pultuszczak

Facebook


Jak zorganizować sprzątanie mieszkania?

2019-04-19 6:26:35
Sprzątanie nie jest takie złe, jak je malują! W końcu niesie za sobą szereg pozytywnych korzyści. Jakich? Nie marnujemy czasu na poszukiwanie zaginionych rzeczy, nie wyrzucamy jedzenia i… jesteśmy zdrowsi! W końcu kurz i inne alergeny, które panoszą się po zaniedbanym domu, mają duży wpływ na nasze samopoczucie. Zorganizuj się razem z nami!

 

Czas to pieniądz

Na pewno znasz to powiedzenie. Regularne sprzątanie pomoże Ci zaoszczędzić czas, a także zyskać parę groszy. W końcu możesz nie dostać premii przez nieustanne spóźnianie się (powodowane m.in. szukaniem kluczy, telefonu, teczki i innych przedmiotów tuż przed wyjściem). Problemy z bałaganem najbardziej odczuwają osoby pracujące w domu – skupienie się nad ważnym projektem nie jest łatwe, gdy na biurku już na stałe rozgościły się zużyte naczynia, ubrania czy wszelkiego rodzaju dokumenty. Jak zorganizować szybkie sprzątanie mieszkania? To proste! Wystarczy zacząć metodą małych kroków. Każdego dnia sprzątaj wybraną część domu. Dla poszczególnych przedmiotów znajdź miejsce i pilnuj, żeby odkładać je właśnie tam. W ten sposób zaoszczędzisz czas, a weekend spędzisz nad jeziorem (a nie przy “odgruzowywaniu” mieszkania).

Marnowanie jedzenia

Bałagan przysparza problemów nie tylko w pracy – przeszkadza również w oszczędzaniu. Kiedy masz całą szafę ubrań, wiecznie nie masz co na siebie włożyć, więc kupujesz coś nowego. A gdyby tak uporządkować garderobę? Wyrzucić nieużywane rzeczy i przypomnieć sobie o tych, które leżą pomięte i wepchnięte w kąt? Nagle się okaże, że kupowanie dodatkowych ubrań nie ma sensu. Podobnie jest z jedzeniem. Bałagan w lodówce jest jednym z powodów marnowania jedzenia. Upchnięte z tyłu szynki, sery czy jogurty szybko tracą ważność i niestety należy je wyrzucić. Jak sobie z tym poradzić? Oczywiście regularnie przeglądać zawartość lodówki – produkty z krótką datą ważności powinny stać z przodu i być zjedzone jak najszybciej.

Kurz w domu – jak się go pozbyć?

Kurz jest miejscem bytowania bakterii i roztoczy, które są silnym alergenem. Najczęściej znajdują się w materacach, kocach, czy dywanach, ponieważ żywią się martwymi komórkami skóry. Gdy znajdą odpowiedni “dom” (ich ulubiona temperatura to 25 stopni Celsjusza i wysoka wilgotność) rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. Typowe reakcje alergiczne na odchody roztoczy to katar i zatkany nos. Nie brzmi zbyt ciekawie, prawda? Aby się ich pozbyć, warto regularnie odkurzać materac, dywany i podłogi, a pledy i firany prać w wysokiej temperaturze. Niestety zwykły odkurzacz może nie poradzić sobie z takim przeciwnikiem – najlepszą bronią do walki z roztoczami są syntetyczne worki do odkurzacza, a także filtry HEPA. Skutecznie wykurzą z Twojego domu wszystkie alergeny!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *