pultuszczak

Facebook

Husaria po raz ósmy

2021-09-16 10:41:19

Już w najbliższy weekend kolejne wspaniałe spotkanie z historią na pułtuskim zamku. Tym razem Piknik z Husarią jest jedną z atrakcji Dni Patrona Pułtuska, zbiega się również z obchodami XXX – lecia Stowarzyszenia Wspólnota Polska

Na początek skupmy się jednak na Pikniku z Husarią, na który wielu pułtuszczan i gości czeka przez cały rok.
Rozpocznie się w sobotę, 18 września, o godz. 14.30, Turniejem Husarskim “O Pierścień Lwa Lechistanu – Króla Jana III”na Podzamczu Domu Polonii. Przedstawiciele chorągwi husarskich z Polski zaprezentują swoje umiejętności, walcząc o pierścień z orłem Króla Jana III Sobieskiego.
O 17.30 odbędzie się rekonstrukcja bitwy pod Wiedniem, na plaży miejskiej w Pułtusku.
Kolejnym dniem Pikniku Husarskiego jest niedziela, 19 września. O 11.15 nastąpi wymarsz  z zamku piechoty, husarii z Królem Janem III i Królową Marysieńką. O 12.00 odbędzie  uroczysta Msza Św. w Bazylice w Pułtusku, z udziałem XVII-wiecznego wojska. Po mszy, orszak króla Jana III i królowej Marysieńki przejedzie z Bazyliki do zamku. A tam dalszy ciąg atrakcji dla miłośników historii: powitanie i prezentacja wojsk, pokaz Janczarów – piechoty tureckiej, pokaz Pocztu Dam Husarskich , pokaz husarski, Najlepszy Łucznik na Zamku – turniej łuczniczy dla dzieci z nagrodami (miejsce konkursu – obok Stanicy, tor łuczniczy ), gry i animacje dla dzieci.

W godzinach od 15.00 do 17.00 będzie można podziwiać Wielki Finał Polskiej Ligi Husarskiej. Po całorocznej walce w turniejach najlepsi husarze z Polski w ostatecznej rozgrywce rozstrzygną, kto będzie mistrzem Polski.

Współorganizatorem tegorocznego pikniku jest również kasztelan zamkowy Mariusz Kubisz wraz z Chorągwią Pułtuską, która jak zwykle aktywnie włączy się w barwne rekonstrukcje na pułtuskim zamku.

W rozmowie  z Tygodnikiem, dyrektor Domu Polonii Michał Kisiel dziękuje wszystkim sponsorom Pikniku Husarskiego, instytucjom i przedsiębiorcom, którzy nigdy nie omawiają wsparcia przy organizacji kosztownego przedsięwzięcia. Dziękuje również posłowi Henrykowi Kowalczykowi, za nieustanne wsparcie, nieocenioną pomoc, wielkie serce na dla pułtuszczan i mieszkańców powiatu.

Zapraszamy więc na Piknik z Husarią do Domu Polonii w Pułtusku!

19 września do Pułtuska zaczną zjeżdżać sportowcy z całego świata, uczestnicy XXVI Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych, które będą trwały do 24 września. Przyjadą do nas nie tylko z państw sąsiadujących, ale również takich jak Armenia, Kanada, USA, Norwegia, Szwecja, Francja, Hiszpania, Irlandia, Brazylia, Argentyna, RPA. W Pułtusku będą rywalizować w takich dyscyplinach jak: badminton, tenis stołowy, tenis ziemny, pływanie, bieg na 5 km, koszykówka, siatkówka plażowa, strzelectwo, kolarstwo, kajakarstwo, nordic walking, golf, brydż, szachy. Natomiast zawody lekkoatletyczne odbędą się na stadionie MOSiR w Ostrowi Mazowieckiej.

Przed dyrekcją, pracownikami Domu Polonii w Pułtusku,  Krzysztofem Łachmańskim – wiceprezesem Zarządu Krajowego Wspólnoty Polskiej, jak również władzami naszego miasta stoi ogromne wyzwanie – organizacja wydarzenia o tak dużej randze, zapewnienie odpowiednich warunków do rywalizacji, ale też wypoczynku uczestnikom igrzysk.

W poniedziałek, 6 września podpisano w Domu Polonii ważne porozumienie pomiędzy Stowarzyszeniem “Wspólnota Polska”, a Gminą Pułtusk. Przedmiotem porozumienia jest właśnie partnerstwo i współpraca pomiędzy stronami w ramach organizacji imprez związanych z 30-leciem istnienia Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” oraz XX Światowymi Letnimi Igrzyskami Polonijnymi.

Chwilę później władze Stowarzyszenia zawarły jeszcze jedno porozumienie, tym razem z firmą KROSS S.A. reprezentowaną przez jej dyrektora Andrzeja Dołęgę. Istotą porozumienia jest ustalenie zasad współpracy w zakresie udostępnienia sprzętu sportowego pod potrzeby XX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych. Wysiłek się opłaci, gdyż igrzyska będą szczególną okazją do rozsławienia i promowania atrakcji Pułtuska w przestrzeni międzynarodowej.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…