pultuszczak

Facebook


Jak wyczyścić krzesła tapicerowane?

2018-03-20 8:27:45

Dbanie o czystość własnego domu to absolutna podstawa dla wielu ludzi. O ile jednak odkurzanie czy mycie podłogi nie sprawia większych problemów, o tyle są meble, o które powinniśmy dbać ze szczególną uwagę. Należą do nich chociażby krzesła tapicerowane.

Sobota czas sprzątania

W wielu domach sobotnie do południe to czas cotygodniowych porządków. W ruch idzie odkurzacz, mop, ścierka do kurzu i środki służące do utrzymania czystości. Godzina i całe mieszkanie posprzątane. Jednak nie każda powierzchnia tak łatwo da się wyczyścić. Odkurzanie paneli to pięć minut lekkiej pracy, ale jeżeli mamy w domu krzesła tapicerowane, musimy poświęcić im nieco więcej czasu i energii. Jak je najlepiej wyczyścić?

Krzesła tapicerowane – nie taka prosta sprawa

Meble tapicerowane są narażone na ciągły kontakt z brudem. Siadamy na nich, czasem spadnie na siedzisko krzesła kawałek ciasta lub poplamimy je kawą. Czyszczenie krzeseł z reguły nie należy do najprostszych spraw. A czyszczenie krzeseł tapicerowanych w ogóle. Ale zacznijmy od początku. Do czyszczenia tego mebla stosuje się bardzo dużo metody. Wynika to przede wszystkim z rodzaju użytego materiału. Tapicerka to przecież skóra, bawełna, welur czy aksamit. Każdy z tych materiałów wymaga użycia innego środka czyszczącego.

Najłatwiejsze w utrzymaniu czystości są krzesła pokryte skórą naturalną. Jest ona bardzo odporna na działanie wilgoci, przez co trudno ją poplamić. By pozbyć się brudu ze skórzanego krzesła wystarczy trochę ciepłej wody oraz płynu do naczyń. Możemy również użyć specjalnych preparatów do czyszczenia skóry, jednak nie są one niezbędne. Gorzej wygląda sprawa z innymi materiałami. Jeżeli nasze krzesła tapicerowane są z bawełny, lnu lub wełny, potrzeba nieco więcej wysiłku. Te włókna są bardzo podatne na plamy i do ich wyczyszczenia przyda się gąbka nasączona delikatnym detergentem.

Na trudne plamy

Jeżeli jednak jesteśmy fanami mocnej kawy i dobrego wina musimy szczególnie uważać, by nie zabrudzić naszych mebli. Plamy z tych napojów są trudne do usunięcia, prze co nie obędzie się bez ciężkiego sprzętu. Krzesła tapicerowane możemy wyczyścić stosując roztwór kwasu cytrynowego. Jeżeli nie mamy go pod ręką lub nie wiemy, gdzie kupić, nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć środka do czyszczenia trudnych zabrudzeń. Zanim jednak użyjemy jakiegokolwiek ze środków do czyszczenia, warto go najpierw przetestować. Nie mamy pewności, jak tkanina zareaguje na specyfik. Dlatego niewielką jego ilość należy nałożyć na materiał w niewidocznym miejscu. Jeżeli nie dojdzie do niechcianej reakcji chemicznej (uszkodzenie, odbarwienie), można spokojnie przejść do czyszczenia.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *