pultuszczak

Facebook

Dom Polonii otwarty dla wszystkich

2019-01-30 5:59:44

Z Włodzimierzem Żbikowskim, szefem gastronomii i zastępcą dyrektora hotelu w Domu Polonii w Pułtusku rozmawia Ewa Dąbek

Włodzimierz Żbikowski został awansowany na zastępcę dyrektora hotelu. Do tej pory był szefem gastronomii na Zamku i to będzie robił nadal.
Na wstępie pragnę bardzo podziękować Panu Dyrektorowi Michałowi Kisielowi oraz zarządowi Stowarzyszenia Wspólnota Polska za ten awans.
Oprócz nowych obowiązków, będę zajmował się tym co dotychczas, z jeszcze większym zaangażowaniem, bo pracy nam przybywa. Pierwszym postanowieniem dyrektora Michała Kisiela było to, że otwieramy się na miejscowych, na ludzi z naszego terenu, z Pułtuska i okolic. Przygotowaliśmy oferty specjalnie dla tych, którzy chcą tu przyjść, spotkać się z rodziną, ze znajomymi, zorganizować przyjęcie okolicznościowe. Kawa z ciastkiem kosztuje tylko 10 zł , można ją wypić w pięknych wnętrzach, przy kominku. Mamy też salę bilardową. Wszystko mieści się na pierwszym piętrze zamku. Biorąc oczywiście to wyjątkowe historyczne miejsce jakim jest Zamek.

Gastronomia, jak wiemy, to Pańska pasja…
Tak, czuwam nad organizacją, ofertami i logistyką przyjęć okolicznościowych, wesel, komunii, chrzcin, cateringów. Jest tego coraz więcej, dla porównania w 2015 roku mieliśmy 10 wesel, a w 2018 – 21 wesel, natomiast na 2019 rok już mamy zaplanowane 25 takich przyjęć. Mieliśmy wesela zagraniczne – gości z Los Angeles, Anglii, Holandii, Szkocji, a nawet chińskie wesele. W związku ze wzrostem liczby imprez, zwiększa się również liczba gości hotelowych.
W minionym roku mieliśmy na zamku rekordową liczbę komunii. Jednego dnia było ich aż 19 i w jednym czasie mieliśmy ponad 550 gości. Było to ogromnym wyzwaniem, ale sprostaliśmy. Zainteresowanie było bardzo duże ze względu na przystępną ofertę cenową, którą dostosowujemy do indywidualnych możliwości naszych klientów. W sumie zorganizowaliśmy blisko 40 przyjęć komunijnych w maju.

Kasztelankę nad Narwią również odwiedzały tłumy…
Oj tak. Pogoda sprzyjała, obniżyliśmy również ceny, co spowodowało, że Kasztelanka stała się miejscem otwartym również dla pułtuszczan. W minionym roku mieliśmy ok. 80 tys. obsłużonych osób, więc jest to prawdziwy ogrom pracy włożony przez wszystkich pracowników Domu Polonii.
Wzrosła tez znacząco liczba zamawianych u nas cateringów. Wyjeżdżamy z nimi i na zachód, i na wschód. Byliśmy w Brukseli, w Mińsku na Białorusi, w wielu miejscach w Polsce. W 2017 roku mieliśmy 48 cateringów, a w 2018 już 64. Obsługiwaliśmy zjazd Polonii z całego Świata, to było czterodniowe spotkanie. Wydawaliśmy kilka tysięcy posiłków na raz. Było to dla nas ogromne wyzwanie, dlatego jeszcze raz podkreślam, że ogromne podziękowania należą się naszym pracownikom poczynając od służby pięter po pracowników kuchni, obsługę sal oraz marketing i sprzedaż. Bez ich wkładu pracy i zaangażowania nie udałoby się tego wszystkiego zrobić.
Na zamku dużo się dzieje. Odbywają się szkolenia, konferencje, firmowe przyjęcia wigilijne. Sylwester był bardzo udany. Stary rok żegnało z nami łącznie ok. 600 osób. Prawie 300 młodych ludzi bawiło się w Sali Maneż na Sylwestrze zorganizowanym typowo dla młodzieży. To nas motywuje, by takie cykliczne imprezy organizować.
Do tego dodajmy całodzienne wyżywienie dla przebywających w Domu Polonii repatriantów, prawie 150 osób. To kolejne zadanie realizowane przez zamkową gastronomię.

Czy wiąże z zatrudnieniem w gastronomii większej liczby osób?
Ściśle współpracujemy z ZS im. Bolesława Prusa. W minionym roku przyjęliśmy sporą liczbę osób na staż, oprócz tego przychodzą do nas praktykanci, osoby zatrudnianie na umowę zlecenie.
Zapytam też o menu przyjęć okolicznościowych. Czy są to zamówienia standardowe, na tradycyjne potrawy czy też zdarzają się egzotyczne, wyszukane, np. w przypadku zagranicznych gości?
Do każdego gościa, pary weselnej, podchodzimy indywidualnie. Oczywiście mamy przygotowane stałe pakiety, ale menu dostosowujemy również do życzeń konkretnych osób. Oczywiście, specjalizujemy się w kuchni staropolskiej, myśliwskiej. Kultywujemy kuchnię staropolską, naszą, tradycyjną, więc nie będziemy wprowadzać elementów włoskich czy francuskich, bo mamy się czym chwalić. Nasze potrawy są tradycyjne, ale też wyszukane – zraz po lwowsku, roladki z indyka, polędwiczki biskupie, kaczka po hetmańsku.
Wnętrza, oprawa uroczystości, to się też coraz bardziej liczy w dzisiejszych czasach…
Do organizacji wesel mamy przeznaczone na zamku trzy miejsca – sala Maneż dla nawet 250 osób, górny Krużganek, gdzie mieści się około 100 osób, organizujemy też wesela w Tawernie nad samą Narwią. Coraz częściej przyjęcia odbywają się również tam, jest moda na śluby cywilne w plenerze, nad wodą, na polanie przy tawernie albo w naszym pięknym ogrodzie zamkowym. Tak, zdecydowanie uroczystości na zamku mają wyjątkową atmosferę. Witamy gości na dziedzińcu, salwami armatnimi, w powitaniu i oczepinach może wziąć udział nasz kasztelan zamkowy. W tym miejscu chciałbym już dziś zaprosić wszystkich czytelników na Dzień Otwarty w Sali Maneż który odbędzie się 10 litego 2019 roku o godzinie 16.00. Będzie można zapoznać się z naszymi ofertami weselnymi a także poznać lokalne firmy które zaprosiliśmy do współpracy.

Jak już Pan wspomniał, letnia kawiarnia Kasztelanka cieszy się dużym powodzeniem gości. Proszę więcej powiedzieć o ofercie kawiarni zamkowej.
Wszyscy którzy odwiedzą zamek, naszą kawiarnię, będą witani z uśmiechem i mogą liczyć na naprawdę przystępne ceny, specjalną jesienno – zimową ofertę. Na przykład dla zakochanych mamy zestawy: kawa, herbata lub gorąca czekolada z pucharem lodowym, tylko za 10 złotych. Zestaw dla dwojga – kawa lub herbata z torcikiem MARZENIE. Dla seniorów, osób często samotnych, a chcących wyjść z domu. Mogą przy kominku poczytać książkę, wypić kawę, naleweczkę. Mamy też zestawy dla najmłodszych, również w cenie 10 złotych. Chcemy pokazać ludziom, że nasz Dom Polonii jest otwarty dla wszystkich.

Kontynuujecie zajęcia savoir vivre przy stole? Pamiętam że cieszyły się dużym powodzeniem.
Oczywiście. Przyjeżdżają do nas uczniowie szkół z całej Polski, zdarzają się nawet wycieczki dwudniowe z noclegiem. W 2017 roku wykładów o zachowaniu przy stole wysłuchali uczestnicy z 87 szkół – cztery i pół tysiąca dzieci i młodzieży, natomiast w 2018 roku było to już 100 szkół, z których dzieciaki miały okazję posmakować również naszych specjałów i wykorzystać zdobyte umiejętności w praktyce. Teraz mamy w ofercie dodatkową atrakcję, czyli żywą lekcję historii z naszym kasztelanem, zwiedzanie zbrojowni i innych pomieszczeń zamkowych.

Poza praca zawodową, zaangażował się pan w działalność społeczną. Jest pan debiutującym radnym gminy Gzy. Jakie pierwsze wrażenia?
To prawda, jestem świeżo upieczonym radnym i bardzo dziękuję wyborcom, którzy zdecydowali się oddać na mnie swój głos. Dużym wyróżnieniem jest dla mnie również to, że zostałem wybrany na wiceprzewodniczącego Rady. Powiem tak, zdaję sobie sprawę że nasza gmina Gzy jest bodajże jedną z najbiedniejszych gmin w Polsce. Mamy jednak pięcioletnią kadencję, wiele zapału do pracy i przekonanie, że przedwyborcze obietnice uda się sukcesywnie zrealizować. Pracy jest ogrom i dużo rzeczy do naprawienia. Tematem numer jeden są teraz śmieci, słyszymy o podwyżkach i wójtowie robią co mogą, by nie dotknęły one mieszkańców gminy. Drogi to też dziedzina, w której są ogromne potrzeby. Ten obszar wymaga jak najszybszych działań, by umożliwić gminie składanie wniosków o dofinansowanie na remonty. Proszę się jednak nie martwić, wszystko idzie ku dobremu i wkrótce mieszkańcy odczują, że gmina zmienia się na lepsze.

Kawiarnia Zamkowa Domu Polonii w Pułtusku
Zaprasza wszystkich Łasuchów i Smakoszy
. Zestaw „Dla Zakochanych” dla 1 osoby 10,00 PLN
– kawa, herbata lub czekolada serwowana z pucharem lodowym
2. Zestaw „Dla Dwojga” dla 1 osoby 10,00 PLN
– kawa, herbata lub czekolada serwowana z zamkowym Torcikiem “Marzenie”
3. Zestaw „Dla Seniorów” dla 1 osoby 10,00 PLN
– kawa, herbata lub czekolada serwowana z jabłkiem w cieście
4. Zestaw „Dla Milusińskich” dla 1 osoby 10,00 PLN
– lody waniliowe z sosem malinowym oraz gorąca czekolada z puszystą bitą śmietaną.
Proponujemy dodatkowo „GRZAŃCE” :
* Piwo grzane 0,5l 9,00 PLN
( gorące piwo z goździkami, cynamonem, cukrem waniliowym )
* Wino grzane 0,2l 9,00 PLN
( gorące wino z goździkami, cynamonem, cukrem waniliowym )
Dostęp do internetu Wi-Fi – gratis, bilard w promocyjnej cenie.
Zapraszamy także do:
* Sali Bilardowej na bilard
* Sali Kominkowej z rozpalonym kominkiem
* Restauracji Zamkowych na obiady (13.00 – 16.00):
– w dni powszednie oferujemy obiady rodzinne w cenie 17 PLN
– w weekendy oferujemy obiady firmowe w cenie 25 PLN
* Galerii Zamkowej na Dolnym Krużganku
– na zwiedzanie aktualnych wystaw (wstęp bezpłatny).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…