pultuszczak

Facebook

DLACZEGO MÓWIMY O SENIORZE

2022-06-07 4:10:10

W ubiegły piątek odbył się briefing prasowy SLD z udziałem posła Arkadiusza Iwaniaka, dyr. Biura Parlamentarnego Sejmu RP Pauliny Piechny – Więckiewcz, szefa powiatowych struktur LEWICY Andrzeja Gurgielewicza, Witolda Saracyna i Józefa Krzykowskiego. Dotyczył propozycji NOWEJ LEWICY dla seniorów, czyli leków za 5 zł, waloryzacji świadczeń oraz renty wdowiej, ale był też okazją do rozmowy na temat sytuacji seniorów w gminie i powiecie

Arkadiusz Iwaniak: – Objeżdżamy dzisiaj Mazowsze, byliśmy w Ostrołęce, w Wyszkowie, jesteśmy w Pułtusku. Opowiadamy o naszych inicjatywach – KLUBU POSELSKIEGO – Bezpieczna Rodzina, Bezpieczny Senior. Dlaczego o seniorze? Bo to w naszej ocenie grupa, która przy obecnej drożyźnie jest najbardziej narażona na jej skutki i to również grupa, którą to powinniśmy otaczać szczególną opieką – zasłużyła sobie na to, żeby jesień życia spędzić bez troski, bez pytania czy zapłacić za czynsz, czy wykupić leki. Dlatego mamy pakiet trzech ustaw, pierwsza to renta wdowia – możliwość wyboru przez współmałżonka wyższego świadczenia emerytalnego. Stanowi jednak tylko 85% świadczenia po współmałżonku. I stąd nasz projekt do pani marszałek – wzorem innych państw europejskich powinna być możliwość wyboru wyższego świadczenia, ale zarazem powinno być dołożone 25% tego świadczenia, z którego ten współmałżonek rezygnuje.

P. Piechna – Więckiewicz skupiła się na postulacie drugiej rewaloryzacji rent i emerytur z programu Bezpieczna Rodzina (oznacza podwyżki na poziomie 12%; 300 zł najniższa emerytura; średnia emerytura o około 500 zł). – Dodajemy do tego program związany z minimalną opłatą za leki. Chcemy, żeby leki były dostępne, tanie, żeby osoby powyżej 65. roku życia nabywały leki w cenie 5 zł. Chcemy godnej pracy, płacy i godnego życia dla nas wszystkich, również dla seniorów i seniorek.

Andrzej Gurgielewicz wspomniał o działających w mieście DOMACH – to Dom Dzienny SENIOR+ (MOPS) i Środowiskowy Dom Samopomocy (starostwo). – Niestety, nie działa już TRZECI WIEK (był pod patronatem naszego kolegi Witolda Saracyna, który przeszedł na emeryturę); który to skupiał około 150 osób, także seniorów z Wyszkowa – powiedział.

Witold Saracyn: – Temat seniorów to temat w naszym kraju nierozwiązany. W powiecie pułtuskim jest około 12 tys. emerytów, 23 % całego społeczeństwa, dlatego warto się tej grupie przyjrzeć – w sposób zdecydowany i – podkreślmy – przemyślany. To nie jest tak, że powołamy dom seniora, do którego przychodzi 30 osób i rozwiążemy problem. Problem jest o tyle złożony, że tkwi w grupie seniorów, którzy są w domu, którzy są niezorganizowani, niezadbani, a ich potrzeby są najróżniejsze i przeogromne. Problemem powinny zająć się samorządy – gminny i powiatowy – powinni stworzyć bazę i opracować strategię rozwiązywania problemów ludzi starszych. Tym ludziom potrzeba szeroko rozumianej kultury i dostępu do niej, stworzenia takich warunków, żeby człowiek mógł wyjść z domu… W gminie mamy 5.300 emerytów, najwięcej w GMINIE Obryte ponad 1200, w innych po tysiącu – to poważny problem, stąd każda gmina powinna mieć opracowany strategiczny plan, w jaki sposób podchodzić do problematyki seniorskiej. Duża pomoc byłaby również w parafiach… Możliwości jest sporo i dużo środków niewykorzystanych, jeśli chodzi o fundusze regionalne, marszałkowskie, i unijne. Na to pieniądze są, funduszy jest mnogość, to tylko kwestia opracowania dobrych programów.

– Jak wspomniałem, byliśmy dzisiaj w Ostrołęce – dodał poseł Iwaniak – i tam pan prezydent świetnie sobie radzi z problemem ludzi dojrzałego wieku. Działa Rada Seniora, świetnie funkcjonuje UTW, jest pomoc techniczna dla seniorów (ZŁOTA RĄCZKA), jest OSTROŁĘCKA KARTA SENIORA – dostępność z 25-, 20- i 15 – % ulgą do kina, muzeów, na basen, na wydarzenia sportowe i rekreacyjne, artystyczne… Seniorzy korzystają też z opasek SOS…

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…