Dzieje się w ZSCKR w Golądkowie
2022-12-05 9:43:54
Kilka tygodni temu pisaliśmy o inwestycjach realizowanych na terenie szkoły w Golądkowie – boisko, dworek, farma fotowoltaiczna, jednym słowem – wielki plac budowy. To jednak nie przeszkadza w jednoczesnym prowadzeniu ambitnych przedsięwzięć edukacyjnych i współpracy z lokalną społecznością. Dziś będzie o tym.
Wydarzeniem, o którym wieści rozeszły się szerokim echem po okolicy była wizyta pierwszej damy – Agaty Kornhauser–Duda. Pani prezydentowa przybyła w gościnne progi golądkowskiej szkoły, aby zainaugurować projekt „Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich”. Zadaniem projektu jest wsparcie działalności Kół Gospodyń Wiejskich i przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu Inicjatywa realizowana jest przez „Edukację Bez Barier – Fundację Na Rzecz Rozwoju Edukacji w Polsce” we współpracy z Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Objęta została patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, który towarzyszył pierwszej damie podczas inauguracji projektu. Małżonka Prezydenta w towarzystwie Wicepremiera Henryka Kowalczyka i ministra Janusza Cieszyńskiego rozmawiała z członkiniami Kół o ich organizacjach, działalności na rzecz lokalnej społeczności i podtrzymywaniu tradycji, a z paniami, które już odbyły pierwsze spotkania z trenerami w ramach projektu, o ich spostrzeżeniach, potrzebach i oczekiwaniach względem kursu. Mówiono o inwestycjach na rzecz mieszkańców, działalności charytatywnej i międzypokoleniowej współpracy. Bycie gospodarzem takiego wydarzenia, to niewątpliwe wyróżnienie i zaszczyt dla Zespołu Szkół w Golądkowie.
Dzień wizyty pierwszej damy był w szkole również dniem otwarcia pracowni sztucznej inteligencji, która powstała dzięki współpracy z firmą INTEL i realizacji pilotażowego projektu Intel® AI For Future Workforce. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka, Dyrektor Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej w MRiRW Anna Radecka, Prezes firmy Intel Polska Bartosz Ciepluch oraz zarządzająca ZSCKR w Golądkowie Ewa Leszczyńska. Sztuczna inteligencja ma potężny potencjał, aby wywrzeć głęboki wpływ na modernizację rolnictwa. Celem programu, w którym uczestniczą uczniowie Zespołu Szkół w Golądkowie, jest wyposażenie młodych ludzi w niezbędne do tego umiejętności cyfrowe i przygotowanie ich na zastosowanie AI w rolnictwie.
Stawiając na nowoczesność i zmierzając w kierunku rolnictwa 5.0 (robotyzacja), szkoła jednocześnie nie zapomina o tradycjach, z którymi jest tak mocno związana. Golądkowskie izby pamięci po raz kolejny gościły przedszkolaków podążających ścieżką edukacyjną „Ocalić od zapomnienia”. Przedsięwzięcie to już od kilku lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony uczniów przedszkoli i szkół podstawowych, dlatego na stałe wpisało się w kalendarz roku szkolnego.
Za to nowością był (również zrealizowany w listopadzie) I Szkolny Konkurs Orki o Puchar Dyrektora ZSCKR w Golądkowie. Przedsięwzięcie, zainicjowane przez nauczycieli zawodu technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, okazało się strzałem w dziesiątkę. Po eliminacjach, polegających na rozwiązaniu testu, do etapu praktycznego zakwalifikowało się 5 się zawodników. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu orki zagonowej w skład, na wyznaczonym poletku, w określonym czasie, agregatem złożonym z ciągnika i pługa zagonowego. Zwycięzca, którym okazał się uczeń klasy IV technikum – Piotr Florczyk, będzie reprezentował szkołę podczas Ogólnopolskiego Konkursu Orki Szkół Rolniczych.