pultuszczak
Jak zorganizować wyjazd na własną rękę?

2021-06-09 3:18:15

Biura podróży oferują szeroki wybór wycieczek do najodleglejszych zakątków świata. Obecnie nie można więc narzekać na dostęp do ofert wakacyjnych w formule all inclusive. Sporym ograniczeniem są jednak wysokie koszty podróży, dlatego wiele osób decyduje się na zorganizowanie wyjazdu na własną rękę. Podpowiadamy, jak to zrobić i o czym pamiętać, aby wrócić z wakacji zadowolonym i wypoczętym.

Zrób plan podróży

Wykupując wycieczkę w biurze podróży musisz jedynie zdecydować, gdzie chcesz pojechać, a całą resztą zajmie się organizator. W przypadku wyjazdu na własną rękę, kwestie logistyczne leżą po Twojej stronie i musisz zadbać o najdrobniejsze szczegóły. Na początku powinieneś określić cel i miejsce podróży. Będzie to punktem zaczepienia i pomoże Ci w planowaniu kolejnych kroków. Staraj się przy tym wybierać kraje bezpieczne dla turystów, które nie są objęte stanem zagrożenia. Wykaz Państw, do których odradza się podróże, znajdziesz na rządowej stronie MSZ. Ponadto unikaj destynacji, gdzie występują okresowe anomalie pogodowe, takie jak zagrożenie tsunami, tornadami czy powodziami.

Organizacja wyjazdu krok po kroku

Po ustaleniu celu podróży, powinieneś zająć się formalnościami. W tym przypadku sporym ułatwieniem będzie internet, w którym znajdziesz niezbędne informacje oraz praktyczne porady. Wiele zależy jednak od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Jak zorganizować wyjazd na własną rękę? Istnieje kilka uniwersalnych wskazówek, które sprawdzą się bez względu miejsce podróży:

  • Określ swój budżet i przygotuj rezerwowe oszczędności na wypadek kryzysowych sytuacji,
  • ustal trasę podróży oraz środek transportu. Jeżeli zamierzasz poruszać się własnym autem, sprawdź wymagane dokumenty do przekroczenia granicy oraz opłaty pobierane na płatnym odcinkach drogi,
  • zarezerwuj nocleg z bezpiecznego źródła. Najlepszym rozwiązaniem są portale pośredniczące w wynajmie, które weryfikują każde ogłoszenie zanim trafi na stronę,
  • przygotuj listę atrakcji i miejsc, które chcesz odwiedzić,
  • skompletuj niezbędne dokumenty, a dodatkowo zabierz ze sobą ich zeskanowane wersje,
  • spakuj apteczkę zawierającą podstawowy zestaw leków i artykułów pierwszej pomocy,
  • wykup polisę dla podróżnych.

Musisz pamiętać że podczas wyjazdu na własną rękę, nie możesz liczyć na pomoc organizatora wycieczki. Obowiązkowo musisz więc zaopatrzyć się w polisę, która zapewni Ci bezpieczeństwo finansowe na wypadek zdarzeń losowych.

Jak wybrać dobrą polisę turystyczną?

Na rynku znajdziesz wiele polis podróżnych, które możesz dopasować do swoich potrzeb, wybierając zakres ochrony. Dobre ubezpieczenie turystyczne można kupić w kalkulatorze Rankomat, a przy okazji sprawdzić, która firma jest w stanie zaproponować Ci najkorzystniejsze rozwiązanie. Ważne, aby polisa pokrywała koszty leczenia i hospitalizacji oraz dodatkowych usług medycznych. Ponadto warto zadbać, aby ubezpieczenie obejmowało także OC w życiu prywatnym, NNW oraz assistance wraz z pomocą prawną i dostępem do tłumacza.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *