pultuszczak

Facebook


CZŁOWIEK DALEJ CHCE POMAGAĆ

2019-09-11 5:58:18

Z Henrykiem Krasuckim, kandydującym do SEJMU w okręgu siedlecko – ostrołęckim, rozmawia Grażyna Maria Dzierżanowska

Henryku, najpierw był udział w wyborach na burmistrza naszego miasta, teraz start w wyborach do SEJMU… Apetyt polityczny rośnie w miarę …  startowania? Jak to uzasadnisz?

Nigdy nie miałem ambicji politycznych. Po prostu sytuacja jaka wystąpiła w mojej rodzinie, niejako zmusiła mnie do startu w wyborach. Jak się całe życie pomagało społeczeństwu, wykonując zawód strażaka, to po przejściu na emeryturę, człowiek dalej chce pomagać. Stwierdziłem: a dlaczegóż by nie jako burmistrz… A teraz sytuacja podpowiada, że mogę wiele zrobić dla ludzi  jako poseł.

Od kogo wyszła myśl udziału w najbliższych wyborach? Od Ciebie czy od partii?

Od partii. Otrzymałem propozycję i wyraziłem zgodę.

Apropo`s  partii… Ty od zawsze z LEWICĄ? Jeśli tak, to dlaczego?

Nigdy nie należałem do partii politycznej i nie miałem określonych preferencji politycznych  ani osobowych. Ja, jak Kargul ze słynnego filmu, dzielę ludzi na dobrych i złych. Nie spotykałem na swej drodze życiowej tych drugich długo. Nastąpiło to prawie dwa lata temu, dość brutalnie. Otworzyło mi to oczy na to, co dzieje się w Ojczyźnie. I dało impuls do działania. Nie jestem członkiem partii, ale sympatycznie jest w towarzystwie ludzi LEWICY. To normalni ludzie, pełni zatroskania o to, co się dzieje. Wsparli mnie po przejściu na emeryturę i dziękuję im za to. I dlatego jestem z ludźmi LEWICY.

A co myślisz o  LEWICY RAZEM – o koalicji  SLD – WIOSNA – RAZEM? Dobry zestaw? Może małżeństwo z rozsądku? 

Wydaje mi się, że to małżeństwo z rozsądku. Tylko w ten sposób można wejść do PARLAMENTU  i tam zmieniać Polskę. Czy to dobry zestaw? Jak w każdym małżeństwie są dobre i gorsze dni. I w tym zestawie myślę, jest podobnie. W tej koalicji – w małżeństwie z rozsądku – jak w każdym małżeństwie, każdy musi z czegoś własnego zrezygnować. Ale małżeństwo raz zawarte, powinno trwać aż do śmierci. Nawet jeżeli zostało zawarte z rozsądku. Również dla dobra dzieci, czyli nas wszystkich.

WOW! A o co chcesz zawalczyć, startując w wyborach do SEJMU? Twoje priorytety? I w jakiej sferze życia publicznego widziałbyś się, będąc w SEJMIE?

Górnolotnie mówiąc, to o inną Polskę. W pełni demokratyczną, inaczej zarządzaną, bez kolesiostwa i nepotyzmu. W pełni bezpieczną i przyjazną obywatelowi.

Z racji mojego hobby, czyli pszczelarstwa, mam bliski kontakt z przyrodą i środowiskiem naturalnym. Widzę i odczuwam w mojej pasiece zmiany w sposobie zachowania pszczół, związane z ociepleniem klimatu. A jak one to czują to i my, ludzie, boleśnie odczujemy. Na pewno moim priorytetem będzie walka z tym problemem. Ważnym tematem będzie również poprawa opieki zdrowotnej. Zmiany klimatu powodują i będą powodować dalszy rozwój chorób. Będę również zajmował się bezpieczeństwem i energetyką. W tym kierunku jestem wykształcony i to lubię. A jak będzie trzeba, to chętnie poznam i  inne zagadnienia.

Myślałeś, sprawując funkcję komendanta PSP, że wejdziesz do polityki, że Cię one w jakimś stopniu pochłonie?

Nie, nigdy. Miałem inne zadania i priorytety. Wtedy pochłaniała mnie troska o strażaków, ich bezpieczeństwo i odpowiednie wyposażenie, aby mogli jak najlepiej pomagać społeczeństwu. I przez te wszystkie lata nie było skarg na moją pracę i pracę strażaków. A wręcz przeciwnie.

Tak było! A Twoje miejsce startowe na liście wyborczej? I jak je WIDZISZ?

Ostatnie to nie znaczy najgorsze, zresztą KRASUCKI brzmi doskonale. Ja się nie znam aż tak dobrze na strategii wyborczej, ale fachowcy mówią, że to jedno z najlepszych miejsc. Z tego wnioskuję, że mnie cenią i wiążą ze mną plany.

Ta ostatnia pozycja na liście wyborczej…  Ubiegający się o mandat prą na pierwsze miejsca…

Pierwsze nazwisko, ale  i  ostatnie jest WIDOCZNE. Pamiętasz listę nazwisk w szkolnym dzienniku? Nauczyciel, co otworzył dziennik, dostrzegał pierwszą i ostatnią osobę. Mam nadzieję, że ta belferska inklinacja  może mieć miejsce przy głosowaniu. Tak sobie pożartuję, ale stawiam na to, że ludzie w mieście i powiecie, a i w innych powiatach, znają mnie  i cenią.

Ale właśnie,  jak oceniasz swoje szanse w wyborach?

Liczę na głosy przede wszystkim z naszego powiatu. Na głosy tych, którzy na mnie już głosowali w wyborach na burmistrza. Będę starał się przekonać następnych ludzi, przecież po to jest przedwyborczy czas, że jestem dobrym kandydatem.

A tak dokładnie, to na jakie głosy liczysz? Strażacka brać, seniorzy, pszczelarze, pułtuszczanie? Ktoś jeszcze?  Może sympatycy żony Róży, byłej zastępcy burmistrza i obecnej radnej powiatowej, znanej i szanowanej osoby? 

Dziękuję za miłe słowa o mojej żonie. Rzeczywiście to wszystko prawda. To tak naprawdę ona powinna startować, ale po tym co nastąpiło w Pułtusku, nie chce. Jestem jej zastępcą. I proszę – jakbyś chciała zagłosować na Różę – zagłosuj na mnie. To to samo. Liczę na głosy zdrowo myślących osób, chcących zmienić obecną sytuację w Polsce. Głosy od strażaków i pszczelarzy jak najbardziej. Myślę, że jestem tam dobrze oceniany. Powinna zagłosować na mnie młodzież, aby mieć przedstawiciela w Sejmie z naszego terenu. Seniorów cenię i szanuję za to wszystko, co zrobili dla kraju i swoich rodzin, za ich ciężką pracę. Szanuję za odpowiedzialność za siebie i innych. Liczę, że ta ich odpowiedzialność w trakcie wyborów pokieruje ich rękę na kratce przy moim nazwisku.

Jest takie myślenie, żeby wygrać z PiS i zrobić na złość  PSL?

Wygrać z PiS byłoby bardzo dobrze. I mówię tutaj o większości w Sejmie dla szerokiej koalicji bez PiS. W tym kontekście nie można robić na złość PSL. To przyszły koalicjant, o ile wejdzie do Sejmu.

Trzej tenorzy – Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń, Adrian Zandberg – dobrze przedwyborczo  śpiewają?

Małżeństwo z rozsądku dobrze się sprawuje. Każdy z nich jest inny, ale tworzą zgrane trio. Dlatego mamy poważną szansę, po wielu latach, na mandat z naszego okręgu. Wszystko w  umysłach i dłoniach wyborców. Nie zmarnujcie szansy. Może się nie powtórzyć za cztery lata.

Jakie plany na przedwyborczy czas? Spotkania? Gdzie, z kim?

Zdaję się na mój komitet wyborczy. Jest to w fazie uzgodnień.

No to owocnej pracy – tej się nie boisz. I powodzenia.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *