pultuszczak

Facebook


Irenissima z Orderem Wschodzącego Słońca

2017-02-15 11:25:34

Irena Szewińska, siedmiokrotna medalistka olimpijska, członkini MKOI, patronka PSP nr 4 w Pułtusku i Honorowa Obywatelka Pułtuska odebrała z rąk ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnika Japonii Order Wschodzącego Słońca – Złote Promienie ze Wstęgą

Odznaczenie jest trzecim z najważniejszych orderów Japonii – został ustanowiony w 1875 roku, ale dopiero od 2003 przyznawany jest… kobietom. Nadawany przez cesarza
Irena Szewińska, kobieta przemiła, z klasą oraz z charakterem podziękowała panu Shigeo Matsutomiemu za odznaczenie, które – jak powiedziała – „jest ukoronowaniem mojej działalności jako sportowca i działacza”.

Jeśli chodzi o Japonię… W 1964 roku, w Tokio, Szewińska pobiła rekordy we wszystkich dyscyplinach sprinterskich. Jej debiut w igrzyskach był początkiem nie tylko polskiej, ale i światowej kariery. Obecnie (od 19 lat) pani Irena znajduje się w składzie MKOI, służąc doświadczeniem przy organizowaniu igrzysk olimpijskich – teraz przed nią współorganizowanie igrzysk w Kraju Kwitnącej Wiśni w 2020 r.

Podczas uhonorowania Ireny Szewińskiej nie mogło nie być pułtuszczan. Z bukietem 25 czerwonych róż stanęli przed sportsmenką dwaj panowie – Krzysztof Łachmański i Sławomir Krysiak – To wspaniała rzecz i piękne wydarzenie – mówi Krzysztof Łachmański, dyrektor szkoły. – Do Warszawy pojechaliśmy na zaproszenie AMBASADY Japonii i pani Ireny, która podczas uroczystości powiedziała, że jej życie zatoczyło koło, a miała na myśli rok 1964 oraz zakończenie kariery sportowej na mitingu w Tokio. Panowie zaznaczyli swoją obecności na tej sportowej uroczystości pułtuskim akcentem – wręczyli ambasadorowi Japonii obraz R. Gbiorczyka z widokiem naszego miasta.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *