pultuszczak

Facebook


CO UCZ. POWINNA

2021-02-12 6:15:03

Wykaz Przepisów obowiązujących uczennice Państwowego Gimnazjum Żeńskiego w Pułtusku obejmował sześć punktów


Pierwszy punkt informował, że:Ucz. obowiązana jest dbać o czystość ciała, chodzić porządnie ubrana, skromnie uczesana. Żadnych ozdób jak: broszki, pierścionki, paciorki etc. nosić nie może.

Ostatni zaś mówił, że

Spis książek oraz innych pomocy szkolnych otrzyma ucz. w dniu 3 września. Wstążeczkę do białej bluzki ucz. może nabywać tylko w szkole, tu również może nabyć tarczę.

Pomiędzy pierwszym a szóstym punktem mamy te dotyczące ubioru uczennic. A ten składał się z beretu – ciemny granat, bluzki – ciemno-granatowej zapiętej na trzy guziki z białego metalu, białej bluzki – uroczystej, spódniczki – układanej w fałdy, na przodzie z kontrafałdą, fartucha – czarnego z rękawami, kołnierzyka – białego o ustalonym kształcie, obuwia – ciemno brązowego o niskim obcasie, zimą z bucików sznurowanych, latem obuwia płóciennego dowolnej barwy, pończoch – brązowych, płaszcza – jednorzędowego w kolorze ciemny granat, guziki czarne rogowe, zimą dopuszczalny kołnierz futrzany, swetra – ciemnego-szarego, szarawarów – granatowych, wstążki do włosów – czarnej lub granatowej.

Na wycieczki pożądany był płaszcz gumowy. Strój obowiązywał w szkole i poza nią.

Zatrzymajmy się na moment przy BLUZCE, zacytujmy:

Bluzka ciemno-granatowa, luźna z wykładanym małym kołnierzykiem i paskiem przyszytym, zapięta na 3 guziki z białego metalu, z lewej strony z małą nakładaną kieszonką, rękawem koszulowym zakończonym mankietem, obramowanym naokoło wypustką, zapiętym na 2 guziki; na wysokości ¾ lewego rękawa ma być umieszczona tarcza z numerem szkoły.

Punkt 3, 4, 5 i 6 dotyczył książek i zeszytów, podpisania ubrań, mieszkania dla uczennic zamiejscowych – internat oraz wpisowego i innych opłat. Punkt trzeci brzmiał następująco:

Książki i zeszyty ucz. obowiązana jest nosić w tornistrze. Wszystko, co jest własnością ucz., powinno być podpisane, a ubranie (beret, sweter, palto, fartuch i t.p.) wyznaczone kolorową bawełną (nazwisko i stały numer szkolny, który ucz. otrzyma po rozpoczęciu nauki w gimnaz.). Ucz. zamiejscowa może mieszkać tylko w internacie.

Owe PRZEPISY (druk) – z pieczątką PAŃSTWOWE GIMNAZJUM im. Klaudyny Potockiej w Pułtusku i znaczkiem pocztowym – dyrekcja GIMNAZJUM przesyłała na adres uczennicy. Tu to W.p. Kowalewska Pułtusk ul. 3-go Maja 3.

Ponadto druk opatrzony był informacją: dyrekcja Państw. Gimn. im. Klaudyny Potockiej w Pułtusku zawiadamia, że córka Pani Danuta została przyjęta do kl. I tut. gimn. Pułtusk, dn.30/VI 1937. Dyrektorka gimnazjum.

(DANUTA ZOSTAŁA PRZYJĘTA napisane odręcznie. Skreślenie frazy drukowanej ZDAŁA EGZAMIN i O PRZYJĘCIU JEJ ZOSTANIE PANI POWIADOMIONA ODDZIELNYM PISMEM).

GMD

Zdjęcie: A tu pułtuskie gimnazjalistki w odświętnych strojach podczas DNI PATRONA

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *