pultuszczak

Facebook

Groźny wypadek w Gzowie

2022-07-12 10:55:26

Policja po raz kolejny apeluje o ostrożność

Każdy kierowca musi pamiętać przede wszystkim o zdrowym rozsądku. Bez niego podróż samochodem to ryzyko. Niestety, jak pokazują statystki policyjne, wielu kierujących zapomina, co to znaczy rozwaga na drodze. Tylko w miniony weekend doszło do 4 zdarzeń drogowych na terenie powiatu pułtuskiego. Kolejny raz apelujemy o rozwagę i ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Do najpoważniejszego w skutkach zdarzenia drogowego doszło w niedzielę rano, w Gzowie. Ze wstępnych ustaleń policjantów Ruchu Drogowego pracujących na miejscu, wynika że kierujący pojazdem marki BMW, nie zachował bezpiecznej odległości i najechał na tył poprzedzającego go pojazdu marki Peugeot. W wyniku zdarzenia 21-letni kierujący BMW oraz 33- letni kierujący i pasażerka Peugeota z ogólnymi obrażeniami zostali przewiezieni do szpitala.

Przypominamy, że na drodze najpoważniejsze konsekwencje niosą pomyłki w ocenie sytuacji. Jeśli dołożymy do tego roztargnienie albo przeciwnie – zniecierpliwienie i wciskamy pedał gazu, to łatwo o niebezpieczną sytuację, która może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia uczestników.

Podstawowym błędem zderzeń tylnych jest niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu. Pamiętajmy! Jeśli utrzymamy odpowiednio duży odstęp, to nawet w przypadku gwałtownego hamowania samochodu przed nami, powinniśmy mieć czas na reakcję. Ta odległość powinna być odpowiednio większa, gdy poruszamy się po śliskiej nawierzchni.

Zderzenia tylne w większości przypadków są winą kierowcy jadącego z tyłu. W przypadku kolizji w terenie zabudowanym mogą być wynikiem nieuwagi. Niejednokrotnie winny jest też pośpiech – m.in. gdy kierowca rozpędza się, licząc na to, że zdąży przejechać przez skrzyżowanie przed zmianą świateł na czerwone, a samochód przed nim już się zatrzyma.

Na ryzyko najechania innego pojazdu na tył naszego samochodu ma również wpływ nasz styl jazdy. Bardzo ważna jest czytelność jazdy: wczesne zwalnianie i hamowanie, używanie kierunkowskazów, obserwowanie sytuacji za nami w momencie hamowania. Te dobre praktyki pozwalają często uniknąć sytuacji, w której ktoś za nami się zagapi lub nie zdąży wyhamować.
Autor. sierż. Renata Soból
zdjęcie: pixabay

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…