pultuszczak

Facebook


Historia zakładów bukmacherskich – od prostych zakładów do nowoczesnych firm działających przez Internet

2018-10-24 9:40:35

Pierwsze zakłady bukmacherskie wnoszone były od niepamiętnych czasów. Jednak profesjonalni bukmacherzy zaczęli masowo działać w XX w., a prawdziwym przełomem w rozwoju tej branży stał się powszechny dostęp do Internetu.

Zainteresowanie kibiców sportem jest równie długie jak istnienie dyscyplin sportowych. Można powiedzieć, że wynik rywalizacji czy różnego rodzaju zdarzeń pozasportowych zawsze ciekawił ludzi i pobudzał do typowania rozstrzygnięć. Od kiedy jednak istnieją profesjonalne zakłady bukmacherskie? Prześledźmy rozwój tej branży.

Zakłady i sport od zawsze w parze

Rywalizacja, np. gladiatorów lub prowadzących rydwany, miała miejsce już w starożytnym Rzymie. Również kultura antycznej Grecji opierała się w dużej mierze o sportowe wychowanie. Zgodnie z różnego rodzaju źródłami, już w tamtych czasach mieszkańcy zakładali się między sobą, jak skończy się dana walka czy wyścig. Nie miało to jednak charakteru zorganizowanego.

Mijały lata, zmieniały się granice państw i kultura spędzania wolnego czasu. Równolegle rozwijała się matematyka, która jest przecież niezwykle ważnym elementem współczesnej „bukmacherki”. W XVIII wieku na terenie Wielkiej Brytanii zaczęto na dużą skalę interesować się wyścigami konnymi, jednocześnie coraz większy zasięg miała prasa, w której dziennikarze publikowali swoje typy i przewidywania. Z upływem kolejnych dekad sportami masowymi stały się krykiet, a przede wszystkim piłka nożna. To właśnie Wielka Brytania jest kolebką futbolu, podobnie jak i zakładów bukmacherskich. Od angielskiego słowa „bookmaker” wywodzi się również polskie słowo „bukmacher”.

Przedsiębiorczy Anglicy wymyślili biznes bukmacherski, a więc przyjmowanie zakładów na określonych zasadach, w oparciu o kursy i prawdopodobieństwo. Za pierwsze profesjonalne biuro bukmacherskie uważa się „Littlewood Pools of Liverpool”, założone w 1922 roku przez Johna Mooresa.

Zakłady bukmacherskie w XX wieku rozwijały się także w Stanach Zjednoczonych, gdzie najpopularniejszymi sportami są baseball, koszykówka, hokej i futbol amerykański. Z biegiem czasu sport stawał się coraz bardziej masową rozrywką na całym świecie, co miało odzwierciedlenie w powstawaniu kolejnych punktów, w których były przyjmowane zakłady bukmacherskie.

Nowe czasy, nowe metody

Gdy tylko zaczęto pracować nad nowymi formami komunikacji na odległość, bukmacherzy dostrzegli w tym perspektywę rozwoju. Choć początek Internetu datowany jest na 1969 rok, to pierwszy zakład przez Internet został zawarty już trzy lata później, w 1972 roku w Kanadzie. Od tamtej pory liczba przyjmowanych w ten sposób zakładów rośnie lawinowo i nic nie wskazuje by miało się to zmienić. Rozwój sieci na przełomie XX i XXI wieku otworzył furtkę do powstania potężnych firm o zasięgu globalnym.

Obecnie niemal wszystkie duże firmy bukmacherskie umożliwiają swoim klientom wygodne zakładanie się przez Internet w wielu dyscyplinach sportowych, ale także umożliwiają typowanie rezultatów innych wydarzeń, jak np. wręczania nagród filmowych czy rozstrzygnięć wyborów politycznych. Dziś każdy internauta ma możliwość oglądania zawodów, sprawdzania wyników i czytania relacji z dowolnego zakątka świata, co też wpływa na wzrost zainteresowania zakładami.

Sytuacja bukmacherów w Polsce

Obecnie legalni bukmacherzy przyjmujący w Polsce zakłady przeżywają duży rozkwit za sprawą obowiązującego od kwietnia 2017 roku prawa, które w skuteczny sposób eliminuje firmy, które nie mają polskiego zezwolenia na działalność. Prawo obowiązujące w Polsce w pewien sposób oddziela zakłady bukmacherskie od innych gier hazardowych (jak np. automaty, blackjack czy ruletka), wyłączając zakłady spod monopolu państwa, który obowiązuje na wiele innych gier. Jak możemy przeczytać na tej stronie, bukmacherzy dysponujący licencją wydaną w Polsce ograniczają swoją ofertę do zakładów bukmacherskich i nie proponują graczom innych gier hazardowych, co oczywiście wynika z obowiązujących przepisów. Legalni bukmacherzy mają obowiązek stosowania wielu przepisów dotyczących gry, jak np. niedopuszczanie do obstawiania osób niepełnoletnich oraz informowanie wszystkich graczy o możliwości uzależnienia się od gry. Zwieranie zakładów u bukmacherów, którzy wymaganej w Polsce licencji nie posiadają, jest karalne.

Choć historia zakładów bukmacherskich jest już bardzo długa, to zarówno w Polsce, jak i na świecie, branża ta wydaje się mieć przed sobą spore perspektywy, a więc historia zakładów pisana jest nadal.

materiał powstał przy współpracy z partnerem

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *