pultuszczak

Facebook


Co warto wiedzieć o internecie światłowodowym?

2018-03-02 11:08:03

Dostęp do internetu to dziś właściwie konieczność. W sieci znajdujemy nie tylko rozrywkę czy kontaktujemy się z bliskimi w różnych częściach kraju i świata, ale bardzo często przenosimy tu również pracę. Z tego względu coraz ważniejsza staje się jakość oraz prędkość łącza internetowego. Technologia wciąż się rozwija i w odpowiedzi na nieustannie rosnące potrzeby użytkowników powstał szybki internet światłowodowy. Jak to działa i dlaczego warto się tym zainteresować?

 

Co to jest światłowód?

Rozważania na temat internetu światłowodowego warto rozpocząć od wyjaśnienia, na czym ta technologia polega. Światłowód to przezroczyste włókno szklane wzbogacone domieszką tworzyw sztucznych. Przez te kable przesyłane są dane z użyciem światła. Obecnie jest to najszybsza i najbardziej nowoczesna technologia teleinformacyjna. Wyróżnia się przede wszystkim właściwie nieograniczoną prędkością przesyłania danych, odpornością na zakłócenia oraz niezawodnością. Dzięki temu łącze internetowe oparte o technologię światłowodową jest stabilne i szybkie niezależnie od pogody. Za pomocą światłowodu dostarczany jest nie tylko internet, ale także telewizja i telefonia. Warto zauważyć, że potencjał kabli światłowodowych jest o wiele większy, niż zakłada ich obecne wykorzystywanie. W przyszłości więc ich możliwości z pewnością będą rosły, a co za tym idzie, szybki internet stanie się jeszcze szybszy i jeszcze bardziej niezawodny.

Internet światłowodowy – jak to działa?

Najbardziej podstawowa technologia dostarczania internetu światłowodowego zakłada doprowadzanie światłowodu do danego budynku, bloku czy domku jednorodzinnego, a następnie rozdzielenie go i rozprowadzenie dalej, do mieszkań klientów, za pomocą tradycyjnych kabli koncentrycznych lub miedzianych. Ta metoda pozwala osiągnąć prędkość internetu do 150 Mb/s, co jest wartością wysoką, jednak możliwości internetu światłowodowego są znacznie większe.

Inną technologią dostarczania szybkiego internetu do klientów jest technologia FTTH, czyli Fiber To The Home. Zakłada ona pominięcie barier między dostawcą a odbiorcą usługi w postaci kabli rozprowadzanych od światłowodu dalej do mieszkań. W przypadku FTTH światłowód łączy klienta bezpośrednio z centralą, co pozwala na uzyskanie niezwykle wysokich prędkości i korzystanie z nieograniczonych możliwości światłowodów.

Światłowód – internet przyszłości?

Światłowód zapewnia właściwie nieograniczoną prędkość przesyłu danych, a jego potencjał jest na tyle duży, że w przyszłości technologia ta rozwinie się jeszcze bardziej. Co za tym idzie, szybki internet stanie się jeszcze bardziej dostępny i bardziej niezawodny niż obecnie.

  • Internet światłowodowy to o wiele wyższy komfort przeglądania sieci, korzystania z multimediów, pracy czy grania w gry. Wysoka prędkość łącza internetowego sprawia, że z sieci korzysta się wygodniej i bardziej efektywnie.
  • Światłowód to technologia odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dzięki temu internet doprowadzany kablami światłowodowymi do klienta działa stabilnie bez względu na pogodę.
  • Szybki internet to także większa przyjemność korzystania z sieci. Z pewnością skłoni to także nieobeznanych użytkowników do zagłębienia się w przeglądanie stron internetowych.
  • Dzięki światłowodowi, internet osiąga dokładnie taką prędkość, jaką oferuje operator i jaka zapisana jest w umowie. Jest to znacząca różnica w stosunku do łącza doprowadzanego za pomocą kabli miedzianych czy koncentrycznych, gdzie prędkość faktyczna zazwyczaj jest niższa.

Internet światłowodowy w UPC to niezawodność, stabilne łącze i przede wszystkim szybki internet. Obecnie technologia ta staje się coraz bardziej popularna i coraz więcej operatorów włącza ją do swoich usług. UPC ma w swojej ofercie atrakcyjne pakiety z internetem o prędkości nawet do 500 Mb/s.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *