pultuszczak

Facebook


Czy warto mieć ubezpieczenie szyb samochodowych?

2020-12-08 2:32:30

Szyby to elementy auta, które są szczególnie narażone na uszkodzenie. Czasami wystarczy niefortunny odprysk kamyka spod koła, aby doprowadzić do pęknięcia lub poważnego uszczerbienia tafli. Obecnie firmy dają możliwość ubezpieczenia nie tylko całego pojazdu, ale także jego poszczególnych części i wyposażenia. Zaliczają się do nich również szyby, ale czy warto zdecydować się na rozszerzenie w tym zakresie polisy?

Po co ubezpieczać szyby samochodowe?

Szyby montowane w autach wykonane są ze specjalnego szkła o wysokim stopniu wytrzymałości. Mimo to nie są całkowicie odporne na uszkodzenia i niefortunne uderzenie może doprowadzić do usterki. Ubezpieczenie szyb samochodowych to nieobowiązkowy dodatek do OC lub AC, który uchroni Cię przed wysokimi kosztami wymiany. Dlaczego powinieneś go uwzględnić w swojej polisie?

  • Jazda z uszkodzoną szybą grozi wysokim mandatem;
  • Naprawa lub wymiana to ogromny koszt, który znacznie przekracza cenę dodatkowego ubezpieczenia;
  • Uszkodzona szyba może ograniczać pole widzenia, a to przekłada się na bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Posiadając odpowiednią polisę masz pewność, że usterka zostanie usunięta na koszt ubezpieczyciela;
  • Możesz zachować zgromadzone zniżki. Niektóre firmy taki produkt traktują jako oddzielną ochronę, a likwidacja szkody nie jest podstawą do naliczenia zwyżek do kolejnej polisy.

Wiele przydatnych informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/samochod/ranking-ubezpieczenie-szyb. W artykule zostały wyjaśnione najważniejsze kwestie, o których musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na wykupienie dodatkowej ochrony.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie szyb?

Z likwidacji szkody na koszt ubezpieczyciela możesz skorzystać, jeżeli szyba uległa zniszczeniu nawet w niewielkim stopniu. Pęknięcia, stłuczenia, odpryski oraz rysy stanowią podstawę do wymiany lub naprawy w ramach ubezpieczenia. Istnieją jednak sytuacje, które wykluczają odpowiedzialność towarzystwa. Należą do nich:

  • umyślne działanie,
  • uszkodzenie spowodowane przez niewłaściwy montaż lub próby samodzielnej naprawy,
  • zniszczenia będące skutkiem wady fabrycznej,
  • zaniedbanie właściciela, które przyczyniło się do wystąpienia szkody.

Warunki polisy oraz wyłączenia odpowiedzialności mogą być inne w każdej firmie. Przed podpisaniem umowy warto więc sprawdzić, który ubezpieczyciel oferuje najkorzystniejszy wariant ochrony.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie szyb samochodowych?

Oferty poszczególnych towarzystw różnią się zakresem obowiązywania oraz ceną. Ubezpieczenie szyb możesz wykupić w pakiecie z OC i AC lub jako samodzielny produkt. Na stronie https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/ dostępna jest porównywarka, dzięki której sprawdzisz, które firmy mają w swojej ofercie taki dodatek do polisy. Narzędzie wyliczy również koszt ubezpieczenia, co pomoże Ci podjąć decyzję w wyborze najkorzystniejszej opcji. Oprócz ceny powinieneś zwrócić uwagę na zapisy w OWU, aby dowiedzieć się, na jakich zasadach działa usuwanie szkody u danego ubezpieczyciela.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *