pultuszczak

Facebook


Jakie prace w ogrodzie wykonujemy jesienią?

2020-10-14 1:15:46
Jesień to czas, w którym powinniśmy zadbać o staranne przygotowanie ogrodu do zimy. Choć takie prace są niekiedy czasochłonne, a pogoda na zewnątrz nierzadko nie zachęca do przebywania na świeżym powietrzu, włożony wysiłek odpłaci się dobrym stanem roślinności, która bujnie rozkwitnie wraz z nadejściem wiosny.

 

Jakie prace w ogrodzie należy wykonać jesienią?

Pielęgnacja trawnika przed zimą

Pod koniec ciepłego sezonu trawnik rośnie znacznie wolniej – ostatnie jego koszenie warto zaplanować na koniec października pamiętając, by przyciąć trawę nieco wyżej niż zwykle. Wskazana jest aeracja terenu; napowietrzona murawa będzie bardziej odporna na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i łatwiej się zregeneruje, skuteczniej pobierając z gleby substancje odżywcze. Konieczne będzie również pograbienie opadłych liści – możemy wrzucić je do kompostu lub zostawić zgarnięte pod drzewem, gdzie będą stanowić zimowe schronienie dla jeży.

Jesienne porządki na rabatach

Każdej jesieni ważną pracą są porządki na rabatach. Starannie usuwamy pozostałości roślin jednorocznych oraz ewentualne chwasty, a następnie nawozimy grządki i przekopujemy je. Glebę możemy użyźnić za pomocą kompostu, obornika, torfu, rozdrobnionej kory bądź gotowych preparatów dostępnych w sklepie ogrodniczym. Jeżeli w naszym ogrodzie rosną odmiany wieloletnie, przycinamy je i likwidujemy uschnięte lub chore części roślin. Usunięte fragmenty warto spalić – uchroni to przed rozprzestrzenianiem się ewentualnych chorób. Przed nadejściem pierwszych przymrozków obficie podlewamy pozostałe rośliny, ułatwiając im przetrwanie zimy. Możemy także zasadzić teraz odmiany cebulowe, które zakwitną wraz z nadejściem wiosny.

Przycinanie drzew i krzewów

Jesienią warto zdecydować się na przycinanie drzew i krzewów; w szczególności odmian liściastych, które były sadzone w ostatnim czasie. Cięcie najlepiej prowadzić jeszcze w październiku, gdy na roślinach są obecne liście – ułatwi to odróżnienie zdrowych gałęzi od fragmentów martwych lub chorych. Po zebraniu ewentualnych owoców cienkie gałązki usuwamy sekatorem, grubsze – specjalną piłą. Taki zabieg sprawi, że wiosną rośliny urosną gęstsze, znacznie lepiej się rozrastając. Pamiętajmy jednak, by jesienią nie przycinać odmian zimozielonych, które nie zdążą zdrewnieć przed mrozami. Dobrze będzie także podwiązać gatunki o delikatnym pokroju – tak, by uchronić je przed połamaniem się pod ciężarem śniegu.

Zabezpieczanie roślin przed mrozem

Jeżeli hodujemy rośliny wieloletnie, każdej jesieni warto zabezpieczyć bardziej wrażliwe odmiany przed mrozem. Nie należy robić tego zbyt wcześnie, pozwalając kwiatom i krzewom przyzwyczaić się do niższych temperatur. Po pierwszych przymrozkach okrywamy niższe gatunki za pomocą agrowłókniny, uschniętych liści, trocin, kory lub stroiszu (iglastych gałązek). Wyższe odmiany delikatnie otulamy słomianymi matami, jutą lub agrowłókniną. Wokół krzewów i pnączy możemy także usypać 30-40 centymetrowe kopczyki z ziemi ogrodowej. Drzewka owocowe warto pobielić wapnem – zapobiegnie to popękaniu ich kory. Po zakończonych pracach oczyśćmy i schowajmy sprzęt ogrodniczy, który przyda się ponownie już za kilka miesięcy.

Jesienne prace w ogrodzie są niezbędne, jeżeli chcemy utrzymać dobrą kondycję roślin w chłodniejszym okresie roku. Aeracja trawnika, uprzątnięcie i nawiezienie rabat, przycięcie drzew i krzewów oraz zabezpieczenie roślin przed mrozem pomogą im przetrwać zimę oraz sprawią, że na wiosnę zaczną one intensywnie rozwijać się, pięknie kwitnąc i przynosząc obfite plony.

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *