pultuszczak

Facebook


Jak założyć oczko wodne?

2019-07-15 2:22:34
Oczka wodne można zakładać samodzielnie, kupując w specjalistycznych sklepach pełne wyposażenie do jego wykonania. Ważne jest, aby wiedzieć co jest konieczne, aby poprawnie je stworzyć, tak by cieszyło swoją estetyką, jak i było funkcjonalne.

 

Wybór miejsca na oczko wodne

Oczko wodne powinno być zakładane w miejscu częściowo zacienionym, w taki sposób, by słońce miało do niego dostęp przez około sześciu godzin dziennie. Ponadto należy je umieścić w takim miejscu, by po prostu można było je podziwiać.

Budowa oczka wodnego – co jest konieczne na początku?

Przed wykonaniem oczka wodnego należy wybrać czy będzie ono zrobione z gotowej formy polietylenowej – co już na wstępie narzuci jego kształt czy też z folii zwykłej – wówczas ma się możliwość wyboru jego kształtu i wielkości.

Dno oczka powinno być wykonane z podsypki piaskowej. Następnie zaś kładzie się specjalny rodzaj włókniny. Daje to możliwość zabezpieczenia folii przed wszelkiego rodzaju zabezpieczeniami od spodu. W przypadku, gdy użytkownik zdecyduje się na hodowlę w oczku wodnym ryb należy pamiętać, że powinno ono wówczas posiadać tzw. głęboką strefę o ok. 100-120 cm głębokości.

Urządzenia, które powinny znajdować się w oczku wodnym

Oczko wodne powinno być odpowiednio wyposażone, tak by rosły w nim rośliny oraz pływały ryby. Konieczne jest zapewnienie mu biologicznej równowagi, takiej jaka występuje w zbiornikach naturalnych. Równowaga biologiczna możliwa jest do osiągnięcia poprzez utrzymanie właściwego ph wody, a także dbanie o jej czystość, która może być zapewniona przez rośliny oraz zooplankton. O proces oczyszczania dbają również lampy UVC, zabijające bakterie. Konieczne jest również dbanie o dopływ powietrza do wody, poprzez bądź to zastosowanie w oczku odpowiednich roślin podwodnych, które wytwarzają tlen bądź to poprzez napowietrzacze, wodospady czy fontanny.

Pielęgnacja oczka wodnego – konieczne zabiegi

Posiadając oczko wodne należy pamiętać o tym, że wymaga ono sporo zabiegów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim konieczna jest odpowiednia dbałość o rośliny. Zabiegi są podobne jak w przypadku roślin, które rosną na rabatach. Roślin zeschnięte należy usuwać, dbać o odcinanie gnijących pędów, rozsadzać latem w momencie zbytniego zagęszczenia. Konieczna jest również obserwacja ilości glonów w wodzie, tak by we właściwym momencie zapobiec ich rozrostom. Warto również pamiętać o siatkach, wyposażonych w drobne oczka, które pozwalają kontrolować zrzucane do oczka liście.

Oświetlenie oczka i dobór fontanny

Do oświetlenia oczka wodnego można znaleźć na rynku wiele różnych lamp, które montuje się na dnie oczka bądź przy jego obrzeżu. Dzięki nim podświetlane są rośliny bądź rzeźby umieszczone przy oczku. Dopełnieniem oczka wodnego, zarówno w sposób praktyczny, jak i estetyczny jest fontanna. Poza tym, że ładnie wygląda to dostarcza pod wodę powietrze, które jest niezbędne rybom i roślinom. Poleca się szczególnie fontanny typu kaskadowego oraz wytwarzające pianę, gdyż spadająca woda uderza w lustro wody powodując napowietrzenie. Przy instalacji fontanny należy również sprawdzić jaka jest moc zasilającej jej pompy.

Autor
Współautorem publikacji jest Poradnik Ogrodniczy – największy portal ogrodniczy w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *