pultuszczak

Facebook

Domek drewniany – jak o niego dbać?

2019-01-29 10:20:47

Drewno to materiał, który od lat jest bardzo popularny i często używany przy tworzeniu letnich domków. Jednak w ostatnim czasie coraz częściej wykorzystuje się go w produkcji domów budowlanych. wznoszone ze specjalnie przygotowanych belek sosnowych, jodłowych lub świerkowych, świetnie nadają się do mieszkania w nim przez cały rok.

Zadbany domek będzie pełnił swoją funkcję przez wiele lat

Domy oparte na bazie drewna tworzą niesamowity klimat. Stają się miejscem przytulnym i bardzo ciepłym. Jednakże posiadają o wiele więcej zalet. Przede wszystkim ten rodzaj zabudowy niesie ze sobą znacznie niższe koszty budowy niż przy domach murowanych. Koszty eksploatacyjne są stosunkowo niskie, a drewno posiada naturalne właściwości izolacyjne.

Jednak wiele osób chcących budować drewniany dom obawia się konieczności zabezpieczenia budynku przed działaniem czynników mechanicznych – drewno cały czas “pracuje”, a także czynników pogodowych, pleśni i szkodników. Natomiast dobrze przygotowane, czyli odpowiednio wysuszone, obrobione oraz zaimpregnowane materiały budowlane pozwalają na utrzymanie budynku w świetnym stanie przez wiele lat.

Jednak, szczególnie w naszym polskim klimacie, istnieją okresy, w których trzeba szczególnie dbać o dom, ponieważ jest wyjątkowo narażony na działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych.

Budynki, głównie te z drewna, wymagają odpowiedniej ochrony. Szczególnie w sezonie zimowym należy dbać o jakość materiałów. Troska powinna wynikać głównie z tego powodu, że niskie temperatury, ostre słońce oraz intensywne opady deszczu lub śniegu narażają drewno na niszczenie. Występujące naprzemiennie przymrozki i odwilże mogą niszczyć elewację budynku, która w ciągu kilku lat może skutkować utratą naturalnych właściwości drewna.

Bardzo istotne jest odpowiednie dbanie o drewno poprzez czyszczenie i konserwowanie go chemikaliami. Zimą, w trakcie opadów dużej ilości śniegu należy szczególnie dbać o elewację i dach budynku usuwając z niego nadmiar nagromadzonego puchu.

Aby lepiej przyjrzeć się ochronie drewnianych budynków, warto spojrzeć na nie z szerszej perspektywy.

Od czego zacząć?

Konserwacja drewna jest podstawą przy dbaniu o Twój dom

Drewno, którego używa się jako materiał do tworzenia konstrukcji ścian oraz drzwi wymaga szczególnej uwagi. Gdy do budowy używasz drewna świerkowego lub sosnowego – powinieneś wykorzystać odpowiedni impregnat.

Nie pomiń żadnego drewnianego elementu w domku

Podstawowe rodzaje impregnatów do drewna:

  • impregnat do drewna w kolorze

Dzięki użycia koloru, dom uzyskuje wyrazisty charakter, ale również może wkomponować się kolorystycznie w inne elementy ogrodu. Zazwyczaj dominuje kolor zielony, ale coraz częściej właściciele domów decydują się na nowoczesną kolorystykę, jak na przykład biel lub mięta.

  • impregnat do drewna bezbarwny

To rodzaj zabezpieczenia, który nie zmienia koloru drewna, a jedynie podkreśli barwę i osłoni przed zniszczeniami matową lub połyskującą powłoką.

Bez względu na to, który rodzaj impregnatu wybierzesz, możesz być spokojny, że Twój dom w ten sposób chroniony jest przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, a także grzybami.

Jak wykonać konserwację przy użyciu impregnatu?

Do wykonania impregnacji drewna potrzebne będą:

  • pędzel,

  • taśma malarska,

  • impregnat,

  • rękawice ochronne.

Jak stosować impregnat? Jak malować?

Impregnat należy stosować za pomocą pędzla na suchą i oczyszczoną powierzchnię. Odpowiednio nałożony impregnat wnika bardzo głęboko w strukturę drewno, tworząc powłokę, która uchroni drewno przed uszkodzeniami na wiele lat.

Zanim przystąpisz do malowania drewna, zabezpiecz wszelkie okna taśmą malarską, zwłaszcza wtedy, gdy używasz impregnatu w kolorze. Na dłonie załóż rękawice ochronne, by nie pobrudzić skóry.

Następnie dobrze wymieszaj impregnat, by ujednolicić jego konsystencję. Drewno maluj z góry na dół. Najbardziej zadowalający efekt otrzymasz, gdy pokryjesz swój dom impregnatem dwukrotnie. Między pierwszym, a drugim malowaniem zrób przerwę. Lepszy efekt otrzymasz, gdy druga warstwa zostanie namalowana na suchej powierzchni.

Pamiętaj także, że ważne podczas malowania drewna są sprzyjające warunki pogodowe. Najlepiej, aby pogoda była umiarkowana – nie powinno padać, ani zbyt mocno świecić słońce. Najlepsze pory roku do wykonania impregnacji to wiosna lub wczesna jesień.

Stan techniczny elementów metalowych i mocujących

Po zaimpregnowaniu domu warto zadbać także o elementy, z których budynek jest stworzony. Warto zwrócić uwagę na gwoździe, wkręty i upewnić się, że się nie poluzowały. Niewystarczająco wkręcone gwoździe mogą powodować odpadanie drewna z konstrukcji lub dostawanie się wody do wnętrza budynku.

Przy okazji warto zamontować nowe zawiasy w drzwiach.

Co najważniejsze, do wykonania drobnych napraw nie trzeba wiele. Wystarczy mieć przy sobie młotek, gwoździe lub zawiasy czy wkręty, które wymagają wymiany.

Jak jeszcze powinno się dbać o drewniany dom?

Jesienią warto regularnie grabić liście – te nagromadzone w za dużej ilości mogą gromadzić wilgoć i pleśnieć.

Pamiętaj, żeby o dom dbać również od wewnątrz

Natomiast wiosną warto zrobić przegląd domku narzędziowego i sprawdzić, czy wszystko co w nim jest, potrzebujesz. Jeśli nie potrzebujesz jakiegoś narzędzia lub jest uszkodzone, wyrzuć je – nie gromadź zbędnych przedmiotów. Te, które chcesz zachować, warto wyczyścić – konserwacja utrzyma je dłużej w dobrym stanie.

Z powodu rozrastającej się roślinności, może dochodzić do zniszczeń dachu i elewacji. Aby tego uniknąć, powinno się regularnie przycinać drzewa i krzewy, by nie dopuścić do uszkodzenia konstrukcji drewnianego domku. Pielęgnacji dokonuj ostrym separatorem lub sekatorem teleskopowym, który da Ci lepszy dostęp do pojedynczych gałązek.

Warto zwrócić uwagę na zadbanie o podłoże domu, ramy okien i okna. Sprawdź, czy nie ma żadnych ubytków w oknach i podłodze.

Jeśli Twój domek wymaga większej naprawy, zniszczenia w drewnie są spore, a Ty nie masz czasu, ochoty lub nie uważasz się za speca od takiej roboty, skontaktuj się ze stolarzem. Profesjonalista bez problemu dokona napraw w drewnie – odnowi ramy, zadba o drewniane drzwi czy schody.

Eliminacja uszkodzeń i pęknięć w drewnie

Drewno jest materiałem stale pracującym, więc nierzadko dochodzi w nim do pęknięć i uszkodzeń. Unikniesz wielu problemów, jeśli na bieżąco będziesz usuwał ubytki w drewnie.

Wdrożenie na stałe tych kilku czynności sprawi, że będziesz cieszył się swoim drewnianym domkiem przez wiele lat.

Artykuł partnera

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…