pultuszczak

Facebook
GOMULICKI RECYTOWANY. I CZYTANY

2022-11-02 2:20:53

W ubiegłym tygodniu odbył się I Konkurs Poezji i Prozy Wiktora Gomulickiego, ważny i pożądany dla szkół i uczniów

– Spotykamy się dziś w naszym liceum, by lepiej poznać twórczość Wiktora Gomulickiego, jednego z wybitnych jego uczniów, który na kartach swojego utworu utrwalił i szkołę, i miasto – powiedziała na powitanie dyr. LO im. Piotra Skargi Anna Majewska, która wraz z dyr. PBP im. Joachima Lelewela Bożeną Potyraj była organizatorką imprezy spod znaku GOMULICKI – JEGO POEZJA i PROZA.

Bożena Potyraj: – Wiktor Teofil Gomulicki był tym, który pierwszy nobilitował Pułtusk w literaturze. Pokazał nam miasteczko dziś pretendujące do dumnego tytułu Wenecja Mazowsza, nie tylko we “Wspomnieniach niebieskiego mundurka, ale i w innych utworach.

Właśnie spośród nich uczestnicy konkursu, ich garstka, wybrali wiersze i fragmenty prozy do zaprezentowania przed publicznością, pośród której była emerytowana dyrektor SKARGI Lidia Ziemiecka, polonistka i Irena Łapińska -Siarkiewicz, również nauczyciela języka polskiego, obie oddane pamięci Gomulickiego i jego twórczości.

Do artystycznych zmagań, oceniani przez jury w składzie: Joanna Gregorczyk, Krystyna Wielgolewska, Andrzej Popowicz, stanęli: Zuzanna Mosakowska – I miejsce, PSP4; Malwina Uchrońska – 2 miejsce, PSP2; Kinga Jaskulska – 3 miejsce,PSP3; wyróżnienie – Maria Kowalska, PSP1; Magdalena Świderska SSP Gzy oraz Maria Rzeczkowska – 1 miejsce, ZSZ im. J. Ruszkowskiego; Tomasz Kruszewski – 2 miejsce, LO im. P. Skargi; Anna Skura – 3 miejsce, ZS CKR w Golądkowie; wyróżnienie – Eliza Matusiak – ZS im. B. Prusa.

Na uwagę zasługiwał wystrój sceny – szczególnie katedra, znana wszystkim SKARŻANKOM i SKARŻAKOM, popiersie poety oraz oddalony od sceny zminiaturyzowany zbiorowy pomnik sprzed szkolnej bramy, przy którym siadywał uczeń-Gomulicki (Karol Kowalczyk). Gomulicki… Ten jakby wyjęty ze starych kart. Tylko Dendele, dendele zabrakło…

Grażyna Maria Dzierżanowska


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *