pultuszczak

Facebook


Inicjator – aktor – widz, czyli jak tworzy się teatr

2016-12-08 10:29:33

Finał II edycji autorskiego projektu (Tradycje teatralne Pułtuska) Izabeli Sosnowicz – Ptak za nami. W jego ramach odbył się teatralny konkurs grup amatorskich PTA-K. A zespołów było pięć. Prezentowały się licznej pułtuskiej publiczności podczas Tygodnia premier

– Nie zamierzam mówić krótko – powiedziała ze sceny dyrektor Sosnowicz – Ptak. – Dzisiaj mamy finał dużego projektu i trzeba o wielu rzeczach powiedzieć, podziękować wielu osobom i właśnie dzisiaj jest tutaj na to miejsce. I tak I. Sosnowicz – Ptak poinformowała zebranych w kinowej sali o ofercie dla aktorów II edycji, czyli o warsztatach przeprowadzonych w trzech dziedzinach: mowa sceniczna, ruch sceniczny oraz scenografia i kostiumy. („Uczestnicy (…) z zapałem ćwiczyli pod okiem fachowców. Warsztaty dały okazję do rozwiązywania problemów dotyczących realizacji spektakli, zarówno jeśli chodzi o grę aktorską , właściwą obsadę ról, jak i dylematy techniczno-scenograficzne” – napisała we Wstępie do okolicznościowej publikacji autorka projektu). Wspomniała o programach teatralnych, o afiszach i ulotkach towarzyszących każdej z pięciu sztuk teatralnych, a także o publikacji z cyklu Ślad naszych czasów oraz o wystawie (w kinowym holu) z przebiegu konkursu.
Nie ma teatru bez aktorów, ale nie ma też zespołu teatralnego bez reżysera. A tych było pięcioro: Henryka Brdękiewicz, Adam Gadomski, Monika Paszkowska, Krzysztof Kamiński, Krzysztof Turek. To oni otrzymali pamiątkowe podziękowania oraz vouchery na pobyt w ZAMKU Gniew, ufundowane przez Andrzeja Grabowskiego.
Fragmenty sztuk w ich reżyserii zaprezentowały FILMOWE IMPRESJE. Był to ciekawy powrót do Tygodnia premier.
– Pewnie jest za wcześnie na jakieś podsumowania, porównania, bo to dopiero druga edycja. Ale bardzo się cieszę, że mamy możliwość obejrzenia kilku wspaniałych spektakli, cieszę się, że tak gremialnie państwo przychodzicie tutaj – zauważyła jurorka Bożena Suchocka – Kozakiewicz.
Podziękowań było wiele, wypowiadali się nagrodzeni aktorzy i reżyserzy. Burmistrz K. Nuszkiewicz: – To dzięki pani dyrektor ta uroczystość. Dziękuję za zaangażowanie i za to oddanie serca, poświęcenie czasu nie w godzinach 7-15. Dziękuję, że daje nam pani możliwość oglądania, podziwiania sztuk. Nic nie ma ważniejszego od pracy w Pułtusku pani dyrektor.
– W projekcie ważne są trzy elementy: inicjator – aktor – widz. Dopiero połączenie tych trzech elementów tworzy teatr. Dzisiaj mogę śmiało powiedzieć, że wróciliśmy do wielowiekowych tradycji Pułtuska i do gmachu teatru powrócił TEATR – powiedziała dyrektor MCKiS.
Prowadzący spotkanie Arkadiusz Koc: – Pani dyrektor złożyła wniosek na trzecią edycję Tradycji teatralnych Pułtuska. Miejmy nadzieję, że i tym razem projekt zostanie pozytywnie rozpatrzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nagodzeni i wyróżnieni
(Jury: Małgorzata Jóźwiak, Bożena Suchocka – Kozakiewicz, Jan Buchwald)
Nagrody zespołowe
I – Teatr Cioci Heni („Mąż zmarł, ale już mu lepiej”- reż. Henryka Brdękiewicz);
II – Teatr pod Dębem („Pierwiastek z minus jeden albo najpiękniejszy dzień w życiu”- reż. Adam Gadomski)
Wyróżnienie
Bez Nazwy („Drugi pokój”- reż. Krzysztof Turek); WIKT („Ożenić się nie mogę”- reż. Monika Paszkowska)
Nagrody indywidualne
Józef Dyga (rola Jerzego) – „Pierwiastek z minus jeden albo najpiękniejszy dzień w życiu”; Iwona Gutowska (rola Zofii Stachurskiej) – „Mąż zmarł, ale już mu lepiej”; Henryka Brdękiewicz (reżyser) – „Mąż zmarł, ale już mu lepiej”
Wyróżnienia aktorskie
Adam Ciecierski za rolę Macieja w „Ożenić się nie mogę”; Adam Gadomski za rolę Obcego w „Pierwiastek z minus jeden albo najpiękniejszy dzień w życiu”; Izabela Koba – Mierzejewska za rolę Rity w „Edukacji Rity”; Wiesława Krakowska za rolę Joli Dąbrowskiej w „Mąż zmarł, ale już mu lepiej”
Nagrody publiczności
Teatr Pod Dębem – „Pierwiastek z minus jeden albo najpiękniejszy dzień w życiu”. Adam Gadomski za rolę Obcego.
Fundatorem głównych nagród finansowych był burmistrz Krzysztof Nuszkiewicz. Sponsorzy to: Andrzej Grabowski – Grupa POLMLEK, Jan Kaczmarczyk – Drogi i Mosty, Józef Łatyfowicz – ISBUD, Michał Kisiel – Hotel Zamek Pułtusk.
t1

t2

t3

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *