pultuszczak

Facebook


Explainer video, co to właściwie jest?

2017-11-29 11:22:05

Pomimo tego, że pojęcie to funkcjonuje już od jakiegoś czasu w branży marketingu i reklamy, dla przeciętnego użytkownika Internetu wciąż pozostaje nieco tajemnicze. Mianem explainer video określa się bowiem krótkie materiały audiowizualne (video), których głównym celem jest wytłumaczenie odbiorcy w przystępny sposób mechanizmów działania nowego produktu (np. oprogramowania, maszyny, urządzenia elektronicznego), usługi, czy też wyjaśnienie procesów zachodzących w ramach określonego cyklu produkcyjnego albo przyjmowanej strategii finansowej, biznesowej lub marketingowej.

 

Tego rodzaju materiały filmowy wykorzystywane są coraz częściej przez przedsiębiorców z całego świata. Ostatnimi czasy trend ten dociera też do Polski. Zauważyć można bowiem wzmożoną aktywność agencji reklamowych i marketingowych na tym polu, a także powstanie nowych podmiotów, które zaczynają się specjalizować w produkcji takich materiałów filmowych, a także poszerzanie oferty dotychczasowych oferentów także o tego rodzaju filmy.

Jakie są charakterystyczne cechy materiałów filmowych typu explainer video? Przede wszystkim cechuje je krótki przekaz, ujęty w możliwie najmniejszym czasie. Przeprowadzone przez analityków i ekspertów w branży badania pokazały bowiem, że tak skondensowane materiały posiadają największą zdolność oddziaływania na reakcje odbiorców. Zbyt długi materiał powoduje bowiem spadek zainteresowania wraz z czasem oglądania, co w wielu przypadkach przekładało się na rezygnację przez odbiorcę z dotrwania do jego końca. Niektórzy analitycy wskazują wręcz, że po 15 sekundach oglądania materiału video odbiorca zaczyna się nim nudzić. Stąd też ogólną normą przyjętą przez osoby przygotowujące materiały explainer video jest ich czas trwania, który nie przekracza 5 minut, a wynosi zazwyczaj od jednej minuty do trzech minut. Ponadto należy postarać się, aby w przeciągu pierwszych 15-30 sekund zachęcić oglądającego film do pozostawienia go do końca, prezentując w tym czasie treści interesujące tak z uwagi na merytoryczną wartość, jak też sposób ich przekazania oraz wizualną atrakcyjność. Posłużyć do tego mogą np. ciekawe animacje video lub też inne tricki stosowane przez ekspertów z branży marketingu i reklamy.

Osoby zamierzające zlecić przygotowanie explainer video zewnętrznym podmiotom powinny pamiętać, że tego rodzaju materiały dopiero raczkują na polskim rynku marketingowym. Dlatego też nie natkną się na wiele podmiotów, które miałyby w swoim portfolio dziesiątki, a nawet setki podobnych realizacji filmowych. Jakimi kryteriami warto zatem kierować się przy wyborze odpowiedniego wykonawcy? Przede wszystkim powinno się ocenić jakość wykonania innych materiałów filmowych, które do tej pory zostały przez niego wykonane. Nawet jeśli nie odpowiadają one swoimi cechami filmom z kategorii explainer video, to na ich podstawie będziemy w stanie ocenić ich warsztat techniczny oraz zdolności plastyczne i graficzne. Można też zapytać o opinie i rekomendacje dotychczasowych klientów danego przedsiębiorcy.

Poznaj KrotkieFormy.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *