pultuszczak

Facebook

Jak nauczyć psa posłuszeństwa?

2022-07-31 11:03:10
Szkolenie jest przeznaczone nie tylko dla psów mundurowych czy zwierzaków, które w przyszłości mają startować w zawodach albo konkursach. Jest ono niezbędne także w przypadku psów domowych, które powinny znać swoje imię, umieć chodzić na smyczy, czy rozumieć proste polecenia. Tylko jak ich tego nauczyć i kiedy przychodzi na to odpowiedni moment?

Jak tresować szczeniaka i od czego zacząć?

Szkolenie psa warto rozpocząć jak najwcześniej. Choć to nie prawda, że starszego zwierzania nie można nauczyć komend, to szczenięta uczą się ich najszybciej i zwykle chętniej przez większą ilość energii. Trening tych umiejętności dobrze jest rozpocząć już od pierwszego dnia, kiedy czworonóg znajdzie się w nowym domu.

Jak tresować szczeniaka? Na samym początku psa uczy się reakcji na własne imię. Kolejne są: trening czystości, chodzenie na smyczy i rozumienie prostych komend jak „zostań”, „do mnie”, czy „siad”. W domu ważne może być także nauczenie psa odpowiedniego zachowania przy stole, kiedy jego właściciele spożywają posiłek.

Najważniejsza zasada dotycząca tresowania psa, to stosowanie jedynie systemu nagród i niekaranie zwierzaka. Kiedy uda mu się właściwie wykonać polecenie, powinien dostać pochwałę słowną, chwilę pieszczot, czy nawet przekąskę. Nie zrozumie on jednak kary przy niewykonaniu zadania – prawdopodobnie tylko go ona zdezorientuje i odbierze mu chęci do dalszej nauki.

Relacja z właścicielem a szkolenie psa

Psy to inteligentne zwierzęta, które są w stanie zbudować prawdziwą relację z człowiekiem. Jeśli relacja ta będzie bliska, pies znacznie chętniej będzie posłuszny wobec swojego właściciela. Poza samym szkoleniem psa nie można zignorować spędzanego z nim czasu czy okazywania mu czułości, żeby czuł się on w pełni bezpiecznie.

Koniecznie jeszcze przed tresurą należy uzbroić się w cierpliwość. Szkolenia psów potrafią trwać całymi miesiącami, a pełne efekty widoczne są zwykle wtedy, gdy zwierzaki osiągają dojrzałość psychiczną i zaczynają zachowywać się bardziej przewidywalnie. Ma to miejsce średnio pomiędzy 12 a 18 miesiącem życia psa. Nie oznacza to jednak, że szkolenia nie wprowadza się wcześniej – im mniejszy szczeniak, tym szybciej prawdopodobnie nauczy się rozumieć komendy i polecenia właściciela.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…