pultuszczak

Facebook


Jakie narzędzia będą najlepsze do cięcia glazury?

2017-12-12 6:56:11

Układanie płytek na ścianach albo na podłodze to bardzo trudne wyzwanie. Jedną z najbardziej skomplikowanych prac jest cięcie terakoty w narożnikach oraz przy krawędziach ścian, jak również w niestandardowych miejscach. Jakie narzędzie będzie do tego najlepsze? Podpowiem wam, jaki sprzęt będzie do tego najlepszy, aby zaoszczędzić Ci niepotrzebnych nerwów w czasie remontu.

Ręczne przecinarki do płytek

Ta możliwość jest bardzo dobrą możliwością dla tych, którzy unikają zakupu urządzeń, które są zasilane energią elektryczną. Ręczne przecinarki nazywa się gilotynami. Posiadają bardzo wiele zalet. Są poręczne, lekkie oraz mogą pracować wszędzie, bez potrzeby dostępu do energii elektrycznej.

Jak można wykorzystać ręczne przecinarki?

Standardowe płytki można przeciąć praktycznie każdym urządzeniem przystosowanym do pracy z glazurą. Wystarczą dobre ostrza tnące, stabilny blat oraz łamacze o dużej sile nacisku. Ręcznym urządzeniem możesz przecinać zarówno płytki o mniejszych rozmiarach, jak i płyty dużoformtowe. Dobrze działające narzędzie ręczne nie powinno mieć większych problemów z nawet z delikatną strukturą płytek porcelanowych. Regulowana siła nacisku daje możliwość jednoczesnego oraz szybkiego przecięcia trudnych powierzchni, np. porowatych.

A do czego służą szczypce glazurnicze i nóż szklarski?

Pośród wielu urządzeń, które służą do cięcia płytek, robienia w nich otworów oraz kształtów występują również szczypce glazurnicze oraz nóż szklarski. Pierwsze narzędzie przypomina z wyglądu trochę ogólnie stosowany sprzęt do zdejmowania izolacji z kabla. Parę jego krawędzi należy umieścić na konkretnej płytce. Wtedy przytną wybrany jej kawałek. Brzegi będą jednak musiały być wygładzone szlifierką.

Przecinarki do płytek elektryczne

Wśród narzędzi elektrycznych występują również piły z nieruchomą tarczą. Wtedy musisz przesuwać płytkę wzdłuż krawędzi tnącej. Dostępne są też modele z ruchomą tarczą. Płytka jest nieruchoma w chwili cięcia, a Ty kierujesz tarczą. Tarcza tnąca jest chłodzona przez wodę. To powoduje, że w czasie cięcia nie pyli się.

Przecinarki z blatami

Niektóre przecinarki do płytek wyglądają bardzo podobnie jak piły stołowe do drewna. Posiadają specjalne blaty, które umożliwiają zamocowanie dostosowanej prowadnicy. Dzięki niej łatwiej jest wykonać równie cięcia o takich samych wymiarach. Aby odpowiednio ją ustawić przyda Ci się również podziałka, która znajduje się na jednej z krawędzi blatu. Do prowadnicy równoległej możesz zamontować specjalną przystawkę kątową, która jest przystosowana do cięcia płytek w karo. Bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia posiadają możliwość podniesienia części blatu o 45 stopni. W ten sposób można obrabiać krawędzie glazury oraz terakoty, tnąc je pod takim kątem.

Polecane modele

Jeżeli chodzi o przecinarki do płytek, to polecam model SIGMA 3C3M. To profesjonalna ręczna przecinarka do płytek do długości 72 cm. Ma solidną konstrukcję oraz wytrzymałe łożysko prowadzące. Można ją dostosować do grubości płytek.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *