pultuszczak

Facebook


Czy ubezpieczenie sportowe dotyczy jedynie zawodowców?

2019-05-30 11:47:22
Wybierasz się na obóz sportowy albo jedziesz na wakacje z myślą o aktywnym wypoczynku? Nic nie szkodzi, że nie jesteś zawodowcem, nie masz doświadczenia w danej dyscyplinie ani nie przygotowujesz się do olimpiady. Ubezpieczenie sportowe i tak będzie dla Ciebie korzystne. Dlaczego, co obejmuje i przed czym chroni? Przeczytaj poradnik i przekonaj się!

 

Ochrona dla sportowców-amatorów – EKUZ czy ubezpieczenie?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, który warto sobie wyrobić przed podróżą do państw należących do Unii Europejskiej lub EFTA. Przysługuje osobom korzystającym z darmowej opieki medycznej w ramach NFZ. Sprawia, że jeśli zachorujesz lub doznasz urazu w związku z uprawieniem sportu za granicą, w szpitalu lub innej placówce medycznej nie zapłacisz za leczenie.

EKUZ nie jest jednak wystarczający. Po pierwsze działa tylko w krajach UE/EFTA. Po drugie uprawnia do bezpłatnego leczenia jedynie w takim zakresie, w jakim przysługuje ono obywatelom danego kraju. Po trzecie nie skorzystają z niego osoby spoza listy płatników NFZ. Po czwarte za droższe i bardziej skomplikowane zabiegi będziesz musiał zapłacić sam. Właśnie dlatego korzystne jest zakupienie prywatnego ubezpieczenia sportowego: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-sportowe/.

Co obejmuje ubezpieczenie sportowe?

Podstawowym składnikiem polisy sportowej – a także każdej innej turystycznej – jest ochrona kosztów leczenia. Dla osób spędzających czas pasywnie lub na zwiedzaniu minimalna wartość tego elementu ochrony wynosi 30 tysięcy euro. Dla sportowców sugerowana jest wyższa, zwłaszcza jeśli uprawiasz sport podwyższonego ryzyka.

Korzystne i zalecane dodatki do ubezpieczenia sportowego to NNW i OC. Dzięki NNW możesz być spokojny o koszty długotrwałego leczenia czy rehabilitacji w przypadku poważniejszego urazu ciała. Z kolei OC zapewnia zwolnienie z odpowiedzialności cywilnej w przypadku nieumyślnego spowodowania komuś krzywdy lub zniszczenia jego mienia. Weź pod uwagę, że podczas uprawiania sportu jesteś bardziej narażony na zderzenie się z kimś lub czymś. Wchodzi tu w grę prędkość, energiczne ruchy, raczej przebywanie pośród licznej grupy osób (np. narciarze na stoku).

Jak zakupić polisę sportową?

Wygodnie i szybko polisę sportową zakupisz w porównywarce ubezpieczeń. W formularzu powinieneś uwzględnić daty wyjazdu i powrotu z podróży, kraj docelowy oraz formę spędzania czasu. Kiedy klikniesz pozycję „sport”, pojawi się długa lista dyscyplin. Możesz zaznaczyć jedną lub kilka. Pamiętaj, żeby nie pominąć żadnej, ponieważ jeśli to właśnie w trakcie uprawiania pominiętego sportu doznasz urazu, odszkodowanie nie zostanie Ci wypłacone lub ubezpieczyciel obniży kwotę.

Niektóre sporty są traktowane jako dyscypliny podwyższonego ryzyka. W ich przypadku zaproponowane ceny składek będą wyższe. Wynika to z faktu, że zakres ochrony zostanie automatycznie rozszerzony, a kwoty ochrony wzrosną. To dobrze, bo jeśli w czasie wyjazdu rzeczywiście przytrafi Ci się nieszczęście, wypłacone pieniądze pokryją całość leczenia: państwowego lub prywatnego.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *