowych zębów. Sam zabieg najczęściej przeprowadza się metodą nakładkową bądź za pomocą metody naświetleniowej. Efekty zabiegu utrzymują się mniej więcej przez rok, ale jeśli właściwie dba się o stan swojego uzębienia to efekt utrzymywać może się nawet przez kilka lat.

5. Likwidowanie nadwrażliwości zębów

Nadwrażliwość zębów to problem, z którym boryka się wiele osób. Często poradzić można sobie z nią, stosując specjalne pasty i płyny do zębów. Bywają jednak takie sytuacje, gdy nadwrażliwość zębów uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W takim przypadku warto udać się do gabinetu stomatologicznego. W celu likwidacji nadwrażliwości zębów wykonuje się najczęściej lakierowanie zębów specjalnym lakierem zawierającym fluor. Alternatywną metodą jest pokrycie szyjek wypełnieniem kompozytowym, co pozwala na odizolowanie wrażliwych zakończeń nerwowych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *