pultuszczak

Facebook
Jak dbać o włosy? Oto porady kosmetologa!

2023-03-27 2:40:25

Każda kobieta marzy o pięknych, zdrowych i zadbanych włosach. Niestety dla wielu z nas pielęgnacja włosów to spore wyzwanie. Jak właściwie wybierać kosmetyki do włosów, aby poprawić ich wygląd? Czy kosmetyki do pielęgnacji włosów muszą spełniać określone funkcje? A może wystarczy jeden szampon dla całej rodziny? Jak odpowiednio myć głowę? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym wpisie.

Mycie skóry głowy

Z pielęgnacją włosów jest tak, jak z pielęgnacją twarzy – grunt to właściwe oczyszczanie. Niestety wiele kobiet ma z tym spory problem i co gorsza myje włosy w nieodpowiedni sposób. 

Mycie włosów wydaje się być prostą czynnością, jednak wiele z nas nie zna podstawowych zasad. Jedną z nich jest rozczesanie włosów przed myciem. Pozwoli nam to uniknąć uszkodzeń i splątania włosów podczas oczyszczania. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż wyjątek stanowią włosy kręcone – one wymagają specjalnego stosowania. Należy także zwrócić uwagę na odpowiednią temperaturę wody – nie może ona być zbyt gorąca. Najbardziej odpowiednia jest temperatura letnia. Nie pobudza ona gruczołów łojowych do pracy, dzięki czemu u osób borykających się z nadmiernym przetłuszczaniem pozwoli zachować świeżość na długi czas. Ponadto należy zwrócić uwagę na samą technikę mycia. Nie należy “szorować” dłońmi po włosach, gdyś wystarczy delikatnie masować skórę głowy, a spływająca piana będzie wystarczająca do oczyszczenia łodygi włosa. Podczas mycia warto wykonać delikatny masaż skóry głowy, który pobudzi ukrwienie wzmacniając cebulkę włosa. 

Pielęgnacja włosów

Kosmetyki do włosów to bardzo szeroka grupa gama kosmetyków pielęgnacyjnych. Możemy wybierać pomiędzy niezliczoną ilością szamponów, odżywek, wcierek czy środków do stylizacji. Kosmetyki do włosów należy dobierać w zależności od rodzaju i kondycji włosa, uwzględniając przy tym czy nasze włosy są farbowane, rozjaśniane, a może cienkie, delikatne albo bardzo gęste i grube… Każdy rodzaj wymaga innej pielęgnacji. Odpowiedni szampon powinien delikatnie oczyszczać włosy, nie powodując ich wysuszenia oraz podrażnienia skóry głowy. 

Najlepsze kosmetyki do włosów znajdziecie w sklepie internetowym z wyselekcjonowanymi markami Topestetic: https://www.topestetic.pl/kosmetyki-do-wlosow 

Maski i odżywki do włosów

Po każdym myciu włosów należy zastosować właściwą pielęgnację włosów, która ułatwi ich rozczesywanie oraz wzmocni ich kondycję.

Odżywka to produkt kondycjonujący. Nakładamy ją na kilka minut i zmywamy.

Natomiast maska to kosmetyk intensywniejszy. Posiada bogatszy, bardziej rozbudowany w substancje aktywne skład. 

Podczas gdy odżywkę zmywamy po kilku minutach, maskę pozostawiamy nawet do 30 minut. 

Odżywka domyka rozchylone łuski włosów podczas mycia i ułatwia rozczesywanie splątanych włosów. Odżywki nie należy aplikować od nasady włosów, jedynie na 2/3 długości włosa. Należy pamiętać, aby bardzo dokładnie zmywać odżywki z włosów, ponieważ niedomyty produkt może obciążać włosy i sprawiać, iż fryzura nie zyska pożądanej objętości. 

Natomiast maski do włosów wnikają w głąb włosa, dostarczając im składników aktywnych które pozwolą przywrócić włosom dobry wygląd. Zaleca się stosować je rzadziej, 2-3 razy w tygodniu. 

Dodatkowe kroki pielęgnacyjne

W zależności od potrzeb naszych włosów, standardową pielęgnację możemy wzbogacić w wiele dodatkowych kroków. 

Wśród osób borykających się z nadmiernym wypadaniem włosów popularne jest stosowanie wcierek do skóry głowy, które pobudzają cebulki do wzrostu – sprawiając, że włosy odzyskują właściwą objętość. 

Natomiast osoby borykające się z nadmierną suchością włosów czy ich puszeniem, bardzo często włączają w domowe procedury olejowanie włosów. Jest to zabieg który pozwala nasycić łodygę włosa we właściwe składniki odżywcze, dzięki czemu włosy nie łamią się, stają się grubsze i bardziej sprężyste. 

Nie należy zapominać także o właściwej stylizacji włosów. Jeśli nasze włosy narażone są na codzienne obcowanie ze strumieniem gorącego powietrza z suszarki czy prostownicy, doskonałym wsparciem będzie stosowanie przed stylizacją odpowiednich kosmetyków mających na celu ich ochronę i wzmocnienie. Możemy wybierać spośród preparatów w spray’u, piance czy mgiełce, dzięki czemu ich aplikacja jest łatwa i niezwykle precyzyjna. Kosmetyk tego typu “otula łuskę włosa” chroniąc ją przed gorącym strumieniem powietrza.

Pamiętajmy, że w przypadku znacznej utraty włosów, ich nadmiernej łamliwości czy rozdwajania, warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże wybrać odpowiedni produkt pielęgnacyjny oraz zasugeruje odpowiednie kroki naprawcze. 

Wygląd włosa może wynikać nie tylko z naszych błędów pielęgnacyjnych ale także może mieć związek z wieloma schorzeniami toczącymi się w organizmie, dlatego nie należy bagatelizować problemu. 

Utrzymanie zdrowia, odpowiednia suplementacja i dobrze ułożona pielęgnacja pozwolą się cieszyć pięknym wyglądem naszych włosów i odpowiednią kondycją skóry głowy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *