Jak wybrać cement budowlany?
2022-11-02 12:08:08
Podział cementu
Najbardziej ogólną klasyfikację stanowi podział na cement hydrauliczny i niehydrauliczny. Cement hydrauliczny twardnieje w obecności wody, podczas gdy cement niehydrauliczny nie wymaga wody, aby zgęstnieć i zmienić stan skupienia na bardziej zwarty i twardy, ponieważ do tego celu służy mu obecny w powietrzu dwutlenek węgla.
Najszerzej stosowany jest cement portlandzki oraz cement siarczanoodporny. W większości przypadków i w niewymagających okolicznościach ten pierwszy sprawdza się najlepiej – zwłaszcza w suchym klimacie i niezasolonym (tj. o niskim poziomie zasolenia wód gruntowych) środowisku. Jest używany w całym procesie budowy konstrukcji.
W konstrukcjach znajdujących się w pobliżu akwenów lub na obszarach przybrzeżnych, do budowy, zwłaszcza fundamentów, należy używać cementu odpornego na siarczany. Nie podlega on kurczeniu ani w warunkach mokrych, ani w suchych (innymi słowy ma wysoką odporność na kurczenie). Ponadto jego zastosowanie zapobiegnie również korozji stali w budynku. Jednak ten rodzaj cementu nie nadaje się do wykorzystania w budownictwie morskim.
Zastosowanie cementu
Gdy mowa o zastosowaniu cementu w budownictwie, jest on materiałem, który nigdy nie jest używany samodzielnie. Zawsze miesza się go z innymi materiałami, takimi jak piasek, woda i żwir. Jest to nieuniknione i potrzebne, aby uzyskać konsystencję i właściwości odpowiadające różnym wymaganiom mieszkaniowym. Utwardzanie betonu lub cementu oznacza utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności i temperatury po związaniu i wylaniu. Dlatego najlepiej budować konstrukcje przy słonecznej i ciepłej pogodzie, aby suszenie przebiegało sprawnie, a temperatura była utrzymywana na optymalnym i w miarę wyrównanym poziomie. Aby utrzymać poziom wilgoci, wielokrotnie stosuje się wodę w celu utwardzenia betonu konstrukcji. Zwykle materiał wysycha w ciągu od 24 do 48 godzin, ale proces utwardzania trwa wyraźnie dłużej, bo co najmniej siedem dni. Taki czas potrzebny jest, aby uzyskać strukturę o 50% mocniejszą niż niepoddany żadnej obróbce cement.
Na co zwrócić uwagę wybierając cement?
Istnieje kilka ważnych czynników, które warto sprawdzić bezpośrednio w miejscu, w którym decydujemy się na zakup cementu:
– data pakowania – należy sprawdzić datę pakowania na worku z cementem, ponieważ wraz z wiekiem jego wytrzymałość maleje. Producent powinien określić na opakowaniu minimalny czas gwarancji odpowiedniego działania towaru,
– kolor – Cement w danej partii powinien mieć jednolity kolor. Różnica w kolorze może wskazywać na nadmiar wapna lub gliny, ale też na nieodpowiedni stopień wypalenia (jeśli jego barwa jest zróżnicowana),
– obecność grudek: po otwarciu torby z cementem, nie powinny być widoczne/wyczuwalne żadne grudki. Brak zbrylenia proszku zapewnia, że nie doszło jeszcze do żadnego wiązania.
Wysokiej jakości cement dostępny jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/materialy-sypkie/cement