pultuszczak

Facebook


Coraz bardziej widoczni

2016-10-13 8:55:36

Pułtuski Klub Honorowych Dawców Krwi PCK na stałe już wpisał się w życie naszego miasta i powiatu. Można powiedzieć że jest widoczny ze względu na swoją aktywność, ważne i piękne działania oraz pełną zaangażowania postawę jego członków

Do rozmowy zachęciłam panów Eugeniusza Orłowskiego i Ryszarda Godlewskiego, od lat całe serce wkładających w propagowanie honorowego krwiodawstwa. Podkreślają, że choć po transformacji ustrojowej nazwa Klubu się zmieniła, to niezmienna pozostała piękna idea oddawania cząstki siebie, by ratować zdrowie i życie drugiego człowieka. Honorowi krwiodawcy kontynuują działania swoich poprzedników, którzy oficjalnie zaczęli działać na naszym terenie od 1969 roku. Za trzy lata mają nadzieję hucznie świętować piękny jubileusz 50 – lecia działalności.
– W tym roku organizowaliśmy siedem otwartych poborów krwi w powiecie. Podczas tych akcji zdeklarowało nam się 227 osób, z czego 153 osoby pozytywnie zakwalifikowano i oddały krew. W międzyczasie mieliśmy dwie pielgrzymki honorowych dawców krwi – w maju i we wrześniu. Czynnie w naszym klubie działa 16 osób, aczkolwiek zgodnie z danymi PCK w całym powiecie jest ponad 300 honorowych dawców krwi. Zrzeszamy członków ze wszystkich gmin, przyjeżdża do nas nawet osoba z terenu Makowa, bo zachęciło ją to jak działamy.
Co cieszy, w szeregi Klubu wstępują również młode osoby, które chcą kontynuować dzieło starszych kolegów. Wszystkich,chętnych by się do nich przyłączyć zachęcamy do kontaktu z Eugeniuszem Orłowskim (609-102-206) lub siedzibą Klubu HDK, która mieści się przy ulicy 3 Maja 3, w budynku gdzie dawniej było pogotowie. W biurze dyżuruje Wiesława Przygodzka.
Zachęcamy też do udziału w organizowanych poborach, uspokajając że jest to zupełnie bezpieczne i bardzo profesjonalnie zorganizowane.
– Warunki w krwiobusie są naprawdę dobre, nawet lepsze niż w niejednym stacjonarnym punkcie poboru – mówi Ryszard Godlewski. – Pomieszczenie jest czyste, klimatyzowane, nie ma obawy, że ktoś zostanie czymś zarażony.
Dokładna weryfikacja krwiodawców odbywa się na podstawie formularza, w którym każdy krwiodawca zobowiązany jest podać konieczne informacje o swoim stanie zdrowia. Potem odbywa się badanie lekarskie i dokładne badanie próbek krwi. Są na nich dane kontaktowe w razie gdyby wykryto chorobę, o której krwiodawca nie wiedział lub nie ujawnił w formularzu.
Organizując akcje poboru krwi i działania towarzyszące, np., konkursy dla dzieci i młodzieży szkolnej propagujące ideę honorowego krwiodawstwa, członkowie HDK promują nasze miasto i powiat, co jest docenianie przez lokalne samorządy.
Eugeniusz Orłowski: – Jesteśmy coraz bardziej pozytywnie postrzegani na naszym terenie. Nasza współpraca z lokalnymi samorządami układa się bardzo pozytywnie. Zmieniły się choćby zdawkowe wcześniej stosunki z Urzędem Miejskim w Pułtusku. Prowadzimy pewne rozmowy, z których mamy nadzieję wyniknie coś dobrego, ale o szczegółach na razie nie chcemy mówić.
Członkowie HDK są bardzo wdzięczni wszystkim, którzy oprócz dobrego słowa i akceptacji, materialnie wspierają działalność Klubu. Dzięki hojności samorządowców i lokalnych przedsiębiorców działa prężnie i może organizować kolejne pobory krwi. Dziękują burmistrzowi i wójtom, proboszczom z Szyszk, św. Krzyża w Pułtusku, Strzegocina, Dzierżenina, Pniewa i Zambsk. Za konkretne wsparcie są wdzięczni lokalnym przedsiębiorcom: Januszowi Jeleniowi z Dzierżenina, dyrekcji zakładu mleczarskiego w Winnicy, Sławomirowi Białczakowi. Dzięki radnemu Adamowi Prewęckiemu i przychylności innych radnych, honorowi krwiodawcy mają też darmowe przejazdy komunikacją miejską.
kr1
kr2

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *