pultuszczak

Facebook


Czy warto rozliczyć PIT przez internet?

2018-02-16 4:08:05

Z roku na rok diametralnie wzrasta liczba podatników korzystających z możliwości rozliczenia rocznej deklaracji podatkowej PIT przez internet. To prosta i szybka metoda na to, aby rozliczyć się z fiskusem z podatku dochodowego od osób fizycznych. Jest to obowiązkowe dla wszystkich podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym pozyskiwali przychody lub dochody podlegające opodatkowaniu. Dlaczego jeszcze warto posłużyć się PIT przez internet?

Wygoda rozliczenia podatkowego

Wypełniając swój pit 2018 za rok podatkowy 2017, trzeba wiedzieć, z jakich źródeł pozyskiwaliśmy swoje przychody lub dochody. To zadecyduje o tym, jak będzie wyglądać nasze rozliczenie i na jakim druku powinniśmy je skonstruować. Rozliczanie pit przez internet jest o tyle wygodne, że po wskazaniu źródeł przychodów i ewentualnie sposobu ich opodatkowania, program sam wybiera właściwe dla podatnika rozliczenie roczne. Nie trzeba więc spędzać czasu na szukaniu w ustawie o PIT informacji o konkretnych formularzach podatkowych.

Kiedy druk będzie już przygotowany, możemy przystąpić do jego wypełnienia. Można przy tym wspomnieć o najbardziej popularnych formularzach podatkowych wypełnianych przez polskich podatników:

  • PIT-16A – druk dla podatników karty podatkowej,

  • PIT-28 – druk dla rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,

  • PIT-36 – druk dla podatników osiągających dochody bez pośrednictwa płatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej – 18 i 32 proc.,

  • PIT-36L – druk dla osiągających dochody opodatkowane według podatku liniowego,

  • PIT-37 – druk dla podatników osiągających dochody za pośrednictwem płatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej – 18 i 32 proc.,

  • PIT-38 – druk dla rozliczających się z dochodów kapitałowych i dochodów giełdowych,

  • PIT-39 – druk adresowany do podatników rozliczających się z dochodów z tytułu zbycia nieruchomości,

  • PIT-40 – druk adresowany do podatników-płatników, składających roczne zeznanie PIT za pracownika.

Jakie korzyści płyną z deklaracji PIT przez internet?

Jeśli chcemy wypełnić PIT 2018, program internetowy ułatwi nam to zadanie w 100 proc. Nie dość, że wskaże odpowiedni druk podatkowy, to jeszcze mamy pewność, że jest on aktualny. Kreator rozliczenia podatkowego, w który wyposażone są najnowsze programy do e-deklaracji, krok po kroku przeprowadza podatnika po kolejnych polach formularza podatkowego. W efekcie można go szybko wypełnić. Na koniec wystarczy tylko podać wysokość przychodu za poprzedni rok podatkowy, aby poprawnie przejść weryfikację systemową i skutecznie złożyć swój PIT 2018 przez internet.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *