pultuszczak

Facebook


CZYSTE MAZOWIECKIE W WINNICY

2019-12-09 11:09:48

Na prośbę wojewody mazowieckiego, organizatora CZYSTE MAZOWIECKIE, odbyły się w Winnicy edukacyjne warsztaty ekologiczne, świetnie zorganizowane, z olbrzymim udziałem dzieci i młodzieży oraz gości z zewnątrz – Sylwestra Dąbrowskiego – wicewojewody i Doroty Skrzypek – mazowieckiej wicekurator oświaty

Wójt Robert Wróblewski: – To warsztaty odnośnie czystego powietrza i ochrony środowiska. Odbywały się one w pięciu miejscowościach na terenie Mazowsza, między innymi w Winnicy, z czego jestem dumny. Uczniowie z  ZPO (dyr. Andrzej Zaręba – dop. red.) i z PSP  z Błędostowa (dyr. Halina Smogorzewska – dop. red.)  przygotowali konkursy, stworzyli makiety  – 65 – czystego miasta/czystej wsi, a młodsze dzieci wykonały plakaty, 120 prac, co mnie bardzo cieszy. Coś pięknego. Taki to odzew młodzieży, dzieci, nauczycieli! A przedsięwzięcie ogromne i na czasie. Mam nadzieję, że dzieci nauczą rodziców, czym w piecu palić, żeby do sklepu, 200 m od domu,  nie podjeżdżać samochodem, żeby walczyć o czyste powietrze i propagować zdrowy styl życia.

Spotkanie pod hasłem CZYSTE MAZOWIECKIE rozpoczął happening przygotowany przez  uczniów i nauczycieli. Jego celem było zwrócenie uwagi na dbanie o środowisko naturalne i ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Grupa teatralna WIKT, dobrze znana w gminnym środowisku, wystawiła proekologiczne przedstawienie, które widownia odebrała z dużym zaciekawieniem. Bogaty program CZYSTEGO POWIETRZA  – także doświadczenia naukowe i zasadzenie drzewa, symbolu odradzającego się czystego środowiska – miał olbrzymie znaczenie dla zrozumienia idei walki o najbliższe środowisko i Ziemię w ogóle.

Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski: – Z doświadczenia wiemy, że mobilizację dla rodziców i dziadków daje młodzież, która namawia i zachęca do zdrowego stylu życia i promuje zachowania proekologiczne. Nas, starszych, w którymś momencie zabraknie i to obecna  młodzież, w przyszłości,  będzie w tym środowisku wychowywać swoje dzieci, potem wnuki. Dlatego młodym zależy na tym, żeby środowisko było jak w najlepszym stanie. Cieszy mnie, że pan wójt i  uczniowie  szkoły w Winnicy wzięli  udział w tym spotkaniu.

Wicekurator Dorota  Skrzypek: – Dziś kontynuujemy działania związane z programem CZYSTE MAZOWIECKIE, programem, który został zainicjowany w roku 2017. W tym roku swoim zasięgiem obejmie ponad 2 tysiące uczniów. Do edukacji ekologicznej z roku na rok przywiązujemy coraz większą wagę, przypisujemy jej coraz większe znaczenie. Mówimy o wychowaniu ekologicznym w przedszkolu, w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Jestem przekonana, że uczniowie, którzy biorą udział w tym programie, wzbogacą swoją wiedzę na temat ekologii, utrwalą swoje nawyki nie tylko szkolne, ale też domowe, że pouczą swoich rodziców i dziadków, jak żyć zdrowo, ekologicznie.

Tyle o samym spotkaniu, dodajmy, że gmina Winnica  znana jest z dbałości o czystość swojego środowiska. We wrześniu, przy okazji akcji sprzątania świata, do porządkowania  włączyły  się wszystkie winnickie wsie. Wójt Wróblewski: –  Wszystkie sołectwa, dzieci, harcerze, nauczyciele, pracownicy gminy.  Zebraliśmy  dwa wielkie kontenery śmieci, śmieci z lasów i z przydrożnych rowów.

 Kazimierz Dzierżanowski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *