pultuszczak

Facebook
CYFROWE KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH

2022-11-23 12:20:14

14 listopada, w ZS CKR w Golądkowie miała miejsce inauguracja pilotażowego projektu MRiRW CYFROWE KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH, skierowanego do 12 powiatów

Wzięła w nim udział Agata Kornhauser – Duda, żywo zainteresowana KGW; wicepremier, minister ROLNICTWA i ROZWOJU WSI Henryk Kowalczyk oraz Janusz Cieszyński – pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, Halina Szymańska – prezes Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, Anna Gembicka – sekretarz stanu
W projekcie bierze udział setka KGW. Dzięki niemu – jak powiedziała Pierwsza Dama – “panie będą mogły rozwinąć skrzydła”. Zwróciła również uwagę na to, że projekt umożliwi KOŁOM zakładanie stron internetowych i promowanie własnej działalności oraz wyrobów, także wnioskowanie o pomoc finansową.Projekt, zaznaczył Henryk Kowalczyk, przyczyniając się do przeciwdziałania wykluczenia cyfrowego, pomagać będzie członkiniom KÓŁ w różnych sprawach, między innymi w robieniu przelewów przez Internet czy promowaniu lokalnej kultury.Szkolenia odbywają się na trzech poziomach: optymalnym, premium i certyfikowanym, zaś umiejętności nabyte podczas szkoleń, pozwolą kobietom na budowanie marki produktów charakterystycznych dla poszczególnych KGW i sprzedaży tych produktów.

W inauguracji projektu udział wzięły liczne KOŁA powiatu pułtuskiego. Z pobieżnych rozmów z paniami wynika, że ilość uczestniczek w szkoleniu cyfryzacji w poszczególnych KOŁACH jest zróżnicowana. ZATORZANKI zgłosiły aż 15 osób, WESOŁE DZIEWCZYNY – Łępice 6, KOBIETY GOSPODARNE i WYJĄTKOWE z Pokrzywnicy 4, a CZERWONE KORALE z Klask 3- dwie panie i pan, KWIATY we WŁOSACH z Trzcińca 6. Kacice NAREW wystawiły 9 osób, 6 uczących się stacjonarnie i 3 online.

Z KGW PNIEWIANKI do szkolenia przystąpiły cztery członkinie. – Ofertę dotyczącą szkolenia otrzymałyśmy z Agencji w Golądkowie, od pani Ewy Zadrożnej, która przesyła nam informacje związane z KOŁEM – konkursy, spotkania, dożynki- powiedziała “TP” przewodnicząca Zofia Drabczyk. – Na kurs cyfryzacji zgłosiły się z naszej grupy tylko 4 osoby; ma to związek z tym, że panie pracują zawodowo, a na taki kurs potrzeba czasu. Organizator poszedł i nam, i ZATORZANKOM na rękę. Otóż wszystkie szkolenia miały odbywać się w Golądkowie, ale po konsultacji z panią Ewą ustaliłyśmy, że poszukam miejsca na terenie gminy Zatory. Szkoła nam udostępniła salę i dzięki temu mamy blisko na szkolenia. Jest nas 27 osób, trzy grupy po 9 osób.

– Wszystkie przeszkolone osoby, 1200 osób, otrzymają tablety na własność, dzięki czemu będą mogły prowadzić swoje działania. Będąc doposażonym w dodatkowy sprzęt w ramach tego projektu – powiedziała TYGODNIKOWI Martyna Schlapfer z Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Kazimierz Dzierżanowski – tekst i fot. Zdjęcie z Pierwsza Damą z FB ZS CKR


 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *