pultuszczak

Facebook

Co warto wiedzieć na temat niepłodności?

2017-11-21 2:51:02

Definicja i epidemiologia niepłodności

Według aktualnie obowiązującej definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), niepłodność określa się jako stan niemożności zajścia w ciąże w trakcie co najmniej dwóch lat regularnego współżycia seksualnego bez stosowania jakichkolwiek metod antykoncepcyjnych. Dostępne dane epidemiologiczne wykazują iż problem niepłodności w Polsce dotyczy niemal półtora miliona par. Z kolei w skali świata największy odsetek niepłodności występuje wśród mieszkańców Ameryki Południowej, a także krajów afrykańskich.

Niepłodność tematem tabu

Mimo iż niepłodność dotyczy coraz większej liczby społeczeństwa w wieku rozrodczym, to temat ten nadal jest przedmiotem tabu. Jak donosi serwis Dolecz, według badań opinii publicznej ponad 50% Polaków w ogóle nie rozmawia lub unika rozmów ze swoim partnerem na temat płodności. Bez wątpienia jest to temat trudny, będący przyczyną frustracji, obniżenia poczucia własnej wartości czy problemów emocjonalnych, które w konsekwencji prowadzą do rozpadu wielu związków i małżeństw. Dlatego też jeśli bezskuteczne próby zajścia w ciąże trwają zbyt długo, warto możliwie jak najszybciej podjąć działania mające na celu na szybką diagnozę przyczyny problemów z zajściem w ciążę. W tym wypadku czas bowiem działa na naszą niekorzyść, gdyż wraz z upływem wieku partnerów maleje szansa na zapłodnienie i uzyskanie potomstwa.

Jakie są przyczyny problemów z zajściem w ciążę?

Problem niepłodności może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jednakże zdecydowanie częściej, bo aż w 45 do 65% przypadków trudności z zajściem w ciąże dotyczą płci żeńskiej. Zaś po stronie mężczyzn leży 25 – 45% wszystkich przypadków niepłodności, a aż 10% to sytuacje, w których za niepłodność odpowiadają obojga partnerzy. Na temat choroby kobiece – czytaj więcej pod adresem http://dolecz.pl/dlaczego-nie-moge-zajsc-w-ciaze-czyli-czym-jest-nieplodnosc-idiopatyczna/.

Przyczyn problemów z zajściem w ciąże jest naprawdę wiele. Z klinicznego punktu widzenia do najczęstszych z nich należy zaliczyć problemy hormonalne, niepłodność jajnikowa i jajowodową, a także immunologiczną oraz na tle nerwowym i seksualnym. Nie zawsze jednak problemy z zajściem w ciąże muszą być wynikiem poważnej choroby lub wrodzonych anomalii anatomicznych w obrębie narządów rodnych. Istnieje bowiem szereg czynników, które negatywnie wpływają na płodność. Zalicza się do nich upływający wiek, brak aktywności fizycznej, nieprawidłową dietę, otyłość czy stosowanie używek. Niezwykle istotnym aspektem w leczeniu i profilaktyce niepłodności jest stres a problemy z zajściem w ciążę.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…