pultuszczak

Facebook

Gdzie i jak wycenić dzieło sztuki, które chcesz sprzedać?

2018-06-07 10:46:18

Dla tych, którzy posiadają dzieła sztuki: czy to pojedynczy obraz, czy całą kolekcję, zawsze kiedyś nadchodzi czas, kiedy należy podjąć decyzję dotyczącą tego, co dalej ze sztuką zrobić. Czy podarować komuś obraz w prezencie, czy też sprzedać pojedynczy egzemplarz albo całą kolekcję? Niezależnie od tego, którą ścieżkę wybierzesz, jako pierwszy krok należy utworzyć spis tego, co posiadasz, używając do tego wykwalifikowanego rzeczoznawcy dzieł sztuki.

materiał zewnętrzny

Wycena dzieł sztuki

Szukając rzeczoznawcy dzieł sztuki, skorzystaj z wyszukiwarki internetowej. Znajdź rzeczoznawcę, który stacjonuje w twojej okolicy lub rzeczoznawcę bądź dom aukcyjny, który oferuje wycenę obrazów online. Jeśli zdecydujesz się na drugie z tych rozwiązań, pamiętaj, że do uzyskania wyceny przez internet będziesz musiał przedstawić kilka dokumentów i informacji o obrazie, który chcesz sprzedać.

Informacje potrzebne do uzyskania wyceny:

  • Wysokiej jakości kolorowa fotografia z przodu i z tyłu, na której widoczny jest podpis artysty lub inne informacje pozwalające artystę zidentyfikować.
  • Tytuł, data, rozmiar (wysokość i szerokość).
  • Historia obejmująca daty własności i miejsce, w którym wystawiono dzieło sztuki.

Dzięki przesłaniu rzeczoznawcy tych informacji, uzyskasz wycenę obrazu online, bez wychodzenia z domu.

Sprzedaż

Obraz lub nawet całą kolekcję możesz sprzedać na aukcji w domu aukcyjnym. Jeśli dom aukcyjny przyjmuje przedmioty do licytacji, prosi o ustalenie minimalnej kwoty, za którą przedmioty będą sprzedawane, więc w tym momencie musisz już znać wartość obrazu, którą ustalił rzeczoznawca dzieł sztuki. Domy aukcyjne zazwyczaj pobierają prowizję zarówno od sprzedających, jak i od kupujących. Ta prowizja jest często do negocjacji.

Licytacja

W zależności od wartości dzieła, obraz może być sprzedany na aukcji za pośrednictwem domu aukcyjnego lub, jeśli jego wartość jest mniejsza – za pośrednictwem którejś z internetowych stron aukcyjnych. Nie zaleca się sprzedawania obrazów o wysokiej wartości na aukcjach internetowych, gdyż w ten sposób można sprzedać wartościowe dzieło po bardzo niskiej cenie.

materiał zewnętrzny

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…